Avtorica: Andreja Hergula
Glivice niso le glivice. Obstaja jih ogromno različnih vrst, ki prežijo na nas. J A glivično bolezen oz. mikozo povzročajo le tri vrste: kvasovke, dermatofiti in plesni. Ste vedeli, da ima vsak človek glive v telesu? Da, a samo tiste, patogene, povzročajo težave. Nahajajo se na različnih mestih, največ na koži nog, rok, na nohtih, sluznicah (in tudi na laseh, v intimnih predelih, pod dojkami, pazduhami …).
Kako me lahko gliva kar na lepem napade? No, če imamo poškodovano kožo ali kakšne ranice, smo dovzetnejši zanje, ko pridemo v stik z okuženimi živalmi, zemljo, bolnimi ljudmi. Sicer pa k nastanku okužb po besedah dr. Evdakove Bodirože prispevajo kronične bolezni (npr. sladkorna bolezen), zmanjšana imunska odpornost, motnje v prekrvavitvi spodnjih okončin, jemanje zdravil, kot so antibiotiki in kortikosteroidi.
Kako radi imamo bazene, ko lahko končno slečemo vsa ta zimska oblačila in se spomladi podamo v … vodo, polno glivic. J Tako hudo spet ni, a žal jih lahko staknemo tudi tam, pa v savnah in fitnes centrih, v kopalniških preprogah, skupnih brisačah in športni opremi. Z glivicami se lahko okužimo povsod, kjer je toplo in vlažno. Zato dr. Evdakova Bodiroža navede, da so posebej izpostavljeni ljudje v določenih poklicih, ki so nenehno v stiku z vodo in vlago (na primer čistilke, kuharice itn.), oziroma vsi, ki uporabljajo nezračno in vlažno, tesno obutev. Glivice lahko nastanejo pri povišani telesni teži in pretiranem potenju (predvsem pri športno dejavnih ljudeh). Pa ne samo to, tudi ob uporabi kontracepcijskih tabletk (!) in hormonskem zdravljenju. Večkrat se ta vrsta glivic pojavi pod dojkami.
Če pogledamo lokacijsko, glivice najpogosteje nastanejo na nogah oz. nohtih, največkrat na palcu. Zagotovo boste vedeli, da se z vašim palcem nekaj dogaja, saj noht postane belkast ali rumen, zadebeljen, spremembe pa se lahko razširijo in lahko pride tudi do deformacij. Treba je oditi k zdravniku, da se glivice ne razširijo na kožo okrog nohta ali celo drug noht. Takrat koža pordi in srbi.
Tudi v intimnih predelih jih lahko najdemo. Koža nas srbi, je vlažna, pordela, hudo vnetje pa se lahko pojavi tudi na pregibih.
Da lahko na laseh najdemo uši, tako ali tako vemo. Da dobimo prhljaj, tudi. Da na laseh lahko najdemo glivice, tega pa nismo vsi vedeli. Ta vrsta se pojavi predvsem pri otrocih, reče se ji mikrosporija. Nastane lahko ob stiku z mačko. Ja, vaš črno-beli muc Tomi je lahko prenašalec. J Ob nastanku glivic se lahko pojavijo žarišča na lasišču, rožnati ali rdeči madeži, srbenje, lasje se začnejo lomiti, lahko pa tudi odpadajo.
Tudi naši ljubki dojenčki so zelo dojemljivi za kvasovke, in sicer zaradi plenic. Pogosto pride do vnetja pri naših najmlajših. Dr. Evdakova Bodiroža na naše nadaljnje vprašanje o tem, če bi se morali dojenčki zaradi svoje občutljivosti izogibati bazenov, odgovarja: »V bazenu se dojenčki lahko kopajo, a po kopanju jih zelo dobro oprhajmo. Ne smemo zanemariti dejstva, da se lahko dojenčki v končni fazi glivic nalezejo tudi od babice in dedka.«
Lahko glivice zamenjamo s kakšno drugo boleznijo? Lahko. Glivično obolenje lahko zamenjamo za luskavico, metabolične motnje, pomanjkanje mikroelementov … Navajamo primer iz prakse, ko se je pacientka zdravila proti glivicam, tako je bilo videti. A zdravljenje proti glivicam ni bilo uspešno. Zato je odšla k dermatovenerologinji, ki je ugotovila, da je bil rjavi madež pod nohtom maligno obolenje oz. rak kože pod nohtom.
Glivične bolezni po besedah dr. Natalije Evdakove Bodirože diagnosticirajo z odvzemom vzorca, pregledom pod mikroskopom (nativni pregled) ter s kultiviranjem povzročitelja na umetnih gojiščih (kar je pomembno za dokaz povzročitelja). Nekatere vrste gliv se da odkriti tudi s pomočjo Woodove svetilke.
Mnogi se sprašujete, če ne bi bilo morda dobro poseči tudi po naravnem zdravljenju. To lahko storite, a vedite, da naravna zdravila ne pozdravijo glivic, temveč le izboljšajo oz. olajšajo stanje, pravi sogovornica. Priporoča pa uporabo otroškega pudra (npr. za predel pod dojkami).
Najprej se glivice zdravijo lokalno, če je čas okužbe kratek in gre za manjši predel kože. Takrat posežemo po kremah, mazilih, lakih za nohte (ki jih dobimo v lekarni). Ko pride do obširne oblike obolenja ali je prizadeto lasišče in večina nohtov, zdravimo s sistemskimi zdravili. Na rokah glivice zdravimo šest in več tednov, na nogah pa dvanajst tednov in več.
Dr. Evdakova poda še nekaj priporočil, ki jih ob zdravljenju velja upoštevati:
glivice po nekaterih raziskavah napadajo vsakega petega človeka? Za preprečevanje nastanka glivic raje nosite bombažna, zračna oblačila in čevlje ter nogavice iz naravnih zračnih materialov. Koža mora namreč ostati suha.
nekateri pri glivicah na nogah težave skušajo omiliti z glino, celo z jadranjem na soncu in v vetru? Z jogurtom si pomagajo pri intimnih predelih, z jabolčnim kisom pa pri glivicah na laseh. Nekateri pri vnetju ušes, ki se zgodi zaradi tam prisotnih glivic, v ušesa nakapajo tudi česnovo vodo. (A kot rečeno, težave te stvari ne odpravijo, le blažijo jih.)
v našem črevesju prebiva več kot dva tisoč organizmov?
Maj 2014