Klasično in estetsko zobozdravstvo je vse bolj povezano

default image

Trendi v zobozdravstvu nakazujejo nove smernice, saj se razvoj tehnologije vse bolj podreja in prilagaja željam in interesom ljudi. Tudi pristopi zdravljenja so v fazi tehnološkega preporoda in usklajevanja s prevladujočimi družbenimi vrednotami. Paziti pa bo potrebno, da estetska plat ne bi rasla na račun zmanjševanja klasične skrbi za zdravje zobovja.

V času pospešenih tehnoloških inovacij na vsakem koraku življenja se zdi skoraj samoumevno pričakovati, da se podobno hitro odziva tudi področje zobozdravstva. A ta pričakovanja dolgo časa niso bila realna. V zadnjem času pa se v zahodnem svetu zaradi vse bolj natančnih in k uporabnikom usmerjenih raziskav spreminja tudi to področje. Novi tehnološki in miselni preskoki v sodobnem zdravljenju zob ne spreminjajo samo zdravljenja najpogostejših težav ampak tudi dojemanje zdravja ustne votline in vloge nasmeha. Prihajamo v obdobje tako imenovanega sodobnega zobozdravstva, ki dokončno ukinja mejo med klasičnim in estetskim zobozdravstvom.

Da se zdravje in lepota večkrat prekrivata, je prepričan tudi Zoran Trajanovski, dr. dent. med., ki je v Zobni ordinaciji BK STUDIO v Moravskih Toplicah zaposlen kot splošni in estetski zobozdravnik.

Keramični zalivki namesto amalgamskih zalivk

Eden od tipičnih takšnih primerov je denimo amalgamska zalivka, ki je sicer tudi estetski primanjkljaj, vendar se alternativne zalivke v obliki bele ali keramične plombe uveljavljajo tudi zaradi zdravja. Kot je splošno znano, vsebujejo amalgamske zalivke številne strupene snovi, ki se izločajo v ustno votlino in shranjujejo v telesni živčni infrastrukturi. Dolgoročno to pomeni, da se človeško telo z amalgamskimi zalivkami spreminja v shrambo strupenih snovi. Zato so vse bolj popularni tako imenovani inlayji in onlayji. Gre za obliko keramične zalivke, ki se s pomočjo zobne smole prilepi na poškodovani in zdravljeni zob. Poleg odsotnosti strupenih snovi le-te razpolagajo tudi z očitnimi estetskimi prednostmi, saj so identične barvi zobovja. Trenutno predstavljajo eno izmed najboljših možnosti za zdravljenje zobne gnilobe, saj so biokompatibilne, predvsem pa so diskretne.

Zobni vsadki namesto zobnih protez

Druga novost sodobnega zobozdravstva so zobni vsadki, ki vse bolj množično zamenjujejo zobno protezo. Zobni vsadki ali implantati v preteklosti niso bili dostopni širši množici, saj so za tak poseg potrebne posebne veščine in izpopolnjevanja zobozdravnikov specialistov. V nasprotju z zobno protezo je zobni vsadek samostojna entiteta. V zelo kratkem času postane del človeka in se do njega obnaša kot do svojih lastnih zob. Implantat olajša govorjenje ter neprimerno izboljša grizenje in prehranjevanje. Poleg tega imajo zobni vsadki številne psihološke prednosti. Številni uporabniki proteze so se v javnosti ukvarjali predvsem z izgledom svojega umetnega zobovja. Največja prednost zobnih vsadkov pa je v njihovem estetskem presežku, saj se vsak posamezni zob izoblikuje v skladu z obstoječo naravno dinamiko zobovja in zato ne izstopa. Vsak zobni vsadek in nadomestni zob je tako rekoč umetniški unikat, delan za vsako stranko posebej.

Med ostalimi tehnološko podprtimi storitvami, ki se nezadržno uveljavljajo v zobozdravstvenem zdravljenju, so še:

  • brezbolečinsko zdravljenje zobne gnilobe z ozonom,
  • profesionalno beljenje zob, ki (za razliko od belilnih zobnih past) ne poškoduje zobne sklenine,
  • uveljavlja pa se tudi zdravljenje z različnimi vrstami laserjev, denimo za zdravljenje paradontoze.

 

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content