Iščite po prispevkih
Avtorica: Andreja Hergula
Težko je dobiti podatke o najpogostejših spolno prenosljivih okužbah, ki jih Slovenci najpogosteje staknejo, ko odidejo v tujino. Prijavljeni primeri, ki jih zbirajo na NIJZ, so le določen del vseh okužb. Njihova dejanska pogostost je večja. Asist. Zoran Simonović, dr. med., spec., ocenjuje, da ima okrog 5–50 odstotkov kratkotrajnih potnikov na potovanju spolne odnose. Po besedah izr. prof. dr. Irene Klavs, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje so najpogostejše okužbe verjetno klamidijske okužbe in okužbe s humanimi papilomskimi virusi. Dr. Klavsova postreže s konkretnejšimi podatki: »Med 248 prijavljenimi primeri klamidijskih okužb v letu 2013 je osem odstotkov okuženih (20 oseb) poročalo o spolnih partnerjih tujcih v treh mesecih pred postavitvijo diagnoze. Delež Slovencev, ki so se okužili v tujini, pa je bil precej višji med prijavljenimi primeri gonoreje (32 odstotkov) in sifilisa (14 odstotkov).«
Sicer pa omenjene okužbe niso edine okužbe, ki se prenašajo s spolnim stikom. Dr. Simonović omeni, da obstaja kar 30 povzročiteljev tovrstnih okužb. Izr. prof. dr. Irena Klavs, dr. med., velikemu številu primerov spolno prenosljivih okužb pripisuje tveganemu spolnemu vedenju, torej številnim spolnim partnerjem in nedosledni uporabi kondomov.
Kot navajajo strokovnjaki v knjigi Kontracepcijska tehnologija, pa se je treba zavedati, da imamo po uporabi samo desetih kondomov kar 57 odstotkov možnosti, da bo vsaj eden zatajil. Avtorji knjige so glede na podatke 15 študij kondomov, ki so bili uporabljeni med heteroseksualnim spolnim odnosom, ugotovili naslednje razmeroma presenetljive podatke: 4,6 odstotkov vseh kondomov je pokvarjenih, 3,4 odstotkov jih delno ali v celoti zdrsne dol, skupna stopnja napak pa je 8,1 odstotkov. To pomeni, da je ena od dvanajstih uporab kondoma neuspešna! Kaj to pomeni? To pomeni, da je izpostavljenost spolno prenosljivim boleznim partnerjev, ki jih dobimo tu oz. v tujini, velika. Na primer: stopnja okužbe sifilisa (o katerem bomo govorili v nadaljevanju) pade z uporabo kondoma z 1,86 na 0,65 odstotka, stopnja gonoreje pa pade s 15 na 8 odstotkov. Kondomi so še manj učinkoviti pri večini drugih spolno prenosljivih bolezni.
Kje je torej rešitev vseh težav, povezanih s spolno prenosljivimi okužbami? Asist. Zoran Simonović, dr. med., spec., poleg omenjene zaščite s kondomi navaja dve še posebej pomembni: abstinenco oz. spolno vzdržnost in zvestobo enemu neokuženemu spolnemu partnerju. Težko? Ni ravno preprosto, a je izvedljivo.
Se je pred vsemi spolno prenosljivimi boleznimi, ki jih lahko dobimo v tujini, možno cepiti? Asist. Zoran Simonović, dr. med., spec., o cepljenju: »Zaščite pred spolno prenosljivimi okužbami s cepljenjem ni mogoče doseči. Obstaja sicer cepivo proti okužbam z nekaterimi tipi humanih papilomavirusov (HPV) ter cepivo proti virusu hepatitisa B, ki se lahko prenaša tudi ob spolnem stiku. Cepljenje proti HPV okužbam in proti hepatitisu B je vključeno v program brezplačnega cepljenja otrok, za vse druge pa je cepljenje mogoče opraviti samoplačniško.«
Najprej lahko spregovorimo o najpogostejši spolno prenosljivi okužbi, klamidijski okužbi. Večina okužb je zlasti pri ženskah neopaznih in jih ne spoznamo, zato so vnetja kronična in posledično se nepričakovano okuži spolni partner. Po enem do treh tednih inkubacije se pri moških pojavi pekočina v sečnici ali/in stekleno sluzast izcedek. Ta presahne tudi brez zdravljenja, drugi simptomi pa ostanejo prisotni ali se ponavljajo v zagonih. Pri ženskah pa najprej vidimo izcedek iz sečnice ali nožnice. Izrazitejše je vnetje jajcevodov in okolnega tkiva, saj se kaže z bolečinami, zvečano telesno temperaturo in splošnimi znamenji infekcije. Vsekakor se mora okužba zdraviti, saj nezdravljena okužba lahko (predvsem pri lepšem spolu) poleg vnetja v mali medenici napreduje še v neplodnost ali zunajmaternično nosečnost.
Gonoreje je nesorazmerno veliko pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Omenjena bakterija se večinoma naseli na epiteliju sečnice, kanala materničnega vratu, zadnjika, redko žrela in veznice. Pri moškem se okužba lahko razširi v obmodek in prostato, pri ženski pa v jajčnike, jajcevode in endometrij. Pri moških nastane po inkubaciji, ki traja od tri do sedem dni, akutno vnetje sluznice spodnjega dela sečnice. Prvi dan je izcedek serozno gnojen, kasneje gost, rumen, pojavi se srbečica, pri mokrenju pa pekoča bolečina. Po dveh tednih vnetje preide v kronično, izcedka je manj ali je redkejši, bolečine ponehajo. Vnetje kasneje preide iz sprednjega v zadnji del sečnice vse do sečnega mehurja. Simptomi? Pogosto tiščanje na vodo, bolečine pri mokrenju, boleče erekcije, včasih pa se ob koncu mokrenja pojavi celo kri.
Pri ženskah je akutno vnetje sluznice kanala materničnega vratu in sečnice brez izrazitih znamenj in težav. Vnetje pa se pri določenem delu nezdravljenih bolnic lahko razširi na jajčnike, jajcevode in peritonej. Govorimo o vnetni bolezni medenice, ki bolnico najprej prizadene z bolečinami. Posledici sta lahko celo neplodnost in zunajmaternična nosečnost (tako kot pri klamidijski okužbi).
Za sifilisom znatno pogosteje zbolevajo moški, ki imajo odnose z moškimi. Inkubacijska doba je v povprečju tri tedne, možne pa so tudi precejšnje časovne razlike. Delimo ga na zgodnji (do konca prvega leta po okužbi) in pozni (od konca prvega leta po okužbi). Na telesu se pojavi razjeda (trdi čankar) – pri moškem na penisu, pri ženskah pa na sramu ali materničnem vratu. Lahko se pojavi tudi na ustnicah, ustni votlini, zadnjiku. Osem do devet tednov po okužbi se povečajo bezgavke, včasih lahko pride do glavobola, sklepnih bolečin in povišane telesne temperature. Kasneje nastanejo rdeče pike po dlaneh, pojavijo se lise. Po enem letu vse spremembe na koži in sluznicah izginejo. Takrat bolezen preide v latentni sifilis, ki je najpogostejši pozni sifilis. Nastane pri polovici nezdravljenih bolnikov in traja vse življenje. Posledice nezdravljenega poznega sifilisa so destruktivne spremembe na koži, ožilju, osrednjem živčevju, idr.
Omenimo tudi okužbe s humanimi virusi papiloma (HPV), ki so po podatkih NIJZ pogost pojav. Večina teh okužb (kjer se pojavijo vzbrsti na penisu oz. nožnici in drugje) ni prepoznanih in spontano minejo v nekaj mesecih, redke pa so dolgotrajne in privedejo do različnih bolezenskih sprememb pri moških in ženskah, predvsem do genitalnih in analnih rakov, predrakavih sprememb in anogenitalnih bradavic.
Ste vedeli, da …
je bilo v letu 2013 (po podatkih NIJZ) prijavljenih 1189 primerov spolno prenosljivih okužb: 466 primerov genitalnih bradavic, 248 primerov spolno prenesene klamidijske okužbe, 234 primerov nespecifičnega uretritisa, 35 primerov zgodnjega sifilisa, 25 primerov neopredeljenega sifilisa, pet primerov poznega sifilisa, 113 primerov genitalnega herpesa, 62 primerov gonoreje in en primer izcedka iz sečnice moškega?
Junij 2015