Preležanine: vzroki, preventiva, zdravljenje in nasveti strokovnjakov

Nasvete delita strokovnjaka, delovni terapevt Tibor Kafel, MSc, dipl. del. ter., in patronažna sestra Nataša Čeh Selak, dipl. m. s., vodja Patronažne službe Škofja Loka.

Preležanine so resen problem pri nepokretnih bolnikih. Preberite, kako prepoznati prve znake, učinkovite metode preprečevanja in možnosti zdravljenja preležanin.

Kaj je preležanina?

»Razjeda zaradi pritiska je poznana kot preležanina ali dekubitus, pri čemer pride do omejene poškodbe kože in spodaj ležečega tkiva,« pojasnjuje vodja patronažne službe Nataša Čeh Selak.

Kdo je najbolj dovzeten za preležanine?

  • Kronični bolniki
  • Starejši ljudje
  • Invalidi
  • Osebe s slabo perfuzijo in oksigenacijo tkiva
  • Osebe s povečano vlažnostjo kože
  • Osebe z vročinskim stanjem
  • Osebe s slabim prehranskim stanjem
  • Sladkorni bolniki
  • Osebe s slabim duševnim stanjem

Vzroki za nastanek preležanin

Čeh Selakova pravi, da se preležanine pri posameznikih pojavijo v zelo različnih časovnih okvirih. »Pogosto ob predolgem ležanju, ob nepravilnem sedenju in previsoko dvignjenem vzglavju zaradi delovanja strižnih sil, ob nepravilnem dvigovanju, nepravilnem obračanju in prelaganju iz postelje zaradi trenja. Ob nepravilni legi različnih pripomočkov (urinski kateter, opornice, kisikove maske …), ob vlažnosti kože (uhajanje blata, urina).«

Kako prepoznati prve znake preležanin (znaki in simptomi preležanin)?

Prvi znaki pri nastanku razjede zaradi pritiska sta rdečina kože in bolečina, ki ne izgineta kljub spremembi položaja.

Zelo pomembni so preventivni ukrepi, če pa kljub njim pride do nastanka razjed zaradi pritiska, se takšne poškodbe zdravijo kirurško ali s pomočjo oblog za oskrbo kroničnih ran, ki jih pri nepokretnih bolnikih – po naročilu izbranega osebnega zdravnika – izvaja patronažna medicinska sestra na bolnikovem domu.

Kako preležanine vplivajo na kakovost življenja?

Delovni terapevt Tibor Kafel se večinoma ukvarja z osebami z okvaro hrbtenjače, kjer se srečuje tudi s preležaninami, ki lahko močno vplivajo na kakovost življenja.

»Preležanine, s katerimi se pogosto srečujemo pri osebah z okvaro hrbtenjače, imajo lahko izjemno resen vpliv na kakovost življenja. Preležanine se pogosto pojavljajo pri manj mobilnih osebah, kar pomeni, da te osebe ne smejo obremenjevati prizadetih mest. Posledično ne morejo dolgo ali sploh ne sedeti na invalidskem vozičku. To omejuje njihovo zmožnost vključevanja v vsakodnevne dejavnosti, kot so obisk službe, opravljanje vsakdanjih opravkov, druženje s prijatelji ter udejstvovanje v dejavnostih, ki jih veselijo ali so nujne za njihovo življenje. Ker zaradi preležanin ne morejo aktivno sodelovati v teh dejavnostih, so prisiljeni več časa preživeti leže, kar lahko vodi do izgube določenih spretnosti in zmanjšanja neodvisnosti. To pa vpliva na njihovo celostno dobrobit in kakovost življenja, saj so vsakodnevne dejavnosti ključne za naše zdravje in dobro počutje,« pojasnjuje Tibor Kafel.

Kot delovni terapevt se zaveda pomembnosti vključevanja v vsakodnevne dejavnosti, saj te izboljšujejo telesno stanje pa tudi prispevajo k boljšemu počutju, socialni povezanosti in splošni kakovosti življenja.

Najboljši ukrepi za preprečevanje preležanin pri nepokretnih bolnikih

Nataša Čeh Selak opisuje, da vedno poskušajo preprečiti, da bi sploh prišlo do možnosti za nastanek.

»Poskrbimo za primerno nego kože, poskrbimo za pravilno prehrano, ki je kalorično bogata z zadostno količino beljakovin, dnevno izvajamo preglede celega telesa in smo pozorni na rdečino in bolečino ali morebitno poškodbo kože. Pravilno uporabljamo pripomočke ob uhajanju urina in blata. Poskrbimo za ustrezno ležišče, ki mora biti udobno in kakovostno. Če je bolnik nepokreten, obstaja možnost izposoje bolniških postelj, naročilnico napiše izbrani osebni zdravnik.«

preprečevanje preležanin
Ukrepi za preprečevanje preležanin

Pomembnost preventivnih ukrepov

Tudi Tibor Kafel glede na izkušnje meni, da je učinkovita preventiva sestavljena iz več ukrepov.

»Uporabljamo sedežne blazine, ki so posebej zasnovane in oblikovane za razbremenitev pritiskov na najbolj dovzetne dele telesa, kot so sednica in trtica. Včasih se preležanine pojavijo tudi na petah ali kosteh nad gležnjem, zato je pomembno poskrbeti tudi za te predele z ustreznimi posteljnimi blazinami in pravilnim nameščanjem pri ležanju. Pomembno je, da osebe, ki so sposobne, same redno spreminjajo svoj položaj, bodisi z nagibi naprej in v stran ali celo z ležanjem na trebuhu. Tisti, ki uporabljajo elektromotorne vozičke, pa lahko izkoristijo električne funkcije za spreminjanje položaja, kar omogoča prerazporeditev pritiska in zmanjša tveganje za nastanek preležanin. Posebno pozornost namenjamo pregledovanju delov telesa, ki so najbolj izpostavljeni pritisku. Posebej skrbimo za tiste, ki so že imeli težave s preležaninami ali imajo več dejavnikov tveganja za njihov nastanek. In pa tudi ustrezna nega kože zmanjšuje tveganje za poškodbe.«

Pripomočki, ki pomagajo pri oskrbi preležanin

Obstajajo številni pripomočki, ki lahko lajšajo težave s preležaninami.

Na prvem mestu so sedežne blazine. Danes imamo na voljo blazine, ki so zasnovane tako, da v veliki meri zmanjšajo pritisk na najbolj izpostavljene dele telesa, kar bistveno pripomore k preprečevanju preležanin.

»V prihodnosti pa upamo, da bodo posameznice in posamezniki lahko uporabljali prenosne merilnike sedežnih pritiskov. Te naprave že obstajajo, vendar se trenutno bolj uporabljajo v kliničnih raziskavah kot v vsakodnevni rabi, predvsem zaradi njihove visoke cene in omejene praktičnosti. Verjamemo, da bodo v prihodnje razvite bolj prenosne, cenovno dostopne in uporabnikom prijazne različice teh merilnikov, kar bo še dodatno pripomoglo k učinkovitejši preventivi in oskrbi preležanin, je optimističen Tibor Kafel, ki vsak dan vidi, kako pomembno je pravilno obvladovanje preležanin za kakovost življenja teh ljudi.

»Vsak primer, s katerim se srečam, me opomni na nujnost preventive in pomen celostne oskrbe. Te izkušnje me motivirajo, da se nenehno izobražujem in iščem nove načine, kako lahko najbolje pomagam svojim uporabnikom.«

Tibor Kafel

ABC

A Dolgotrajen pritisk na kožo, vlaga in nepravilni položaji povzročajo preležanine.

B Redno spreminjanje položaja, ustrezni pripomočki in pravilna nega kože.

C Preležanine močno zmanjšujejo gibljivost in kakovost življenja.

Odgovarja

Nataša Čeh Selak, dipl. m. s.,
vodja Patronažne službe Škofja Loka

Piše Katja Štucin
Novinarka

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content