Iščite po prispevkih
Avtor: Saša Vrbančič
Ingver raste na vlažni plodni tropski prsti. Pri zagovornikih alternativnega naravnega zdravljenja vzbuja veliko zanimanja, nič manj pa ne zanima klasične medicine. Tradicionalno so ga uporabljali za krepitev teka, čiščenje telesa s potenjem, blaženje slabosti, kot sredstvo proti napenjanju, za odpravljanje simptomov prehlada in kot krepčilo. Njegova poraba po celem svetu narašča predvsem zaradi vpliva vzhodnjaških zdravilnih metod in kulinarike. V prehrani je tako pogost, da ga ponekod štejejo k zelenjavi.
V Indiji in na Kitajskem ga poznajo po nekaterih virih že 5.000 let. Ingver je tu sestavina ogromno naravnih zdravil. Že od nekdaj so kitajski mornarji žvečili koščke svežega ingverja za premagovanje morske bolezni, ženske pa so z ingverjevim čajem lajšale menstrualne tegobe. Še danes jim pomeni zdravilo za sto bolezni, saj ga uporabljajo na nešteto načinov.
V Indiji natančno ločijo med značilnostmi svežega in suhega ingverja, obvladajo pa tudi mešanice obeh in to v različnih razmerjih tako v kuhinji kot tudi pri zdravljenju. Iz njega pripravljajo raznolike preparate in dosegajo celo množico medicinskih učinkov.
Grki so po obilnem obroku zavili kos ingverja v kruh in ga pojedli, da bi s tem pripomogli k boljši prebavi.
V Veliki Britaniji ga dodajajo pivu, z mešanico pa blažijo driske, slabosti in bruhanja. Temu ne oporekajo niti znanstvene raziskave, saj so pokazale, da v resnici pomaga pri slabi prebavi, zgagi, bruhanju, da preprečuje morsko bolezen oziroma slabost med potovanjem.
Ingver štejejo med najmočnejše rastlinske antioksidante. Poleg zgoraj naštetih značilnosti spodbuja tudi krvni obtok, sprošča periferno ožilje, krepi izločanje sline, pomaga pri vnetju grla, lajša izkašljevanje in ima antiseptične lastnosti.
Ingver vsebuje veliko aktivnih sestavin, značilen vonj in okus mu dajejo predvsem shogaoli in gingeroli (spoji eteričnih olj in smol). Raziskave na univerzi v Sydneyju so pokazale, da so gingeroli po sestavi in učinku precej podobni kapsaicinu, ki je dobro znan kot naravno sredstvo proti bolečinam in vnetjem. Gingeroli so po nekaterih izsledkih celo prijaznejši za bolnika, saj so manj pekoči, poleg tega pa ne odpravljajo le bolečin, temveč tudi vnetja, ki jih spremljajo, dodatna prednost ingverja pa je v tem, da pomirja črevesje.
Čeprav je možnost, da bi si z ingverjem, škodili, zelo majhna, pa odmerjanje pravih količin ne bo odveč. Preveč ingverja lahko vpliva na osrednje živčevje ter povzročiti depresijo in aritmijo. Tudi žolčni bolniki, nosečnice in doječe mamice naj bodo previdni, posvetujte se z zdravnikom.
V hladnih mesecih je vredno poskusiti ingverjev čaj, sam ali v kombinaciji s sladkimi začimbami (cimet, janež, koromač, klinčki, kardamom). Njegov rahlo pekoč, osvežilen okus se odlično prileže, ko želimo ogreti organizem in okrepiti odpornost proti boleznim.
Uživajte ingver pri:
Ingver:
Ta izjemno okusen, osvežilen in priljubljen sadež raste v JV Aziji in Indiji. Kaj hitro pa se je glas o njegovem dobrem okusu razširil tudi preko Bližnjega vzhoda, Afrike vse do Južne Amerike. Danes najdemo nasade manga tudi v Združenih državah Amerike, predvsem v toplejših predelih, na Floridi, v Kaliforniji in na Havajih.
Sadež ima podolgovato okroglo, ledvičasto obliko in je obdan z gladko usnjato lupino. Odtenki lupine so najrazličnejši, od travnato zelene do rumenkasto oranžne in živo rdeče barve. Ko preverjate, ali je sadež zrel, ne glejte samo barve lupine. Zrel mango se bo pod rahlim pritiskom na lupino vdal.
Z uživanjem manga boste dobili ogromno hranljivih snovi, ki so potrebne za delovanje organizma. Mango namreč vsebuje preko 20 različnih vitaminov in mineralov ter je bogat vir vitamina C, vitamina A, vitamine B3, B5, B6, C in E, bakra, mangana, magnezija, kalija, cinka in vlaknin. Poleg tega pa sadež manga vsebuje le 110 kalorij, ne vsebuje maščob ter nas nahrani z beljakovinami. Če boste dnevno zaužili vsaj en sadež, bo z njim vaš organizem prejel 25 odstotkov priporočene vrednosti vitamina A ter 80 odstotkov priporočene vrednosti vitamina C. Mangovo gladko in mehko meso je sladko in zelo sočno, saj vsebuje veliko vode, zato je to sadje zelo osvežilno. Vsebuje veliko provitamina A,
Med različnimi vrstami manga je v zadnjem času pridobil na veljavi afriški mango. Kdor spremlja slavnega zdravnika dr. Oza iz serij Oprah Winfrey, bo vedel, da ga zdravnik priporoča kot čudežni sadež za vitko postavo. Seveda so to dejstvo potrdile različne raziskave, ki pravijo, da določeni hormoni, med katerimi so leptin, adipoleptin in glicerol-3-fosfat, pomagajo nadzirati tek, tako da upočasnijo prebavni proces in dlje časa ohranjajo občutek sitosti.
Poleg tega mango tudi:
Mango je indijski nacionalni sadež, Indijci pa verjamejo, da ima skrivnostne moči in da blagodejno vpliva na črevesje, ustavi krvavitve, krepi srce in koristi možganom. Omenjen je že v sanskrtskih besedilih, v hindujskih Vedah pa so o njem pisali kot o hrani bogov. Cvetovi mangovca imajo pomembno vlogo v indijskih verskih obredih.
Ste že slišali za rastlino noni? Nič hudega, če niste, saj podobno velja za večino Evropejcev.
Morinda citrifolia ali noni je rastlina z neverjetno zdravilnimi lastnostmi. Rastlino že več kot 2.000 let uspešno uporabljajo v Polineziji, na Kitajskem, v Indiji in drugje. Najbolje uspeva na vulkanskih tleh, kjer še ni prišlo do onesnaževanja okolja.
Noni vsebuje 18 aminokislin, vitamine A, C, E, B1, B2, B6, B12, fosfor, natrij, kalij, železo, mangan, magnezij, molibden in elemente v sledeh. Ne vsebuje maščob in beljakovin.
Na celični ravni noni pomaga celicam pri njihovem delovanju, pretoku snovi in obnovi poškodovanih celic. Znanstvene raziskave so dokazale, da lajša številne zdravstvene težave. Spisek je izredno obsežen:
Noni sok lahko pijejo vsi, odrasli in otroci. Vendar je odsvetovano pitje soka naslednjim skupinam ljudi: tisti, ki obiskujejo dializo, ljudje, ki imajo presajene organe, ter ljudje, ki so alergični na citruse. Kljub temu pa obstajajo pričevanja ljudi, ki kljub temu brez negativnih posledic pijejo sok. Določeni proizvajalci močno priporočajo, drugi spet odsvetujejo nosečnicam pitje noni soka.
December, 2012