Iščite po prispevkih
Avtor: Nataša Sinovec, koordinatorica akcije Zdrave dlesni
Poznamo več dejavnikov, zaradi katerih lahko pride do pomanjkanja sline ali zmanjšanja njene kakovosti, kar poruši ravnovesje varovalnih antibakterijskih mehanizmov v ustih. Suha usta so lahko posledica radioterapije glave in vratu, avtoimunskih bolezni, kot je npr. Sjögrenov sindrom, in več kot 1800 zdravil, ki se bolnikom redno predpisujejo (antidepresivi, antihistaminiki, protivnetna sredstva, antiparkinsoniki itn.). K takemu stanju lahko pripomoreta tudi stres in staranje.
Ste nenehno žejni? Težko požirate nekatere vrste hrane? Se ne morete znebiti neprijetnega zadaha? Se ponoči pogosto zbujate z občutkom suhih ust? Ali vsak dan jemljete zdravila? Je vaša zobna proteza neudobna? Imate pogosta ustna obolenja oz. vnetja (zobna gniloba, razjede itn.)?
Če ste na več vprašanj odgovorili pritrdilno, se morda tudi sami spopadate s pomanjkanjem sline oziroma suhimi usti. Posvetujte se z zobozdravnikom ali zdravnikom.
Vaša prva skrb naj bo skrb za blaženje neprijetnih simptomov, ki jih povzroča pomanjkanje sline, kar pomeni, da ustno votlino redno in učinkovito vlažite. Pomanjkanje sline privede tudi do pomanjkanja antibakterijskih sistemov, ki so običajno v slini ter varujejo zobe in dlesni. Te je treba nadomestiti.
Na voljo so različni izdelki za ustno nego z aktivnimi sestavinami, ki delujejo kot naravni varovalni dejavniki v slini. Nekateri so namenjeni vsakodnevni ustni higieni, drugi za dolgotrajno vlaženje ter tretji za spodbujanje nastanka sline. Tako lahko na primer zobno pasto in ustno vodo s tovrstnimi aktivnimi sestavinami uporabljajte za krepitev varovalnih mehanizmov v suhih ustih. Kadar se ubadate s pomanjkanjem sline ali uporabljate zobno protezo si lahko pomagate s posebnim vlažilni m gelom. Za spodbujanje nastanka naravne sline pa lahko žvečite posebni žvečilni gumi.
Julij – avgust, 2010