Iščite po prispevkih
Avtorica: Vesna Vilčnik
Heberdenovi vozliči se pojavljajo na zadnjih členkih prstov rok, bouchardovi pa na srednjih. Pogosto so na rokah prisotni eni ali drugi ali oboji skupaj. Spremembe niso nevarne in ne sodijo v skupino vnetnega revmatizma.
Gre za osteoartrozo, ki je najbolj razširjena revmatična bolezen. Razporeditev osteoartroze po sklepih se razlikuje glede na spol. Ženske imajo po navadi prizadetih več sklepov kot moški, pri ženskah je pogostejša heberdenova osteoartroza. Nastanek teh sprememb še vedno ni povsem razjasnjen. Vzroki so zelo različni (genetski, vnetni, staranje, imunski odziv in drugi). Bolezen ne prizadene samo hrustanca, temveč ves sklep, predel pod površino kosti, ligamente, notranjo sklepno ovojnico in obsklepne dele. Osteoartroza rok je pogosto kombinirana z osteoartrozo kolen in debelostjo.
Najprej se postopno pojavi bolečina, ki je globoka, topa, povzroča neugodje. Sklep se zadebeli zaradi vnetja notranje sklepne ovojnice in pojavljanja kostnih izrastkov, ki se tipajo ob robu malega sklepa kot trda zadebelitev. Ko osteoartroza napreduje, postane sklep slabše gibljiv, prsti so okorni, manj spretni. Med nastajanjem vozliči bolijo, lahko so nekoliko vneti in pordeli. Ko sklep zatrdi in se deformira, bolečina skoraj povsem izgine. Taka sprememba je dokončna.
Za zdaj še nimamo zdravil, ki bi preprečila nastanek ali napredovanje osteoartroze ali ozdravila že prisotno bolezen. Zdravljenje je še vedno simptomatsko, kar pomeni, da lajšamo težave. Predvsem je treba bolnike oz. bolnice seznaniti z naravo bolezni, ker so dostikrat zelo prestrašene in se bojijo, da se bodo spremenili vsi sklepi, da jim grozi invalidnost, nepokretnost in podobno. Ozaveščeni bolniki imajo dostikrat bistveno manj bolečin.
Jemanje zdravil praviloma ni potrebno. Včasih pomaga hlajenje prizadetega sklepa, predvsem kadar je sklep pordel in boleč (sklepno vnetje). Sicer pa pomaga tudi blago segrevanje in razgibavanje prstov. Izogibamo se npr. težkemu delu, obremenitvam rok in podobno. Operativno zdravljenje ni učinkovito in se ga ne poslužujemo. Po kirurški odstranitvi vozliča ta običajno ponovno zraste.
Zdravila za preprečevanje in odpravljanje heberdenovih vozličev ni, bolečine in vnetje pa lahko različno lajšamo. Pri heberdenovih vozličih praviloma ni potrebno jemanje zdravil, razen pri hujši bolečini. Prvo zdravilo naj bo vedno čisti analgetik, kot na primer paracetamol, ker ne povzroča razjed in krvavitve iz zgornjih prebavil.
Od antirevmatikov pa svetujemo na primer ibuprofen oziroma druge, novejše antirevmatike z manj neželenimi učinki, na primer meloksikam, etorikoksib … Tudi ti s svojim delovanjem lajšajo simptome, to je vnetje in bolečino, vendar ne zdravijo in ne odstranjujejo vzroka bolezni.
Zelo različno, od nekaj tednov, mesecev do nekaj let. Same vnetne spremembe trajajo nekaj dni, tednov, je pa od primera do primera drugače in povsem nepredvidljivo. Ta osteoartroza je nekaj povsem drugega kot na primer osteoartroza kolena ali kolka. Pri teh spremembah, zlasti kadar je sklep močno spremenjen in obrabljen, pa je potrebno operativno zdravljenje.
Ni resnih znanstvenih dokazov, da bi bakreni prstani zmanjšali otekline prstov. Možno je, da gre za placebo učinek, predvsem pri tistih, ki verjamejo v njihovo učinkovitost.
Zeliščne kreme ali lokalni antirevmatiki lahko pomagajo pri lajšanju težav in včasih je to celo bolje kot pa jemanje zdravil. Lahko pa nekatera lokalna sredstva dražijo kožo in povzročajo alergije, zato previdnost pri tem ni nikoli odveč.
Pri ženskah, ki imajo heberdenove vozliče, so lahko spremenjeni tudi veliki sklepi in zdrav življenjski slog je zelo pomemben, še posebno gibanje oziroma zmanjšanje prevelike telesne teže. Zdrav življenjski slog pa ne bo imel neposrednega vpliva na vozliče, ki nastajajo ali so že nastali. V vsakem primeru pa je priporočljiv.
Zelo različno se pojavljajo, saj je toliko različnih dejavnikov, ki vplivajo na pojav vozličev, da je težko reči, da gre pretežno za ženske, ki opravljajo telesno bolj obremenjujoča dela. Veliko kmečkih žena je, ki teh sprememb nimajo. Spet druge ne opravljajo težkih kmečkih opravil, pa imajo vozliče. Vsekakor pa je dokazano, da so vozliči pogosteje pojavijo pri ženskah kot pri moških. Kot sem že omenila, to dejstvo poleg drugih dejavnikov pripisujemo tudi dedni nagnjenosti.
Revmatiki pogosto tožijo, da na njihove težave vpliva vreme. Obstaja več teorij, zakaj se ob spremembah vremena okrepijo revmatične težave, nobena od teh pa ni povsem zadovoljiva. Pri bolnikih z osteoartrozo se ob padcu zračnega tlaka, ob nižjih temperaturah povečajo sklepne bolečine, kar naj bi razlagali z zmanjšanim pritiskom od zunaj na sklep, s skrčenjem sklepnega tkiva.
Čakalne dobe za prvi pregled so dolge, ker je revmatologov pri nas premalo. Napotitve bolnikov na revmatološki pregled so pogosto tudi nepotrebne. Osteoartrozo naj bi obravnaval družinski zdravnik, ker ne gre za vnetni revmatizem in tudi ne gre za resno revmatično bolezen, kot je npr. revmatoidni artritis.
Tudi pri heberdenovi osteoartrozi ni potreben pregled pri revmatologu, saj lahko družinski zdravnik sam postavi diagnozo, obravnava bolezen in jo zdravi. Predvsem pa ni potreben nujni pregled pri revmatologu, zato so pritiski bolnikov v tej smeri nepotrebni in neupravičeni. Kadar gre za napredovalo osteoartrozo kolena ali kolka, pa te bolnike praviloma obravnavajo ortopedi.