V Sloveniji presadili pljuča otroku

V ljubljanskem UKC so prvič presadili pljuča pri otroku, natančneje pri 14-letni deklici s cistično fibrozo. Slednja je že drugi dan po posegu samostojno zadihala z novimi pljuči. Predstojnik Kliničnega oddelka za torakalno kirurgijo, doc. dr. Tomaž Štupnik, dr. med., nam je z veseljem pojasnil podrobnosti. Predvsem je pohvalil celotno ekipo, ki se ji je ob tej priliki tudi zahvalil.

Avtorica: Katja Štucin

V UKC Ljubljana ste s presajanjem pljuč začeli 15. septembra 2018. Da si bomo lažje predstavljali, je to relativno zgodaj ali pozno v primerjavi z drugimi evropskimi državavami?

V večini evropskih držav se je razmah presaditev pljuč zgodil v začetku devetdesetih let, zato bi lahko rekli, da smo tudi v Sloveniji zdravljenje s presaditvijo pljuč uvedli relativno zgodaj, to je leta 1997. Potekalo je v sodelovanju z bolnišnico AKH na Dunaju, kjer so opravili poseg in večino ključnih postopkov pri zdravljenju naših bolnikov s presajenimi pljuči, število presaditev pljuč pa je bilo sorazmerno majhno – od leta 1997 do leta 2018 so pljuča presadili 57 bolnikom iz Slovenije.

Leta 2003 smo eno presaditev pljuč opravili tudi v UKC Ljubljana. Čeprav je bila uspešna in bolnica še vedno živi s presajenim pljučnim krilom, se je takratna ekipa odločila, da s to dejavnostjo ne bodo nadaljevali. Tako je bilo do jeseni leta 2016, ko smo sestavili novo ekipo, ki se je najprej pol leta izobraževala v AKH na Dunaju in nato septembra 2018 opravila prvo obojestransko presaditev pljuč.

 

Preberite tudi: Cistična fibroza – ABCzdravja

Koliko uspešnih operacij je za vami v tem času?

V manj kot dveh letih smo pljuča presadili 23 bolnikom. Na žalost smo lani jeseni zaradi zapletov nekaj tednov po presaditvi izgubili enega bolnika, pri vseh ostalih pa lahko rečemo, da je bila presaditev uspešna.

Tokrat ste prvič izvedli takšno operacijo pri otroku. Zahtevnost je bržkone neprimerljiva. Deklica je imela cistično fibrozo. Kako bi opisali ta poseg? Kako je potekal?

Mislim, da se je vsem s srca odvalil velik kamen, ko smo deklico zjutraj po posegu prepeljali v enoto intenzivne terapije. Čeprav imamo kar precej izkušenj z operacijami v prsnem košu pri otrocih in smo napravili že kar nekaj presaditev pljuč pri odraslih, ki so bile morda tehnično zahtevnejše, smo tokrat nekako čutili največji pritisk. Vendar druge izbire pravzaprav nismo imeli. Nekaj tednov prej so nam z Dunaja sporočili, da se je vodstvo AKH nepreklicno odločilo, da presaditve pljuč pri deklici ne bodo opravili.

Ko smo jo morali zaradi hudega poslabšanja stanja sprejeti v bolnišnico, pa je odpadla tudi možnost, da bi se lahko pravočasno dogovorili s kakšnim drugim evropskim centrom. Vseeno smo se posega lotili zelo samozavestno in mislim, da nihče v ekipi ni niti za trenutek pomislil, da ne bi uspeli tudi tokrat najti rešitev za vse težave, kakršne koli bi že bile. Nekaj pa je bilo seveda odvisno tudi od pomoči vesolja.

Laiki si težko predstavljamo, kakšna ekipa je potrebna za takšna dejanja. Koliko ljudi je sodelovalo?

Ekipo, ki je ponoči neposredno sodelovala pri posegu, so sestavljali transplantacijski koordinator, trije anesteziologi, dve medicinski sestri, perfuzionist, trije torakalni kirurgi in še trije, ki so odšli po pljuča, dve operacijski medicinski sestri ter bolničar.
Pri zdravljenju tik pred in po posegu pa jih je sodelovalo vsaj še nekajkrat toliko, med njimi pulmologi s Pulmološkega oddelka UKCL, pediatri in medicinske sestre na pulmološkem oddelku Pediatrične klinike, medicinske sestre na oddelku za torakalno kirurgijo UKCL, anesteziologi in medicinske sestre v Centru za intenzivno terapijo in na Oddelku za otroško intenzivno terapijo, fizioterapevti, psihologinja, dietetik …

Priznam, da si sploh ne morem predstavljati in verjamem, da niti naše bralke in bralci, kako potekajo priprave in čakanje kirurga ter ostalega osebja na dejansko presaditev. Po organ ste morali iti v drugo državo. Ko so pljuča prispela, se je začel poseg. Koliko ur je trajal?

Kot vse prejšnje je bila tudi ta presaditev zgodba zase, ki se je tako kot običajno zgodila ob najmanj primernem trenutku. Tisti petek smo bili ob 14. uri ravno sredi dolgotrajne operacije, ki je nato trajala še do poznega popoldneva, ko nam je koordinator sporočil, da imamo primerna pljuča za našo deklico. Presenečenja smo bili vseeno zelo veseli, saj smo dobili pljuča podobno starega darovalca, kar je pomenilo nekoliko lažje delo, kot če bi morali presaditi le del pljuč odraslega darovalca. Eden od naših kirurgov je prekinil počitnice v Kobaridu in ob 18. uri skupaj s še dvema drugima kirurgoma z letalom odletel po pljuča, ostali pa smo si poskušali odpočiti in se čim bolje pripraviti na noč v operacijski dvorani.

Poseg se je začel ob 23. uri, ko je ekipa, ki je odletela po pljuča, potrdila, da so primerna za presaditev. Takrat so deklico pripeljali v operacijsko dvorano, kjer so jo anesteziologi uspavali in pripravili na poseg. Ob približno 2. uri zjutraj so pljuča prispela v UKC Ljubljana. Najprej smo presadili levo in nato še desno pljučno krilo, s posegom pa smo zaključili ob 7. uri, ko smo deklico premestili v enoto intenzivne terapije.

Torej ste operirali vso noč? V takšnih situacijah si primernejših ur, da bi denimo operirali podnevi, ne morete zbirati, kajne?

Velik del presaditev pljuč opravimo ponoči, saj so organi največkrat na razpolago v nočnih urah. Čeprav bi si velikokrat želeli, da bi poseg potekal ob primernejši uri, moramo upoštevati, da lahko pljuča brez krvnega pretoka preživijo le približno osem ur, zato jih vedno presadimo takoj. Presaditev vsakega pljučnega krila traja približno od ene do dve uri, pot pljuč od darovalca do prejemnika pa včasih tudi štiri do pet ur, odvisno od oddaljenosti.

Ali morda še kakšen otrok v Sloveniji čaka na presaditev pljuč?

V Sloveniji zdaj ni otrok, ki bi čakali na presaditev pljuč. Tudi sicer je v svetu delež presaditev pljuč pri otrocih majhen, okoli 5-odstoten, kar pomeni, da lahko v Sloveniji tovrsten poseg pričakujemo približno na eno do dve leti.

Tokratna presaditev pljuč pri otroku je torej edinstvena v naši državi. Ne moremo pa mimo tega, da je po poročanju v sosednji operacijski dvorani sočasno potekala še presaditev srca 15-letnemu dečku, ki je bila prav tako uspešna. Imamo v Sloveniji res toliko tako izvrstnih strokovnjakov ali je trenutna ekipa UKC-ja tako sposobna, da naredi kar dva in še več čudežev hkrati?

Presaditve srca v UKC Ljubljana opravljajo srčni kirurgi, presaditve pljuč pa torakalni kirurgi, zaradi česar imamo ves čas v pripravljenosti dve ločeni ekipi kirurgov, anesteziologov in medicinskih sester. Težava je nastala, ker imata obe ekipi na razpolago le enega perfuzionista in eno inštrumentarko, ki sta pri takšnem posegu nepogrešljiva, še posebej, če gre za otroka. Vendar so vsi takoj požrtvovalno priskočili na pomoč. Po njihovi zaslugi smo zato uspeli tisto noč sestaviti dve kirurški ekipi in tako sta lahko sočasno stekli tako presaditev srca pri 15-letnem dečku kot tudi naša presaditev pljuč pri 14-letni deklici.

Najverjetneje bi si še enkrat več želeli pohvaliti celotno ekipo, ki je zaslužna za to, da je operacija pri 14-letni deklici uspela!

Zagotovo. To je res izjemna skupina odličnih strokovnjakov, s katero je mogoče napraviti kar koli. Še posebej pa ekipo občudujem zato, ker je vseh 23 presaditev pljuč potekalo v prijetnem, pravzaprav prijateljskem vzdušju, kar nam je vedno dalo še dodatno spodbudo.

ABC

A V manj kot dveh letih so pljuča v ljubljanskem UKC presadili 23 bolnikom.

B Celotna ekipa se je posega lotila zelo samozavestno in optimistično.

C V Sloveniji zdaj ni otrok, ki bi čakali na presaditev pljuč.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content