Iščite po prispevkih
V kolikor opažate, da se rana ne celi, da nastajajo znaki okužbe (rdečica, toplota, gnoj, neprijeten vonj) ali imate povišano telesno temperaturo, obiščite zdravnika. Pravočasno ukrepanje in ustrezna oskrba sta ključna za uspešno in varno celjenje ran.
Rane nastanejo na mestu, kjer se kožno tkivo pretrga. Glede na globino jih delimo na površinske (prizadeta je zgornja plast kože) in globoke (segajo v podkožje ali celo v mišice). Včasih se celijo hitro, spet drugič potrebujejo daljši čas, zlasti če gre za kronične rane ali če se pojavijo dodatni zapleti in okužbe ran.
V nadaljevanju preberite, zakaj se nekatere rane slabo celijo, katera zdravila lahko vplivajo na celjenje ran ter kako pomembno je pravilno previjanje ran z ustreznimi oblogami.
Akutne rane običajno nastanejo zaradi zunanje poškodbe, na primer kirurških posegov, opeklin, ureznin ali odrgnin. Kljub pravilni oskrbi pa se lahko zgodi, da se rana ne celi dobro.
»Rana se ne celi, novo tkivo ne nastaja. Kljub temu da je rana dobro očiščena in obloga pravilno izbrana, lahko pride do okužbe. Tudi virusna okužba, kot je prehlad, lahko vpliva na celjenje rane.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
»Pri menjavi preveze smo zelo previdne – če oblogo odstranimo prehitro, lahko rana zakrvavi. Pomembna je ustrezna velikost obloge in njena vpojnost.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
Kronične rane so tiste, ki se ne zacelijo v štirih do osmih tednih. Vse vrste ran lahko postanejo kronične, najpogostejši razlogi pa so:
»Kronične rane oskrbujemo podobno kot akutne. Razlika je v tem, da pogosto traja celjenje dlje, rane so lahko globlje in izloček je običajno večji.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
Preberite tudi prispevek: Kaj je hiperbarična kisikova terapija in kako deluje na telo
Pri sladkornih bolnikih (diabetikih) je celjenje ran dodatno oteženo zaradi slabe prekrvavitve, pogosto povišane ravni krvnega sladkorja, ter večje možnosti za vnetja in okužbe.
»Kadar je vrednost krvnega sladkorja normalna, se rana le nekoliko počasneje zaceli. Če so vrednosti povišane, pa lahko zdravljenje traja bistveno dlje in se pojavijo zapleti, kot sta gangrena ali celo izguba okončin.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
Sodobne obloge so namenjene vzdrževanju vlažnega, toplega in zračno prepustnega okolja, kar spodbuja regeneracijo tkiva in hitrejše celjenje ran. Med njimi najdete:
Pomembno je, da nekatere posebne obloge (zlasti tiste z jodom ali srebrom) ne uporabljamo predolgo, saj lahko izsušijo rano in zavrejo proces celjenja.
Opekline (prve, druge ali tretje stopnje) in žulji zahtevajo hitro ukrepanje, da preprečimo nadaljnje poškodbe kože.
»Pri opeklinah lahko uporabimo posebno mazilo, ki ga predpiše zdravnik; mehurja ne prebadajte, saj je naravni inkubator za poškodovano tkivo.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
Pri manjših površinskih ranah rano najprej speremo s tekočo vodo, zaustavimo krvavitev in rano zaščitimo z obližem ali gazo. Ko nastane krasta, obliž lahko odstranimo, da se rana posuši na zraku. Pri opeklinah in žuljih dodatno pazimo, da ne povzročimo odprte rane in tveganja za okužbo.
»Rano vedno dobro speremo s čisto, tekočo vodo. Če pride do večje bolečine, mehurjev ali odprte rane, svetujem obisk zdravnika.«
– Afrodita Kordež, dipl. med. sestra
A Rane je treba redno previjati in pri tem uporabljati sterilne materiale.
B V primeru diabetesa celjenje rane poteka z več zapleti.
C Vzrok za slabo celjenje akutnih ran so lahko različne bolezni.