Avtorica: Katja Štucin
Spremembe, lezije v hrbtenjači in/ali v osrednjem živčevju so osnovni razlogi za spolno disfunkcijo. Med drugotnimi razlogi so utrudljivost, šibkost mišic, spremembe občutenja, prisotnost mravljincev v genitalnem predelu, spastičnost, bolečina, motnje mokrenja in neželeni učinki zdravil. Vsekakor pa ne smemo pozabiti na duševno komponento.
Spolna disfunkcija je prisotna pri 50 do 90 odstotkih oseb z multiplo sklerozo (MS). V povprečju bi lahko rekli, da se pojavi pri približno 80 odstotkih moških in 75 odstotkih žensk.
Najpogostejši simptomi pri moških so težave z erekcijo (nabreknjenjem, otrditvijo spolnega organa) in ejakulacijo (izbrizgom semena pri najvišji spolni nadraženosti). Omeniti velja tudi izgubo libida oz. spolnega nagona, slom in spremenjeno senzibiliteto oz. občutljivost. Pri moških je spolna disfunkcija nekoliko pogostejša kot pri ženskah.
Pri ženskah se težave najpogosteje kažejo v lubrikaciji (navlaženju nožnice zaradi vzburjenja), izgubi libida, spremenjeni senzibiliteti in nezmožnosti doživetja orgazma oz. vrhunca in sprostitve spolne vzdraženosti.
Zelo malo bolnikov izpostavi, da ima težave s spolno disfunkcijo. V večini primerov je treba povprašati in šele nato se bolniki sprostijo in začnejo pojasnjevati o težavah pri spolnosti. Morda so nekoliko pogumnejši mladi moški. Vsekakor je potrebno dobro svetovanje, ki zagotovo zmanjša nelagodje, pomembna pa je tudi duševna podpora, kot pri večini zdravstvenih težav.
Bolniki si pomagajo s tabletami zaviralcev fosfodiesteraze. Erektilno disfunkcijo tako lahko zdravimo z oralnimi zdravili, kot sta sildenafil in tadalifil, intrakavernozno injekcijo vazoaktivnih zdravil, vakuumskimi pripomočki ali penilnimi protezami. Pri ženskah s spolno disfunkcijo glede na raziskave lahko rečemo, da sildenafil povzroča izboljšano lubrikacijo, ne vpliva pa na željo ter zmožnost doživetja orgazma. Pri lubrikaciji pomaga hormonska nadomestna terapija. Ženskam sicer svetujemo uporabo lubrikantov in spolnih pripomočkov.
Lahko rečem, da je zdravljenje pri večini bolnikov učinkovito.
Sem 54-letni moški in imam že vrsto let klinično potrjeno multiplo sklerozo. Bolezen je z leti napredovala tako, da zdaj pri hoji uporabljam bergle in invalidski voziček. Moje težave v spolnosti so se začele po 50. letu, izražale so se najbolj z neotrdelostjo spolnega uda, torej z erekcijo, in s tem posledično nezmožnostjo spolnega odnosa. Tako so se začele tudi težave v odnosu z mojo ženo, ki mi je očitala, da me ne privlači oziroma je ne ljubim več. Zapadel sem v depresijo in se zaprl vase. O tem se dolgo časa nisem pogovarjal z nikomer, saj sem mislil, da se to dogaja samo meni. Na enem od naših tedenskih srečanj smo načeli temo o inkontinenci, prostati in s tem povezanimi težavami v spolnosti. Predsednico sem prosil za osebni pogovor, kjer sem ji zaupal svoje težave. Napotila me je k zdravniku (najprej je sama poklicala osebnega zdravnika in mu pojasnila moje težave), on pa me je napotil k urologu. Po pogovoru in pregledu mi je predlagal injekcije zdravila, ki ga zdaj redno uporabljam, tako da so moje težave z erekcijo in posledično s spolnimi odnosi urejene. Pogovoril sem se tudi z ženo, ji priznal svoje težave, ji povedal o pregledu in o zdravilu. S tem mi je padlo veliko breme z duše, tudi žena je uvidela, da me ni znala poslušati in razumeti. Izboljšal se je tudi najin odnos, kajti po tej izkušnji se več pogovarjava. Ob tem lahko izpostavim, da se zdaj tudi v naši podružnici odkrito pogovarjamo o spolnosti oziroma o težavah pri tem in si pomagamo z izmenjavo mnenj. Moje življenje se je tako spremenilo na bolje, ukvarjam se s športom, predvsem pa mi dosti pomagajo odkriti pogovori z drugimi člani. Upam, da bom s svojo zgodbo o motnjah spolnosti pri multipli sklerozi pomagal vsem, ki imajo podobne težave. Naj ne naredijo podobne napake, kot sem jo storil jaz, ko sem vse držal v sebi, kar je še poslabšalo celotno situacijo. Pogovarjajte se in delite svoje težave z drugimi!
Februar 2015