Iščite po prispevkih
Statistični podatki so pokazali, da si 15 % oseb želi tetovažo odstraniti že v prvih petih letih po njenem nastanku. Pri trajnih tetovažah se vnaša barvilo globoko v kožo, v usnjico oz. dermis. Ob tem je poškodovana dermoepidermalna meja (bazalna membrana) in skoraj vedno pride do vsaj minimalnega brazgotinjenja.
Pri prehodnih tetovažah se barvilo nanaša v povrhnje plasti kože, v povrhnjico oz. epidermis.
Zelo previdno je treba izbrati osebo, ki naredi tetovažo. Tetovaže se morajo opravljati s sterilnimi iglami, sicer je možna okužba z virusi hepatitisa B, hepatisisa C in HIV. Možne so tudi gnojne bakterijske okužbe s posledičnim vidnejšim brazgotinjenjem.
Tetovaže niso primerne za osebe z nekaterimi kožnimi boleznimi, npr. luskavico ali lichen ruber planusom. Na mestu vboda z iglico se lahko pojavi psoriatičen izpuščaj z rdečino in luščenjem (t. i. Kobnerjev fenomen zaradi travme kože) ali srbeče modrikaste in svetleče bunčice pri osebah z lichen ruber planusom. Pri osebah z večjim številom pigmentnih znamenj naj bi se tetovaže opravljale na predelih kože, kjer pigmentnih znamenj ni. Še posebno previdne morajo biti osebe, ki so preobčutljive na različne snovi oz. imajo alergijo na različne snovi. Pri izdelovalcu tetovaže naj se skrbno pozanimajo o natančni sestavi barvil, da ne pride do resnejših preobčutljivostnih reakcij.
Tudi prehodne tetovaže lahko povzročajo resnejše preobčutljivostne reakcije, še posebej tetovaže, ki vsebujejo črno kano. Sestavina črne kane parafenilendiamin pogosto povzroča senzibilizacijo kože in posledične preobčutljivostne reakcije ob ponovnem stiku. Na mestu ponovne izdelave prehodne tetovaže s črno kano nastane v primeru senzibilizacije kože ekcemska reakcija z oteklino, rdečino, mehurčki, rosenjem in kasneje s krasticami.
V tem primeru je treba takoj odstraniti tetovažo.
Parafenilendiamin lahko vsebuje tudi barve za lase, zato so možne hujše alergijske reakcije ob barvanju las z barvili, ki vsebujejo črno kano pri osebah, ki so si v preteklosti naredile prehodno tetovažo s črno kano. Razvije se lahko hujša oteklina lasišča in obraza, ki se lahko razširi tudi na vrat. Preobčutljivost na parafenilendiamin traja več let ali celo življenje. Nekatera barvila za opravljanje tetovaž vsebujejo tudi nikelj, ki je pogosta sestavina bižuterije. Pri osebah, ki so preobčutljive na nikelj, se lahko ob nošenju bižuterije ali izdelave tetovaže pojavi ekcemska reakcija kože. V primeru preobčutljivostnih reakcij je treba narediti epikutana alergološka testiranja pri dermatologu ali alergologu.
Trajne tetovaže se lahko odstranijo z določenimi vrstami laserjev. Svetlobna energija se absorbira v pigmentih in jih razbije. Drobni delci se nato v naslednjih tednih absorbirajo. Za vsako barvo je potrebna določena valovna dolžina. Običajno je potrebno več posegov za odstranitev tetovaže. Na učinkovitost odstranjevanja vplivajo barve, velikost in globina tetovaže.
Tetovaže lahko odstrani le zdravnik!
Tetovaže se lahko odstranijo tudi kirurško, pri čemer ostane trajna brazgotina.
Januar, 2014