Iščite po prispevkih
Avtor: Igor Krajnc, dr. med., spec. internist kardiolog
Kljub vsem izboljšavam diagnostičnih in terapevtskih postopkov, ki nam jih ponuja sodobna medicinska znanost oziroma se obetajo v bodoče, in glede na to, da v uvodu omenjena bolezenska stanja prizadenejo ljudi v srednjem življenjskem obdobju, z rezultati zdravljenja ponavadi nismo povsem zadovoljni. Zato ob vseh naporih, ki jih dandanes usmerjamo v podaljševanje življenjske dobe in izboljševanje kakovosti življenja, vedno več pozornosti namenjamo preventivnim zdravstvenim ukrepom, ki prispevajo k ohranitvi zdravja.
V tem mozaiku naprezanj skušamo zdravstveni delavci z rednimi preventivnimi zdravstvenimi pregledi prispevati droben, vendar pomemben kamenček. Za razliko od ustaljenih pregledov v specialističnih ambulantah, kjer se bolj posvečamo zdravljenju bolezni, pa se v specialističnih ordinacijah, ki so usmerjene v preventivno dejavnost, trudimo potrditi odsotnost bolezni in vzdrževati zdravje. Glede na podatke o prebolelih boleznih pri ožjih sorodnikih preiskovanca lahko sklepamo o morebitni večji genetski nagnjenosti k določenim boleznim. Ko te podatke združimo z vsemi navedbami, izvidi opravljenih preiskav in ugotovitvami ob samem pregledu, lahko posamezniku ponudimo celo paleto usmerjenih preventivnih ukrepov, ki imajo neprecenljivo dolgoročno vrednost.
Upoštevajoč dejstvo, da je v našem okolju preventivna zdravstvena dejavnost še vedno v razvoju, ob pregledu večkrat odkrijemo težave, ki so pogosto posledica:
Obstaja večje tveganje za pojav prezgodnje aterosklerotične žilne bolezni in posledično srčne in možganske kapi, povišanega krvnega tlaka in srčnega popuščanja.
Tovrstne motnje se pojavljajo predvsem v povezavi z večjimi psihičnimi obremenitvami.
Okvare se pojavljajo predvsem zaradi pretežno sedečega dela in pomanjkanja rednih fizičnih aktivnosti.
Težave se kažejo kot prekomerna telesna teža, povišane vrednosti holesterola, krvnega sladkorja, …
Potrebno je vedeti, da tudi ponavljajoči se stresni vplivi takšne vrste lahko privedejo do resnih zdravstvenih težav. V omenjenih primerih preiskovanca oborožimo z napotki glede ustrezne spremembe življenjskega stila, dietnimi ukrepi, navodili za obvladovanje in izogibanje stresnih situacij, pa tudi glede potrebnih nadaljnjih preiskav in pregledov pri ustreznih subspecialistih ter večkrat tudi glede morebitne potrebe po zdravljenju z zdravili.
Pri svojem delu se poslužujemo preiskav, ki so neboleče in zdravju neškodljive. Razen pogovora z več specialisti zajemajo preventivni pregledi večinoma osnovne preiskave vida, sluha, laboratorijske preiskave, testiranje tako splošne fizične kot tudi srčno-žilne ter dihalne zmogljivosti, ultrazvočno preiskavo srca in žilja s poudarkom na ugotavljanju zgodnjih in minimalnih spremembah na žilnih stenah, ultrazvočno preiskavo trebušnih organov, preventivne ginekološke preglede s preiskavo dojk, pri moških po 50. letu starosti pa svetujemo tudi urološki pregled s poudarkom na prostati.
Opravljeni pregledi in izvidi preiskav omogočajo dokaj natančno oceno preiskovančevega zdravstvenega stanja. Le-ta omogoča podajanje ustreznih nasvetov oziroma ustrezno nadaljnjo obravnavo ter spremljanje.
Glede na dosedanja in sodobna spoznanja preventivne medicine ter lastna opažanja in izkušnje lahko rečem, da so redni preventivni zdravstveni pregledi odlično orožje za preprečevanje pojava bolezni. Če uporabimo pogosto slišan izraz naložba, lahko v tem primeru govorimo o naložbi brez vsakršnega tveganja za morebitno izgubo in povsem zagotovljenim dobičkom, ki sicer morda trenutno na osebni lestvici vrednot in pričakovanj pri posamezniku ne zaseda tistega prioritetnega mesta, ki mu objektivno pripada. Ohranjanje zdravja omogoča posamezniku srečno življenje v najširšem pomenu besede, zato se velja potruditi.