Mirjam in Gregor sta gibalno ovirani osebi. Mirjam je tetraplegik, Gregor pa paraplegik. Delovno-gibalni prostori, v katere sta nas povabila, so v lasti Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. Društvo združuje interese invalidov, ki jih je preko 300 in jih skuša povezovati na raznih področjih. Je tudi izvajalec posebnih socialnih programov, ki skrbijo za zadovoljevanje specifičnih potreb posameznih skupin. Njihova skrb se kaže v obliki psihosocialne pomoči, usposabljanja za aktivno življenje in delo paraplegikov in tetraplegikov, psihosocialne rehabilitacije, prilagajanja okolju, organizaciji športa in rekreacije, pomoči pri izobraževanju, izvajanja prevozov članov z dvema kombiniranima voziloma, opremljenima z dvižno rampo. V prostorih se odvijajo tudi sestanki upravnega odbora, katerega predsednik je Gregor, Mirjam pa je njegova desna roka. Ženski krožek ima svoja redna srečanja 2-krat mesečno. Na njem ženske pogledajo ena drugi pod prste in občudujejo izdelke, ki so nastali medtem, ko se niso videle. Mladi paraplegiki in tetraplegiki imajo drugačne potrebe in želje, radi se ukvarjajo z računalništvom, se družijo z neinvalidnimi vrstniki, hodijo na izlete, vsako leto pa sodelujejo tudi na taboru prostovoljcev v Semiču, kamor pridejo vrstniki iz vse Evrope.
Njihovi časopisi – Izziv, Športnik, Paraplegik – so polni športa, kulture in družabnih srečanj. Pogosta so tekmovanja v košarki, nogometu, šahu, namiznem tenisu, kegljanju, streljanju. Celo potapljaškim taborom se ne izognejo. Letos so spomladanski piknik izvedli v Kamniški Bistrici, jesenskega pa ob Cerkniškem jezeru. Zelo radi sodelujejo tudi s šolami. V akciji, ki jo je letos Zveza paraplegikov izvajala po osnovnih šolah v Sloveniji in Italiji, so slikarji predstavili posebno tehniko slikanja s čopičem v ustih in z njo navdušili mlade po šolah.
Delovno-bivalni prostori društva so funkcionalni in prilagojeni njihovim potrebam. Živahne barve sten in pohištva dopolnjujejo pametne rešitve. Podjetje Robotina iz Kozine, ki se ukvarja z inteligentnimi sistemi v zgradbah, je prijazno sponzoriralo in uredilo sobe tako, da so inteligentno upravljane. Konkretno to pomeni, da se luči prižgejo in ugasnejo z dotikom »pametnega ekrana« ali touch screena. Tudi vrata se odpirajo po podobnem principu. Viseča omarica na zidu v kuhinji potrebuje še malo dodelave, njen namen pa je, da se spusti do uporabnika. Žaluzije na oknih so krmiljene na daljavo. Vse te ukaze lahko pošljejo uporabniki tudi iz računalnika ali pa mobitela.
Inteligentna gradnja se je tudi pri nas razmahnila. Namenjena je vsem, ki si želijo enostavnih rešitev in udobja, še posebej primerna pa je za ljudi s funkcionalnimi motnjami in posebnimi potrebami (za invalide, starejše ljudi, dementne ljudi, …). Začetna naložba je malo višja kot pri klasičnih instalacijah, vendar kasneje inteligenten sistem zmanjša stroške porabe energije in delovanja in je človeku in okolju prijazen.
Poleg že navedenih rešitev se lahko odločimo še za naslednje:
Kdaj drugič bo na vrsti zgodba – kako in zakaj se je zgodilo, kar se je …
Do takrat pa zaželimo Mirjam in Gregorju veliko uspeha, vztrajnosti in dobre volje pri vodenju društva in njegovih članov. Kajti – ko se ti življenje postavi na glavo zaradi takšnih ali drugačnih vzrokov, potem je želja po čim manj napornem bivanju in preživljanju dni popolnoma razumljiva.