Zdravljenje kroničnih razjed

default image

O kroničnih razjedah govorimo, ko različni bolezenski procesi premagajo naravno sposobnost telesa za celjenje in se razjeda ne zaceli v pričakovanem času. Največkrat so vzrok za kronične razjede bolezni žil (vensko popuščanje in ateroskleroza), sladkorna bolezen in nepokretnost. Redkejši vzroki so okužbe, vnetja žil (vaskulitisi) in tumorji. Neredko je prisotnih več vzrokov za nastanek ali vztrajanje kronične razjede. Kronične razjede lahko nastanejo kjer koli na telesu, največkrat pa na golenih in stopalih. Najpogostejše so pri starostnikih – ima jih kar 5 odstotkov oseb, starejših od 65 let. Več o zdravljenju kroničnih razjed in novostih na tem področju sta nam povedala asist. Vesna Breznik, dr. med., in Klemen Kikel, dr. med., z oddelka za kožne in spolne bolezni UKC Maribor.

Kakšne vrste kroničnih razjed poznamo?

Kronične razjede delimo na pogoste in redke. Pogoste razjede predstavljajo okrog 95 odstotkov vseh in jih običajno diagnosticiramo že s kliničnim pregledom. Zajemajo venske, arterijske, nevropatske razjede ter razjede zaradi pritiska. Najpogostejše so venske golenje razjede, druge po pogostosti pa arterijske. Najpogostejši vzrok slednjih je ateroskleroza, ki privede do zoženja žilne svetline ali zamašitve žile s posledično zelo bolečo razjedo na nogi. Tretja pomembna skupina so nevropatske razjede, med katerimi so najpogostejšee diabetične razjede. Redkejši vzrok za nevropatske razjede je alkoholizem. Zadnja skupina so razjede, ki se razvijejo zaradi pritiska, običajno pri nepokretnih in slabo prehranjenih osebah. Redkeje se pojavijo zaradi neprimernih medicinskih pripomočkov, kot so proteze in kompresijski povoji.

Pri neznačilnem kliničnem videzu kroničnih razjed je treba upoštevati zelo široko paleto možnih vzrokov in opraviti ustrezne preiskave. Redki vzroki za kronične razjede so različni vaskulitisi, okužbe, kot so bulozni šen in celulitis, raznovrstni kožni tumorji in metastaze, poškodbe in kirurški posegi, zdravila za redčenje krvi in citostatiki, pa tudi nekatere presnovne, krvne, kožne, nevrološke in genetske bolezni.

Kako zdravimo kronične razjede?

Zdravljenje kroničnih razjed zahteva usklajen tim zdravnikov različnih strok in ustrezno izobraženih medicinskih sester. Osrednjega pomena je vzročno zdravljenje. V primeru arterijske razjede je treba razširiti zožene arterije z znotrajžilnim posegom ali narediti kirurški žilni obvod. Pri venskih razjedah zdravimo vensko hipertenzijo. Za to je potrebno povijanje s kompresijskimi povoji in po navadi tudi odstranitev obolelih ven s kirurškim ali znotrajžilnim posegom. Pri nevropatski razjedi in razjedi zaradi pritiska je ključno razbremenjevanje mesta razjede ter optimalno zdravljenje sladkorne bolezni in podhranjenosti. Pri vseh bolnikih s kroničnimi razjedami je potrebno zdravljenje morebitne slabokrvnosti, pomanjkanja beljakovin in okužbe. Nikakor ne smemo pozabiti na zdravljenje bolečine, ki je lahko različno močna. Bolniki s kroničnimi razjedami so zaradi bolečin in dolgotrajnega ter težavnega zdravljenja pogosto nespeči in otožni, zato potrebujejo psihološko podporo in ustrezna zdravila.

Kako poteka lokalno zdravljenje kroničnih razjed?

Lokalno zdravljenje kroničnih razjed izvajamo sistematično. Pričnemo s standardnim zdravljenjem, če to ne zadošča, pa se poslužujemo dodatnih metod. Ob vsakem prevezu kronično razjedo najprej umijemo. Zadošča mlačna voda iz pipe ter običajno milo. Odstraniti je treba vse odmrlo tkivo in ostanke mazil ter starih oblog za celjenje. Kožo okrog razjede zaščitimo s kremo. Na razjedo položimo sodobno oblogo za celjenje, ki vzdržuje primerno vlažnost in s tem pospešuje celjenje ter omogoča redkejše in manj boleče preveze. V primeru okužene razjede so potrebni pogostejši prevezi ter ustrezno zdravljenje z lokalnimi razkužili (antiseptiki) in po presoji s sistemskimi antibiotiki. Morebitno oteklino je treba sočasno zdraviti s kompresijskimi povoji. Če je bilo izčrpano standardno zdravljenje, se poslužujemo različnih dodatnih metod, kot so lokalni podtlak in različni kirurški presadki ter nadomestki kože.

V specializiranih centrih se uporabljajo tudi hiperbarični kisik, rastni faktorji, trombocitna plazma, svetlobna terapija in druge metode za vzpodbujanje celjenja kroničnih razjed. Enako pomembno kot strokovno zdravljenje kroničnih razjed je aktivno sodelovanje bolnika pri zdravljenju, ki se zanima za bolezen in upošteva navodila o lokalnem zdravljenju, morebitni dieti, telesni dejavnosti, prenehanju kajenja ter zdravljenju pridruženih bolezni.

Kateri dejavniki vplivajo na celjenje?

Na zapleten proces celjenja lahko vplivajo številni lokalni in sistemski dejavniki. Za zacelitev razjede je potreben nemoten dotok kisika in hranil v tkivo ter pravilen imunski odziv telesa. Potrebna je odsotnost motečih dejavnikov, kot so mrtvine, preobilen izloček, okužba in mehanski pritisk na razjedo. Najpogostejši dejavnik upočasnjenega celjenja je bakterijska okužba, ki se razvije zaradi prekomernega razrasta mikrobov v razjedi in neuspešnega imunskega odziva telesa. K okužbi neredko pripomore nezadostno čiščenje razjede, saj odmrlo tkivo, ostanki mazil ter oblog predstavljajo dobro gojišče za bakterije. Pomemben dejavnik je tudi premajhen dotok kisika v tkivo zaradi zoženih arterij, slabokrvnosti, kajenja ali nezdravljene otekline.

Proces celjenja je precej upočasnjen pri starostnikih, bolnikih s sladkorno boleznijo, imunsko oslabelostjo in drugimi kroničnimi obolenji. Celjenje zavirajo določena zdravila za redčenje krvi, kortikosteroidi in citostatiki. Vemo, da tudi kronični psihofizični stres preko psihoneuroimunoloških povezav negativno vpliva na celjenje. Zaviralni dejavnik celjenja je tudi podhranjenost ‒ pomanjkanje kalorij in beljakovin ali le mikrohranil, kot so vitamin C, železo, cink in drugi.

Kakšno preventivo svetujete?

Ker je večina kroničnih razjed posledica bolezni sodobnega časa, je za njihovo preprečevanje najboljši aktiven življenjski slog z vsakodnevno telesno dejavnostjo, kakovostno prehrano, ki ne presega kaloričnih potreb, in izogibanje razvadam, kot so kajenje in prekomerno uživanje alkohola. Tako lahko upočasnimo vensko popuščanje in aterosklerozo ter preprečimo sladkorno bolezen in druge bolezni metaboličnega sindroma, ki vodijo v arterijske in nevropatske razjede.

Mogoče še beseda o novostih na tem področju …

Vsakodnevno prihajajo na tržišče novi pripomočki za zdravljenje kroničnih razjed, od sodobnih oblog in kožnih nadomestkov do tehnologij za spodbujanje celjenja. Zanimive so na primer napredne obloge in testni lističi, ki v izločku rane zaznajo snovi, ki nakazujejo okužbo razjede ter to javljajo v obliki značilne barvne spremembe. Na voljo je programska oprema za pametne telefone, ki omogoča preprost in hiter izračun površine razjede. Na ta način lažje in natančneje ocenimo napredek pri celjenju razjede. Sodobne raziskave zdravstvene ekonomike kažejo, da je smiselno kronične razjede zdraviti s čim bolj učinkovitimi, četudi dražjimi metodami. Na ta način se razjede hitreje zacelijo in preprečijo se zapleti, kar zmanjša skupne stroške zdravljenja. Za doseganje tega cilja bi bilo potrebno tudi pri nas ustanoviti klinike za kronične razjede, kakršne imajo v tujini. Hitrejša zacelitev kroničnih razjed bolnikom in svojcem omogoča boljšo kakovost življenja.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content