Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Navodila za odstranjevanje klopov in o tem, na kaj moramo biti pozorni ob sprehodih in delu v naravi, je zapisal dr. Franc Strle iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Ob gibanju v naravi se zaščitimo

Ljudje večkrat pravijo, da je klop najnevarnejša »zver« pri nas, nekateri pa si zaradi klopov ne upajo več v gozd. Pretiran strah pred boleznimi, ki jih klopi prenašajo – pri nas sta najbolj znani in pomembni lymska borelioza in klopni meningoencefalitis –, je odveč, potrebna pa sta previdnost in ustrezno ukrepanje. Delo v gozdu oziroma zahajanje v območja, kjer je veliko klopov, pomeni določeno tveganje zaradi bolezni, ki jih prenašajo klopi, vendar ima bivanje v naravi številne pozitivne učinke, ki to nevarnost zagotovo odtehtajo. Poleg tega je možnost, da po vbodu klopa zbolimo, na srečo razmeroma majhna, in sicer iz več razlogov:

  • ker niso okuženi vsi klopi, ampak le manjši del,
  • ker redko pride do okužbe, tudi če nas vbode okuženi klop,
  • ker le del oseb, pri katerih nastane okužba, tudi zboli.

Preventivni ukrepi

  • Ko gremo v naravo, bodimo primerno oblečeni. Telo naj bo čim bolj pokrito. Hlače naj bodo dolge, s hlačnicami v obuvalu, srajca z dolgimi, zapetimi rokavi, oblačila pa svetle barve, saj na njih lažje opazimo klope.
  • Možna je tudi zaščita z odvračali ali repelenti, vendar zaščita s sredstvi za odganjanje mrčesa ni povsem zanesljiva in delujejo le sorazmerno kratek čas. Ta sredstva so tudi potencialno škodljiva, še posebej ob pogosti in nepravilni uporabi.
  • Če klopa dobimo, ga čim prej odstranimo.

Odstranjevanje klopov

Vsak naj si odstrani klopa sam

Odstranjevanje klopov namreč:

  • ni naloga zdravstvene službe oziroma je to le v izjemnih primerih,
  • ne more biti razlog za obisk ambulante ob 3h ponoči in
  • ni razlog za kirurški poseg.

Kdaj: Najpomembnejše je, da se takoj, ko pridemo iz gozda, pregledamo in odstranimo prisesane klope. Če to naredimo dovolj zgodaj, je možnost okužbe manjša.

Kako: Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo. Če to naredimo sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če ostane rilček v koži, to za prenos okužbe s klopa na človeka ni nevarno, lahko pa rilec in del telesa, ki ostaneta v koži, povzročita ognojitev. V redkih primerih delčka klopa, ki ostane v koži, ne uspemo odstraniti z enostavnimi postopki. To ni in ne sme biti razlog za kirurški poseg. V takih primerih je najbolje počakati in odstranitev preložiti za nekaj ur oziroma na naslednji dan.

Nekateri skušajo odstraniti klopa tako, da ga vrtijo v smeri urnega kazalca ali nasprotni smeri, drugi kanejo na klopa kapljico olja ali sline. Ti načini odstranjevanja so uspešni predvsem v primerih, ko so klopi prisesani razmeroma kratek čas, manj uspešni od odstranjevanja s pinceto pa, kadar jih odkrijemo pozno in so zariti globoko v kožo.

Ne spreglejte

Ste že slišali za izraz hepatobilarni rak? Gre za tri vrste rakavih bolezni: raka jeter, raka žolčnika in raka žolčevodov.
Preberi več
Rak dojke najprej zaseva po limfnih poteh v priležne pazdušne bezgavke. Do tega stadija gre za zgodnjega raka dojk in
Preberi več
Ste že kdaj utrpeli poškodbo kolena, kateri je sledila rehabilitacija? Ste imeli morda občutek, da vam rehabilitacija ni pomagala in
Preberi več
Stenska klimatska naprava MSZ-AY je najnovejši model v seriji stenskih klimatskih naprav MITSUBISHI ELECTRIC. Posebnost tega modela so bela matirana
Preberi več
Sladkorna bolezen lahko povzroča okvaro različnih organov in ena izmed njenih pogostih »žrtev« je tudi oko. Previsoke ravni sladkorja v
Preberi več
Luskavica je imunsko pogojena, kronična, vnetna bolezen. Na koži se kaže z značilnimi vnetimi in luščečimi plaki, gre pa za
Preberi več
FreeStyle LibreLink je zelo uporabna aplikacija, ki sladkornemu bolniku prikazuje čas v ciljnem območju, padce sladkorja in dnevne vzorce. Z
Preberi več
Zlomljeno zapestje - kaj pa zdaj? Morda ste že sami kdaj občutili bolečino po zlomu ali pa ste bili temu
Preberi več