Iščite po prispevkih
Avtor: Katja Mohorič
Če zob ne čistimo, se nabira umazanija, iz katere se razvije zobni kamen. Preko njega začno bakterije pronicati v dlesni in povzročijo vnetje. Kakor hitro je vnetje, postane le-to skladišče za bakterije, ki potujejo skupaj s strupi, ki se proizvajajo, v kri. Ugotovljeno je, da posledično vplivajo na srce in da se s tem pojavi in poveča možnost srčnega infarkta, možnost revmatizmov in ledvičnih obolenj. To žarišče je treba, takoj ko se ustvari, čim prej odstraniti, poudarja tudi mag. Franc Mezeg. »Če zob ne čistimo, se sčasoma razvije karies. Človek dobi slab zadah in pride do majavosti zob. Zob začne sčasoma gniti in propadati. Največja nesreča je, če zob propade v tolikšni meri, da ga zobozdravnik ne more več popraviti. Tak pacient je lahko hitro oskrbljen s protezo. Splača se potruditi in redno čisti zobe, saj je to pogoj za zdravje,« poudarja mag. Mezeg.
»Za ročno čiščenje uporabljamo krtačke, ki so si lahko različne. Nekatere imajo trde ščetine, ki se bolj trdno prilagajajo zobem in pridejo v vmesni prostor, nekatere so mehke. Na trgu je velika izbira krtačk, a ko me kdo vpraša, kakšno krtačko naj uporablja, mu rečem, da je vseeno, le da jo bo uporabljal. Marsikdo je namreč sploh ne uporablja,« pravi mag. Mezeg iz svojih izkušenj in dodaja: »Pri navadnih krtačkah je pomemben predvsem način čiščenja. Krožni način je dober. Za tiste, ki imajo vnete dlesni, so bolj priporočljive mehke krtačke, da si ne poškodujejo dlesnega tkiva. Za njih je tudi zelo dobro spiranje s slano vodo, ki zelo dobro očisti in razkuži mostovne konstrukcije, krone in dlesni. Če so dlesni vnete, jih slana voda osuši in zmanjša vnetje.«
»Električne krtačke so ravno tako dobre, vendar z njimi čistimo po kvadratih. Zgoraj levo nato spodaj in tako naprej … Zobje so očiščeni v dveh minutah. Vendar tudi tu je podobno kot pri čiščenju s krtačko: čeprav je očiščeno, je vedno priporočeno tudi občasno čiščenje z ultrazvokom, ki resnično uniči bakterije,« še dodaja mag. Mezeg.
»Obstajajo tudi posebne krtačke za vmesne medzobne prostore. Ta krtačka zelo dobro zapolni in očisti prostor med zobmi. Še posebej je priporočljiva za čiščenje pod mostički, med implantati in pri raznih zobnih boleznih, kot je vnetje zobnega tkiva. Da bi kupili pravo, prosite zobozdravnika, da vam izmeri odprtino med zobmi in pove, kakšne debeline naj bo krtačka,« svetuje mag. Mezeg.
Nitka deluje podobno kot posebne krtačke za medzobni prostor. »Če si čistimo zobe z zobno nitko in pri tem začutimo, da se nekaj trga, je to znak, da je notri zobni kamen ali da se začenja delati že karies. Nitke je priporočljivo uporabljati vsak dan, ker se tudi hrana nabira v medprostorih vsak dan,« svetuje mag. Mezeg.
Zelo priporočljivo je spiranje s tekočinami. »Spiranje z zobnimi tekočinami je na splošno dobro, ker imajo vse razkuževalno funkcijo. Spirajo in razredčijo bakterijske kolonije, obenem pa odplaknejo tudi hrano. Zobna razkužila vsebujejo mešanice mentola, da imamo obenem tudi boljši zadah, vendar je samo uporaba ustne vode brez mehanskega čiščenja premalo,« še poudarja mag. Mezeg.
»Krtačke za čiščenje jezika so primerne predvsem pri različnih boleznih, prebavnih motnjah ali pri dihanju skozi usta. Pri nekaterih je jezik že sam po sebi malo bolj razbrazdan in ponavadi se tudi v teh brazdah nabere hrana, ki sčasoma potemni. V takih primerih je jezik res treba očistiti s krtačko,« meni mag. Mezeg.
Žajbelj je zelo dober in koristno domače zdravilo, pravi mag. Mezeg, ki ga pacientom priporoča predvsem po operacijah zob. Čeprav nekateri žajbelj grgrajo, je sam malo premočen, zato priporoča mešanico s kamilicami. Slana voda pomaga pri vnetju dlesni, saj jih osuši in zmanjša vnetje. V dva decilitra vroče vode damo žlico morske soli in spiramo ustno votlino. Slana voda zelo dobro očisti in razkuži tudi mostovne konstrukcije in krone.
»Zobne paste so v osnovi vse dobre, samo uporabljati jih moramo,« rad poudari mag. Mezeg. »Priporočljivo je da imajo flour, ki se vgrajuje v sklenino. Med ustno votlino in zobom poteka imunska izmenjava. Mali delci elementov potujejo skozi, zato je dobro, da je flour zraven, saj pomaga ohranjati trdnost sklenine. Paste za občutljive zobe so namenjene vsem, ki imajo kakšne zobne težave: na primer pri paradontozi, ko se zaradi vnetja zobna dlesen odmika in postanejo vratovi zob razgaljeni. Obstajajo tudi izpopolnjene paste, ki obenem ohranjajo in učvrščujejo sklenino, še posebej tam, kjer pacienti najpogosteje žvečijo. Vsak dan pijemo sokove, jemo kisle stvari in če zobe očistimo prej kot v eni uri, jih z navadno pasto lahko poškodujemo, ta pasta pa naj bi delovala preventivno tudi v tej smeri. Sam jo uporabljam in vidim, da deluje.«
»Zelene, bele, rdeče in ostale snovi, ki se nahajajo v zobnih pastah, so najpogosteje tekočine, ki vsebujejo snovi za ugotavljanje zobnega kamna. Na kamnu se namreč nabira hrana, razvijajo se bakterije in te tekočine zabarvajo vse te dele. To je dobro zato, da izvemo, kje je treba s krtačko bolj podrgniti in očistiti zobe ter tudi zato, da kasneje, če se kamen ne odstrani, obiščemo zobozdravnika, ki ga nato očisti z ultrazvokom,« pravi mag. Mezeg in dodaja, da so nekateri pri tem zelo nedisciplinirani.
»Krtačk je na izbiro veliko, a ko me kdo vpraša, kakšno krtačko naj uporablja, mu svetujem, da je vseeno, le da jo bo uporabljal.«
»Zobne paste so v osnovi vse dobre, samo uporabljati jih moramo.«
»Nitke je priporočljivo uporabljati vsak dan, ker se tudi hrana nabira v medprostorih vsak dan.«
Januar, 2009