Koža se stara zaradi zunanjih in notranjih dejavnikov. Notranji dejavnik je npr. upad vsebnosti hialuronske kisline v koži. Njene molekule tvorijo glavno sestavino matriksa vezivnega tkiva, ki leži med našimi kožnimi celicami. Molekula hialuronske kisline lahko veže veliko tekočine, saj lahko svojo prostornino poveča za 30-krat. Koža proizvaja hialuronsko kislino sama v usnjici med celicami vezivnega tkiva ali fibroblasti. Kislina je odgovorna za čvrsto, polno vezivno tkivo.
Upad količine hialuronske kisline pomeni zmanjšanje volumna vezivnega tkiva, posledica pa je pojav gub. Eden od dejavnikov, ki prispeva k staranju kože, je tudi zmanjšanje tvorbe kolagena. Kolagen predstavlja približno 60 odstotkov polnilnega materiala vezivnega tkiva. S starostjo stopnja sinteze kolagena v fibroblastih upada, istočasno pa narašča stopnja sinteze kolagena (encimov, ki zmanjšujejo količino kolagena). Zato vsebnost kolagena v koži, ki je delno odgovoren za čvrstost kože, upada za približno 1 odstotek letno. Vezivno tkivo postaja mlahavo. Koža in konture obraza izgubijo svojo obliko in čvrstost.
Med zunanje dejavnike, na katere lahko vplivamo tudi sami, pa so: UV-žarki, ekstremni vremenski pogoji, nepravilna nega kože, nezdrav življenjski slog, kajenje, … Med fiziološkim procesom staranja čvrstost, elastičnost in sposobnost obnavljanja kože precej upade, na mestih, ki so močno izpostavljena soncu, prej kot na mestih, ki so pred soncem zaščitena. Do prezgodnjega staranja kože pride zaradi poškodovanja usnjice, ki ga povzročijo UV-žarki.
Ti igrajo glavno vlogo, saj prodrejo globoko v kožne plasti. UVA-žarki povzročijo spremembo v elastičnih vlaknih usnjice. Tako prispevajo k t.i. solarni elastozi. Solarna elastoza je propad elastičnih vlaken, ki ga povzroči sonce, kar vodi do drobnih gubic in gub na predelih kože, ki so izpostavljeni soncu. Znak staranja kože so tudi spremembe v pigmentaciji kože. Polt je videti neenakomerno porjavela. To imenujemo hiperpigmentacija ali starostne pege in lahko pokriva velika ali majhna področja kože, ki so jasno omejena. Pege, ki so posledica povečane produkcije melanina in neenakomernega odlaganja in skladiščenja melanina v celicah povrhnjice, so lahko povezane s hormoni zaradi nosečnosti, oralnimi kontracepcijskimi sredstvi ali nadomestno hormonsko terapijo.
Marec, 2009