Ta nadloga – kašelj!

default image

Načinov, kako se boriti proti kašlju, je veliko, seveda pa pripravek za kašelj vedno izberemo glede na tip kašlja. Jemanje nepravilno izbranih zdravil je lahko pri določeni vrsti kašlja ne samo nesmiselno, temveč celo nevarno. V grobem ločimo dve vrsti kašlja, in sicer t.i. suh (neproduktiven) in moker (produktiven) kašelj. Pri prvem ni izmečka, pri drugem pa je prisoten. Glede na čas trajanja je kašelj lahko akuten oz. kratkotrajen, pri dolgotrajnem, ki traja več kot tri tedne, pa velja, da moramo obiskati zdravnika.

Avtor: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm.

 

Ne glede na vrsto kašlja, ki nas muči, poskrbimo za ustrezno vlaženje zraka v stanovanju, še posebej pa v sobi, kjer spimo. Tudi čiščenje nosne sluznice nam bo pomagalo pri blaženju kašlja, saj dihanje skozi usta (v primeru zamašenega nosu) še dodatno draži in suši sluznico dihal ter s tem sili na kašelj. Koristno je pitje zadostnih količin tekočine. Sluznica bo s tem manj izsušena, poleg tega pa tekočina redči sluz in pripomore k lažjemu izkašljevanju. Še posebej blagodejni so topli napitki, čaji ali voda, ki jim dodamo sveže iztisnjen limonin sok in med. Če je kašelj produktiven z veliko izločka, se poskušajmo izogibati mlečnim izdelkom in škrobnati hrani, saj ti še povečajo nastajanje sluzi. Na splošno poskrbimo za dovolj počitka. Če smo kadilec, velja razmisliti o prenehanju kajenja, tudi sicer pa se izogibajmo prašnim in zakajenim prostorom.

 

Kaj je na voljo v lekarni brez recepta?

Pripravki za blaženje kašlja oz. lažje izkašljevanje so v lekarni večinoma dostopni brez recepta, prav tako pa so plačljivi tudi tovrstni pripravki, ki jih na recept predpiše zdravnik. Kašlja, ki je moker ali z drugo besedo produktiven (v splošnem je tak kašelj značilen za bakterijsko okužbo dihal), ne zaviramo, pač pa olajšamo izkašljevanje s pitjem zadostnih količin toplih napitkov, pomagamo pa si lahko s t.i. ekspektoransi, to je pripravki za lažje izkašljevanje, s pomočjo katerih se gosta sluz hitreje utekočini in nenazadnje tudi lažje izloči. Glede na pogostost in jakost kašlja nam bodo v lekarni svetovali sirupe za lažje izkašljevanje, npr. bršljanovega (ki je primeren tudi za otroke), timijanovega, jegličevega, sirup iz smrekovih vršičkov. Pri produktivnem kašlju so dobrodošla tudi mazila za prsni koš (izdelana na osnovi mentola in kafre), inhalacije in topli obkladki, ki jih polagamo na prsa. Pri akutnih in kroničnih boleznih pljuč in bronhijev, za katere je značilno povečano izločanje sluzi v dihalih in oteženo izkašljevanje, pa pride v poštev zdravilo brez recepta, ki vsebuje acetilcistein. Na voljo je v granulah in šumečih tabletah. Zdravilo zmanjša viskoznost izločka in s tem olajša izkašljevanje ter ublaži težave pri dihanju.

 

Nasprotno pa pri kašlju, ki je suh oz. dražeč ter ponavadi bolnika zelo izčrpava, kašlja ne spodbujamo, pač pa ga skušamo pomirjati s pripravki za suh kašelj, t.i. antitusiki. Ti delujejo na center za kašelj in kašelj s tem pomirjajo oz. odpravljajo. Velja, da lahko slednji zmanjšajo reakcijsko sposobnost, povzročijo utrujenost in zaspanost, še zlasti, če poleg uporabljamo še druga zdravila, ki zaviralno delujejo na centralni živčni sistem, ali pijemo alkohol. Zato moramo biti v primeru uživanja takih pripravkov zelo previdni za volanom. Sirupi, ki so na voljo za pomirjanje kašja, so npr. trpotčev in slezov sirup ter sirup iz islandskega lišaja. Učinkovite pa so tudi pastile za grlo, saj se s sesanjem le-teh sprošča slina, ki blagodejno učinkuje na razdraženo sluznico.

 

Kaj svetujejo naše babice?

Čebula, ki je ena najstarejših zdravilnih rastlin, lajša tudi izkašljevanje. Sok čebule, pomešan z medom, pa odpravlja tudi hripavost in pomaga pri vnetju grla. Za lažje izkašljevanje je priporočeno pitje svežega soka navadne črne mete, pomešanega z medom, ki ga je treba jemati po čajnih žličkah. Pri mehčanju sluzi in preprečevanju pljučnice so učinkoviti obkladki iz čebule. Čebulo najprej popražimo na masti in nato z njo krepko natremo prsi. Čebulne obkladke menjavamo vsako uro, prav tako pa izvajamo tudi masiranje. Zraven je priporočljivo piti pljučni čaj. Zelo učinkovita je čajna mešanica iz listov suličastega trpotca, koprive, pljučnika, lapuha in navadnega rmana. Za otroke, ki imajo oslovski kašelj, pa ni boljšega naravnega zdravila, kot je sok iz črnega ribeza.

 

Kaj ponuja homeopatija?

Proti različnim vrstam kašlja so na voljo tudi zelo številna homeopatska zdravila, seveda pa po njih posežemo v primeru akutnega in ne dolgotrajnega kašlja, ki je posledica kakšnega resnejšega obolenja. Tako v primeru suhega in dražečega kašlja, ki se pojavi nenadoma in ga spremlja huda žeja, pride v poštev Aconitum (preobjeda). Osebi, za katero je primerno omenjeno homeopatsko zdravilo, se bo kašelj izboljšal z gibanjem na svežem zraku, poslabšal pa v suhih prostorih, v vetrovnem vremenu ali zaradi cigaretnega dima. Nasprotno pa se pri produktivnem kašlju, za katerega je značilen gost zelen izloček ter neprijeten okus v ustih in belo obložen jezik, priporoča Pulsatilla (velikonočnica). Simptomi kašlja se pri bolniku, za katerega je primerna Pulsatilla, izboljšajo na svežem zraku ali z masažo, poslabšajo pa ob toploti in zvečer.

 

Kdaj k zdravniku?

Če se kašelj pojavi pri otrocih, mlajših od enega leta, ne oklevajmo in raje obiščimo zdravnika. Prav tako to velja za nosečnice, doječe matere in starejše ljudi. Kašelj sicer ne pomeni bolezni same po sebi, kljub temu pa je lahko nevaren, če ga spremljajo visoka vročina, težko dihanje, bolečina v predelu pljuč ter gnojen ali krvav izpljunek. Res je, da lahko pri bolj občutljivih ljudeh kašelj traja več kot tri tedne, tudi če gre zgolj za navaden prehlad, je pa vsekakor bolje, da v tem primeru obiščemo zdravnika. Kašelj je lahko dolgotrajen zaradi draženja sluznice s cigaretnim dimom (aktivno ali pasivno kajenje), pri astmi, kroničnem bronhitisu ali pri oslovskem kašlju. Kašelj, ki se na novo pojavi ali spremeni pri kadilcu, pa je lahko znak pljučnega raka, zato ne odlašajmo z obiskom pri zdravniku.

 

Zanimivost 

Suh in dolgotrajen dražeč kašelj se lahko pojavi tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil, najpogosteje tistih za zniževanje krvnega tlaka. V tem primeru nam mora zdravnik zdravilo zamenjati z drugim, pri katerem ne bo omenjenega neželenega učinka.

 

Zanimivost 

Kašelj je pogosto posledica odtekanja sluzi iz nosu v žrelo, do katerega pride, če nosna sluznica proizvaja čezmerno veliko mukusa. Ta se potem kopiči v žrelu ali v zadnjem predelu nosu. Morebitni vzroki so lahko sinusitis, rinitis, omenjene težave pa so lahko tudi posledica jemanja kontracepcijskih tablet ali pa se pojavijo v nosečnosti zaradi zvišane ravni estrogenov.

 

Citati 

»Če se kašelj pojavi pri otrocih, mlajših od enega leta, ne oklevajmo in raje obiščimo zdravnika.«

 

 

Februar, 2011

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content