Avtor: Damijana Škrlj
Prav gotovo poznate tisto rečenico, da gre ljubezen skozi želodec. Žal gre po isti poti tudi bolezen. Kuhinja je torej prostor, kjer se vse vrti okrog hrane, zato je čistoča tega prostora še kako pomembna. Ob razmišljanju o čistoči kuhinje bolj ali manj pomislimo na brisanje oz. drugačno odstranjevanje prahu in ostale nesnage s pultov in drugih površin, ne posvečamo pa posebne pozornosti sami razporeditvi kuhinjskih elementov, gospodinjskih naprav in strojčkov, pomivalnega korita in štedilnika v tem tako »prometnem« prostoru. Priprava hrane je kompleksen proces, zato je funkcionalna in racionalna postavitev kuhinjskih elementov še kako na mestu. Z njihovo neustrezno postavitvijo lahko že gotove jedi, ki so zaradi ustrezne obdelave že primerne in neoporečne, onesnažimo z mikroorganizmi neobdelanih živil ali umazane posode in pribora, gospodinjskih strojčkov in ostalih kuhinjskih pripomočkov. Ne pozabimo, da se lahko tudi doma okužimo in zastrupimo s hrano, saj je mikrobiološko onesnaženje najpogostejši vzrok zastrupitev v domačem zavetju kuhinje. Najpogosteje se pojavijo najrazličnejše črevesne težave v obliki driske ali bruhanja, povišane temperature in slabega počutja, ki so glede na izvor najtesneje povezane s pripravo hrane doma, o čemer pričajo tudi podatki Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije.
Navajamo nekaj preprostih ukrepov za pravilno ravnanje z živili in s tem preprečitev okužb in zastrupitve s hrano:
V naših krajih so najpogostejše okužbe z rotavirusi (staršem je znan predvsem po razsajanju po vrtcih) in kalicivirusi ter z bakterijami salmonele (Salmonella – pogosto se omenjajo v povezavi s hoteli) in kampilobakterjem (Campylobacter).
Omenjene nadloge najpogosteje najdemo:
Pogrevanje živil smo že omenili. Prebavne motnje so pogosto posledica postane, pokvarjene in pregrete hrane, ki se zaradi mikroorganizmov lahko prevesijo tudi v težje črevesne bolezni. Nasvet: tudi kadar nam zaradi pomanjkanja časa ne uspe skuhati sveže hrane in si jo pripravljamo na zalogo, jo najpozneje v dveh urah ohladimo na 20 °C in shranimo v hladilnik na vsaj 8 °C ali manj. Hrano lahko na hitro ohladimo tudi tako, da jo postavimo v korito z mrzlo vodo, ki ji lahko dodamo led iz zamrzovalnika, pomaga pa tudi intenzivnejše mešanje, razdelitev hrane na manjše porcije ali v tanjše sloje, pozimi lahko hladimo hrano na zunanjih oknih ali balkonih. Že pripravljeno ohlajeno živilo moramo pred uporabo zelo na hitro segreti (da sredina jedi hitro doseže vsaj 75 °C), tekoča živila (na žlico) pa je treba prevreti. Najnevarnejše temperature pogretih jedi se nahajajo med 10 °C in 60 °C, saj se v tem temperaturnem območju mikroorganizmi najhitreje razvijajo. Če pogrete hrane ne serviramo takoj, jo je treba hraniti pri temperaturi najmanj 60 °C. Ponovno pregrevanje in pogrevanje ali celo zamrzovanje hrane ni dovoljeno. Neporabljeno hrano zavrzimo!
Definicija okužbe z živili je sledeča: To so obolenja, ki nastopijo zaradi uživanja živil, onesnaženih z mikroorganizmi. Med mikroorganizme, ki so živa bitja, prostemu očesu nevidna, štejemo bakterije, viruse, parazite, plesni, prione (BSE – bolezen norih krav). Najpogosteje se nahajajo v surovih živilih vseh vrst, v mleku, jajcih, mesu, tudi v surovinah in živilih rastlinskega izvora. Če pri pripravi hrane ne upoštevamo pravil za ustrezno pripravo in shranjevanje živil, lahko v živila vnese škodljive mikroorganizme neposredno ali posredno tudi človek.
Bolezenski mikroorganizmi se najpogosteje pojavijo v surovih ter v toplotno ne dovolj obdelanih živilih. Do zastrupitve pride, ko se v živilih, okuženih z mikroorganizmi, pričnejo razvijati strupi. Zastrupimo se lahko tudi z uživanjem strupenih rastlin in strupenih živali ali ko se v hrani nahajajo snovi, ki vanjo ne sodijo (slučajen ali nameren vnos npr. strupov ali delov strupenih rastlin in podobnega).
Najpogosteje se zastrupimo z vnosom mikrobiološko onesnaženih organizmov skozi prebavila v telo. Vsak človek ima svojo stopnjo odpornosti, zato ob enaki količini zaužitih oporečnih živil ne zbolimo enako hitro. Naš organizem različno reagira, in sicer je reakcija odvisna od količine zaužitih oporečnih živil, našega imunskega sistema in od stopnje onesnaženosti živil. Kako vemo, da smo se okužili ali zastrupili? Na to nas opozorijo bolezenski znaki, npr. trebušni krči, driska, bruhanje, slabost, lahko se pojavi tudi povišana temperatura in drugo.
Če sumite, da so vaše težave s črevesjem posledica zaužite hrane, se o tem pogovorite z zdravnikom. Običajno (klasične okužbe in težave) izzvenijo zelo hitro, sicer pa je bolje preprečiti kot zdraviti.
Julij, 2009