Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović
»Post je kot operacija brez noža, saj se takrat, ko ne uživamo trde hrane, pokurijo (presnavljajo) odpadki v telesu. Odpadne kisline, ki nastajajo pri presnovi in se niso izločile iz kakršnihkoli razlogov, strupi iz hrane – pesticidi, konzervansi, umetna sladila, barvila, … Izloči se vsa kemija, ki jo zaužijemo s hrano,« na vprašanje, kaj je post, odgovori Darja Stajnko, ki se že 15 let ukvarja z zdravim načinom življenja in se posti 2-krat letno z namenom ohranjanja lastnega zdravja. Prav tako proučuje vpliv prehrane in odzive telesa, predvsem zaradi lastnih težav v preteklosti. Tako zdaj svoje izkušnje kot terapevtka naravnega zdravilstva z medicinskim znanjem prenaša na ljudi, jih zdravi in uči ozdravljati na naraven način.
»Postenje je odlična pot za krepitev zdravja in vitalnosti, lahko pa je tudi prava pot do ozdravitve številnih bolezni. Post, ki mu sledi korenita sprememba življenjskega sloga, je lahko začetek novega, bolj kakovostnega, predvsem pa bolj zdravega in srečnega življenja,« v knjigi Post za zdravje zapiše Marjan Videnšek, ki v Zavodu Preporod organizira šolo zdravja in skupinsko postenje.
Osnovni namen postenja je torej razstrupljanje telesa, saj je, kot zapiše Christina Kempe v knjigi Prerojene po tednu posta »zaradi napačne prehrane, nezdravih življenjskih navad, kajenja, čezmernega pitja alkohola, vsakodnevnega stresa ali nezadostnega gibanja ravnovesje v delovanju organov porušeno, v telesu pa nastaja vse več škodljivih presnovkov.« Strupi se izločajo preko dihal, zato je pomembna telesna dejavnost med postom, saj se z znojenjem pospeši izločanje strupov iz telesa. Ker je koža velik izločevalni organ, je pomembno njeno ščetkanje in redno tuširanje. Zagovorniki posta pravijo, da se največ strupov izloči skozi črevesje, zato postenje vključuje tudi temeljito čiščenje črevesja s klistriranjem ali hidrokolon terapijo. S klistriranjem pospešijo razstrupljanje organizma, kar prispeva k boljšemu počutju med postom. S to metodo naj bi se učinek čiščenja povečal do 30-krat.
»Čez dan je treba v ustreznih presledkih popiti vsaj 3 litre tekočine (razredčeni sadni in zelenjavni sokovi, voda, čaj, zelenjavni prevretki). Normalno lahko opravljamo vsa dela. Večina postivcev poroča o večji zbranosti in večjem delovnem elanu in storilnosti. Treba se je le izogibati stresu in prenapornemu telesnemu ali umskemu naprezanju,« še zapiše Videnšek.
»Vsak post je zdravilen, če je izveden pravilno, tudi če traja en dan, takrat pač dosežemo toliko manjši učinek. Razstrupljanje se namreč začne vršiti takoj, ko telesu odvzamemo trdo hrano in stvari, ki mu škodijo. Motivi za postenje so različni. Od tega, da samo izboljšamo počutje in se prenovimo, shujšamo, izgledamo boljše, mlajše, pa vse do ozdravljenja najhujših bolezni, saj je znano, da večina bolezni nastane zaradi zakisanja organizma, to pa vodi do degeneracijskih bolezni, avtoimunskih bolezni, raka, tudi do alergij in težjih psihičnih stanj,« o razlogih za post pove Stajnkova.
Tudi avtorica knjige Prerojene po tednu posta zapiše: »S postenjem se ne boste znebili le nekaj odvečnih kilogramov. Nabrali si boste novih telesnih moči in osvežili duha. Duševno ravnovesje, notranji mir, povečana delovna zmogljivost in pozitiven in zdrav odnos do življenja bodo bogato plačilo. Post krepi tudi lastne obrambne moči organizma in izboljšuje zdravje ter zagotavlja dobro počutje in vitalnost. In kot pravijo – redno postenje podaljšuje mladost in lepša življenje.«
Videnšek pa na to temo zapiše: »Resnica je, da se s postom da pomagati pri veliki večini bolezni. Post dejansko zagotavlja telesu najboljše možnosti za samozdravljenje. Vendar telo nima neomejenih moči, da se vedno samo popravi.«
Priprava na post se začne z odločitvijo za ta postopek. Teden do dva pred pričetkom posta je priporočeno opustiti ali vsaj omiliti slabe razvade, kot so kajenje, pitje kave ter alkoholnih in drugih industrijskih pijač. Pomembno je uživanje večjih količin tekočine in prehod na vegansko, polnovredno hrano. Hrana je lahko kuhana ali dušena. Posebno pozornost zahteva tudi pravilen zaključek posta oz. prehod na trdo prehrano, ki mora biti postopen, da se učinek posta ne izniči. Po zaključku posta je dobro spremeniti prehranjevalne in življenjske navade.
Veliko je posameznikov, ki bi doma težko izpeljali post, zato to storijo v skupini, in takšnih skupinskih postenj v Sloveniji je vedno več. »Skupinski vodeni post je priporočljiv za tiste, ki se prvič postijo, saj je treba o tem veliko vedeti, da ne delamo napak. V skupini se medsebojno spodbujamo in si izmenjujemo izkušnje, se opogumljamo, motiviramo pri fizičnih aktivnostih itd. Vodja postenja mora imeti veliko znanja in samih izkušenj postenja, poznati mora različne tipe ljudi in temu primerno svetovati vsakemu posamezniku. Pri skupinskih postenjih, ki jih vodim, predhodno izmerim vsem udeležencem osnovne medicinske parametre: krvni tlak, maščobe v krvi, holesterol, prisotnost kandide in parazitov, … Na osnovi izmerjenega svetujem pitje zdravilnih čajev, kombinacije zelenjavnih in sadnih sokov, zdravilne terapije, čas trajanja posta ipd.,« obrazloži Darja Stajnko.
Običajna začetna težava je praznina in kruljenje v želodcu, katero omili pitje vode, čajev in sokov. »Med samim postenjem se lahko pojavijo postne krize ali občutek bolečin v delu telesa, kjer je bila prisotna bolezen ali težava, ki pa trajajo dan ali dva, nato pa minejo,« pove še Stajnkova, ki postenja ne priporoča psihično prizadetim osebam in tistim, ki se ne morejo klistirati. Vsi, ki jemljejo zdravila in pomirjevala, se morajo o postu najprej posvetovati z zdravnikom.
»Mnenja zdravnikov so deljena. Nekateri se tudi sami postijo in post priporočajo svojim pacientom, nekateri zdravniki v Sloveniji pa opravljajo tudi kolonhidroterapije,« odgovarja Darja Stajnko. Marjan Videnšek pa v svoji knjigi zapiše: »Post je prisoten v medicini od njenega začetka. V vseh obdobjih so zdravniki s postom pomagali ljudem do zdravja. Tudi v Sloveniji je vse več zdravnikov, ki priporočajo postenje. Seveda so tako kot na vseh drugih področjih tudi tu mnenja deljena in včasih nasprotujoča. Prepričan pa sem, da postenje počasi, a zagotovo postaja tudi del uradne medicine. Zaenkrat se še bolj sramežljivo izvaja po zdraviliščih, vendar pa zanesljivo prihajajo tudi na tem področju boljši časi.«
Marec, 2009