Iščite po prispevkih
Osteoporozo imenujemo tiha bolezen, saj sprva poteka brez bolečin in vidnih znakov. Prav zato se ljudje ne zavedajo postopnega zmanjševanja kostne gostote.
Bolezen tiho napreduje, dokler ne doseže stopnje, pri kateri je kostna gostota zmanjšana do te mere, da pride do zloma kosti že pri manjši obremenitvi ali padcu. Zato je preventivno merjenje kostne gostote izjemnega pomena za zgodnje odkrivanje zmanjšane kostne gostote. Merjenje je hitro (10 minut), neboleče in brez stranskih učinkov.
Ženske
Moški
starost (tveganje se povečuje z naraščajočo starostjo),
genetski dejavnik (osteoporoza se pojavlja v družini, drobna konstitucija, prenizka telesna teža, svetla polt in svetli lasje),
obdobje menopavze (manjše izločanje estrogenov zelo poveča nevarnost za nastanek osteoporoze pri ženskah in po operativni odstranitvi jajčnikov),
nezadostna prehrana (premajhen vnos kalcija, alergija na mlečne izdelke, uživanje alkohola in nikotina),
nezadostna telesna aktivnost,
zdravila (glukokortikoidi, zdravila proti strjevanju krvi in druga zdravila),
bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice, vnetne želodčne in črevesne bolezni, bolezni jeter in trebušne slinavke, revmatoidni artritis, anoreksija nervoza in druge bolezni),
drugi dejavniki.
Pravočasno odkrivanje osteopenije in osteoporoze je ključnega pomena za življenje brez bolečin, zlomov kosti in zapletov, ki so povezani z njimi (npr. invalidnost in zmanjšana kakovost življenja). Odločite se za zdravje svojih kosti in opravite preventivno merjenje kostne gostote.
Osteoporoza je bolezen, ki je v svetovnem merilu dosegla razsežnost epidemije, saj za njo oboleva približno 200 milijonov žensk po vsem svetu, število pa vztrajno narašča. Čeprav je večina bolnic z osteoporozo žensk, za osteoporozo obolevajo tudi moški. Tveganje za nastanek osteoporoze narašča pri obeh spolih z naraščajočo starostjo. Statistike razkrivajo, da osteoporoza prizadene vsako tretjo žensko po 50. letu starosti in vsakega petega moškega po 65. letu starosti!
A Izredno pomemben je zdrav življenjski slog ter ustrezna prehrana z dovolj kalcija in vitamina D. Šele nato pridejo na vrsto zdravila za zdravljenje osteoporoze.
B Vitamin D je pomemben za vzdrževanje mišične mase in moči. Zadosten vnos kalcija pa velja za najpomembnejši dejavnik, ki pomaga pri pridobivanju in vzdrževanju kostne mase. Kalcij je namreč rudninska snov, ki jim daje trdnost. Za resorpcijo kalcija v črevesju je ključen vitamin D.
C Priporočen dnevni vnos kalcija za mlajše od 50 let oziroma pred menopavzo je 1.000 mg, za starejše in pomenopavzne bolnice pa 1.500 mg. Če ga ni dovolj, postanejo kosti mehke in lomljive.