Bolečine v trtici: Vzroki, simptomi in učinkovito zdravljenje

Man suffering from hemorrhoid on sofa at home

Bolečine v trtici so lahko huda nadloga in če se ne zdravijo pravočasno, to lahko privede do resnejših zapletov. Dolgotrajna bolečina lahko povzroči kronične težave, ki zahtevajo dolgotrajno rehabilitacijo. Okvara trtice lahko posledično povzroči tudi okvare in bolečine na križnici. Ocenjujejo, da se z bolečinami v trtici spopadajo od 2 do 3 % ljudi, pogosteje se pojavljajo pri ženskah kot pri moških.

Vzroki za bolečine v trtici

Pogovarjali smo se z doc. dr. Zmagom Krajncem, spec. ortopedije, iz UKC Maribor, ki nam je za začetek povedal, kateri so možni vzroki za bolečine v trtici.

»Pri bolečini v trtici gre za bolečino, ki se pojavlja v podkrižničnem predelu, v predelu trtice. Največkrat gre za idiopatsko bolečino, kar pomeni, da vzroka ne poznamo, lahko gre za preneseno bolečino, lahko pa je bolečina posledica poškodbe. Do poškodbe trtice pride običajno ob padcu v sedečem položaju na zadnjo plat, na primer med drsanjem.«

Poškodbe trtice in njihove posledice

Kako se trtica pri padcu poškoduje? »Pri takšnem padcu lahko pride do majhnega premika vretenc ali pa do zloma enega izmed treh do petih vretenc, ki sestavljajo trtico. Lahko pa gre samo za udarnino,« odgovarja Krajnc in nadaljuje z možnimi vzroki za bolečine.

Vnetje živčnih struktur in težave po porodu

»Na sprednji strani trtice so številne živčne strukture, ki se lahko vnamejo. Naslednji vzrok so lahko obporodne in poporodne težave pri ženskah. Ne glede na to, da se telo na porod pripravi, lahko ob porodu pride do mikropoškodb vezivnega tkiva ali pa mišic medeničnega dna, ki se lahko poškodujejo ter privedejo do kroničnih težav. Dolgotrajno sedenje, predvsem na trdi podlagi, prav tako vpliva na pojav bolečin v trtici.

Oblika trtice in njena vloga pri bolečinah

Bolečini v trtici pa lahko botruje tudi oblika trtice. Pri večini ljudi je trtica v nevtralnem položaju, ni potisnjena naprej ali nazaj. Pri ljudeh, ki imajo trtico rahlo uvito naprej ali nazaj, pa lahko ob dolgotrajnih obremenitvah pride do bolečine. Ko sedimo, se namreč opiramo na tri oporne točke. Dve sta sednični grči, v sredini je trtica. Če je slednja preveč pritisnjena, sploh če sedimo na trdi podlagi, če smo presuhi ali premočne telesne konstitucije (trtica pogosteje ukrivljena bolj nazaj), to lahko povzroči bolečino,« pojasnjuje naš sogovornik.

Simptomi bolečine v trtici

Kako se kaže ta bolečina? »Bolniki različno opisujejo to bolečino. Nekateri tožijo nad topo bolečino v predelu trtice, drugi imajo lahko občutek zbadajoče bolečine. Pomemben simptom, ki kaže na bolečino v trtici, je, da se pojavi, ko sedimo, in se potencira, ko se nagnemo na stolu nazaj ali pa takrat, ko vstajamo iz sedečega položaja. Včasih se bolečina v trtici pojavi med odvajanjem blata, po navadi v primerih, ko imajo ljudje težave z zaprtjem ali pa med spolnim odnosom,« razlaga Krajnc. 

Prenašanje bolečin iz drugih organov

Vse bolečine, ki se čutijo v trtici, pa ne izvirajo le iz trtice. Od kod lahko seva bolečina v trtico? »Lahko izvira iz drugih organov, ki se nahajajo v predelu male medenice, ali iz hrbtenice in se le prenaša v trtico. Zato je potrebno biti pazljiv pri diagnosticiranju,« opozarja Krajnc.

Dodatni simptomi in potreba po preiskavah

Ali se ob bolečini pojavljajo še kakšni drugi simptomi? »Bolečina je vodilni simptom, ki kaže, da je s trtico nekaj narobe. Če se ob bolečini pojavi še kakšen drug simptom, na primer rdečina v predelu bolečine ali visoka telesna temperatura, je treba raziskati druge vzroke. Enako je treba ravnati takrat, ko bolečina seva v zadnjico in navzdol po stegnu.«

Diagnostika bolečin v trtici

Kako se diagnosticira? Dr. Zmago Krajnc pravi: »Zelo pomembna je anamneza, to je pogovor z bolnikom, kjer ta opisuje svoje težave. Pri tem je bolnika treba usmerjeno spraševati: ali je bolečina le v predelu trtice, kdaj je bolečina najmočnejša, ali ima bolnik občutek, da bolečina izžareva še kam drugam, ali ima bolnik morda povišano temperaturo … Na podlagi teh odgovorov lahko ugotovimo, ali gre le za problem trtice ali za kakšno drugo težavo.«

Pomen kliničnega pregleda

Anamnestičnemu pogovoru sledi klinični pregled. Za bolečino v trtici je značilna palpatorna občutljivost trtice, to pomeni, da je boleča na pritisk. Vendar pa je bolečina na pritisk prisotna tudi pri nevropatskih obolenjih, kar pomeni, da je vir težave višje v hrbtenici. Če pa je trtica občutljiva tudi na premike, je to znak, da gre najverjetneje za bolečine, ki izvirajo iz trtice. Lahko pa imajo takšne težave vir tudi v mali medenici: vzrok so lahko abscesi v tem predelu, vnetje sečil in podobno.«

Dodatne preiskave: Rentgen in MRI

Anamnezi in kliničnemu pregledu sledi nadaljnje diagnosticiranje. Kako poteka? »Če pri anamnezi ugotovimo, da je v preteklosti prišlo do padca, začnemo z rentgenskim slikanjem. Če padca ni bilo, pa je najbolj ustrezen pregled z magnetno resonanco, ki lahko razkrije tudi morebitne druge vzroke bolečin.«

Zdravljenje bolečin v trtici

Kako poteka zdravljenje? »Najprej skušamo bolnika nagovoriti, da spremeni svoje navade. To pomeni, da ne sedi več na trdi podlagi, da med sedenjem večkrat vstane in da si med sedenjem namesti posebno blazino (preprečuje pritisk na trtico). Pomembne so tudi priporočene vaje, ki jih bolnik izvaja v domačem okolju. Z namenom, da bi bile vaje čim pravilneje izvajane, zdravnik bolnika napoti k fizioterapevtu.

Vloga nesteroidnih antirevmatikov

Nadaljnje zdravljenje je z lokalno protibolečinsko terapijo (na primer protibolečinska elektroterapija) pri fizioterapevtu. Zdravljenje lahko poteka tudi z nesteroidnimi antirevmatiki, ki delujejo protivnetno in protibolečinsko. Če imajo bolniki težave z želodcem ali srcem, potrebujejo drugačna protibolečinska zdravila,« razlaga Krajnc.

Operacije trtice: Redkejša izbira

V katerih primerih je potrebna operacija? »Pred desetletji so bile operacije trtice pogostejše, danes se ta način zdravljenja zelo redko uporabi. Pred tem imamo namreč danes možnost protibolečinske terapije, ki se izvaja v protibolečinskih ambulantah s tako imenovano blokado: lokalni anestetik s kortikosteroidi se infiltrira v trtico ali prizadeto živčevje v okolici trtice. V protibolečinskih ambulantah lahko uporabljajo še nekatere druge, sodobnejše protibolečinske metode. Pomembno pa je, da bolniki z bolečinami v trtici redno, kar pomeni vsak dan, izvajajo vaje za mišice medeničnega dna,« še poudari ortoped.

Preprečevanje bolečin v trtici 

Kako se lahko bolečine v trtici preprečijo? »Seveda je to odvisno od vzroka. Če je bolečina v trtici povezana z obporodnimi in poporodnimi težavami, si lahko ženske veliko pomagajo s telovadbo, ki aktivira mišice medeničnega dna. S telovadnimi vajami se tako preprečijo bolečine v trtici, ki imajo mehanične vzroke.

Pomoč pri vnetjih in drugih težavah

Če pa je bolečina v trtici povezana z drugimi vzroki, je treba te odstraniti. Na primer, če je vzrok bolečin vnetje sečil, je treba to vnetje pozdraviti. Če gre za težavo z medvretenčnimi ploščicami, se zdravi to stanje.«

Nasveti za lajšanje bolečin

S čim si še lahko ljudje pomagajo? »Bolniki si lahko pomagajo tudi z že omenjeno blazino za sedenje, nekaterim pomagajo tople kopeli, drugim pa hladni obkladki. Pozorni bodimo na to, da ne spimo na hrbtu, ampak na boku, saj je tako trtica najbolj razbremenjena. Če imamo sedeče delo, pazimo na to, da med sedenjem dovolj pogosto vstajamo, pravilno sedimo z vzravnano hrbtenico. Ko nas trtica boli, se izogibamo določenim športom, kot je kolesarjenje, veslanje, jahanje in podobnim dejavnostim, ki lahko sprožijo bolečinske simptome,« svetuje Krajnc. 

Anatomija trtice

Trtica je manjša kost trikotne oblike, sestavljena je iz treh do pet zraščenih vretenc (zrastejo se pri odraslem človeku), to so tako imenovana trtična vretenca. Dostikrat ji rečemo tudi rep oz. repek. V razvoju človeškega fetusa, v zgodnjih fazah, se resnično razvije majhen rep iz križnice, ki pa po devetih mesecih razvoja izgine.

Povezanost trtice s stabilnostjo medenice

Trtica je z ovalno sklepno ploščo gibljivo pritrjena na križnico in je skupno narastišče globokih kolčnih mišic, ki igrajo pomembno vlogo pri stabilizaciji medenice in pri porodu. Ženska trtična kost je ožja in daljša, pogosteje ima krivino obrnjeno navzven. Po porodu lahko pride do značilne slabše stabilnosti trtice in križnice zaradi mikropoškodb in raztezanja ligamentov, kar lahko privede do bolečin v trtici.

Zakaj je pomembna pravočasna rehabilitacija?

  • Če bolečinsko stanje traja dlje časa, konservativni načini zdravljenja odpovedo, saj bolečina postane neodzivna na njih.
  • Če bolečina traja dalj časa, se utrdijo tako imenovani kompenzacijski vzorci, ki lahko povečajo napetost in disfunkcijo mišic medeničnega dna ter spodnjega dela hrbta.
  • Nepravilna drža in obremenitev hrbtenice lahko pospešita degenerativne spremembe v ledvenem in križnem delu hrbtenice.

ABC

A Vse bolečine, ki se čutijo v trtici, ne izvirajo le iz trtice.

B Za bolečino v trtici je značilna palpatorna občutljivost, pomeni, da je boleča na pritisk.

C Pred desetletji so bile operacije trtice pogoste, danes se trtica zelo redko operira.

Odgovarja

doc. dr. Zmago Krajnc, dr. med,
spec. ortopedije

Piše Maja Korošak
Novinarka

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content