Sodobni medicinski postopki pomlajevanja kože

default image

Zanimanje za sodobne medicinske postopke pomlajevanja kože je v porastu zaradi večje osveščenosti ljudi in bolj uveljavljenih trendov po mladostnem videzu. Za te postopke se večinoma odločajo ženske po 40. letu starosti, ko se začnejo kazati prvi znaki staranja.

»Staranje kože je pod vplivom genetskih faktorjev, na katere ne moremo vplivati. Seveda pa lahko s pravilnim načinom življenja sami vplivamo na staranje kože negenetskega vzroka. Koža, tako kot vse celice v telesu, se stara zaradi napak pri kopiranju genetske zasnove celice, iz katere nastane nova celica. Če pomislimo, da se koža v celoti zamenja v nekaj mesecih, si lahko predstavljamo, kolikokrat v življenju se morajo celice kopirati in koliko je pri tem možnosti za nastanek napak. Vemo, da na pojavljanje teh napak vplivajo t.i. oksidanti, ki so v hrani (alkohol, nasičene maščobne kisline, dehidracija, ocvrte jedi, žar), kajenje, sončenje itd. Posledica teh sprememb je zmanjšanje in nepravilna razporeditev kolagena v koži. Posledica tega je zmanjšana elastičnost kože, zato se le-ta naguba in zaradi gravitacije tudi povesi,« uvodoma pove Marjan Fabjan, dr. med., specialist plastične kirurgije iz Plastične kirurgije Fabjan.

Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović

 

Kaj lahko storimo sami proti staranju kože?

Koži moramo dati gradbeni material (hialuronska kislina) ter uživati antioksidante, ki so najbolj prisotni v lososu, skušah, tunah, oreščkih, semenih, beluših, jagodičju, brokoliju, korenju, papriki, špinači, … Poskrbeti je treba tudi za dovolj velik vnos vitaminov A, C, D, betakarotena, koencima Q10, cinka, kroma, kalcija, magnezija idr. Izogibajmo se stresu, prekomernemu sončenju, alkoholu, nezdravi prehrani in kajenju. Poskrbimo tudi za dovolj spanca, zadosten vnos tekočin, predvsem vode, in gibanja na svežem zraku.

 

Najbolj pogosti postopki pomlajevanja kože

Zanimanje za sodobne medicinske postopke pomlajevanja kože je v porastu. Za njih se najpogosteje odločajo ženske po 40. letu starosti. »Najprej je smiselno govoriti o upočasnjevanju staranja kože. Kot preventivo priporočamo pravilen način življenja in prehrane. Kateri postopek je najprimernejši za pacienta, je odvisno od vrste posega, letnega časa – izvajanje pilingov ni primerno poleti –, razpoložljivega časa za okrevanje, mesta posega, globine gub, … Med najbolj pogostimi postopki pomlajevanja so različne dermoabrazije oziroma pilingi, stimulacije kolagena v koži, mezoterapije, polnitve gub s filerji in z botoksom,« doda Fabjan.

 

Kirurški poseg

Glede na številne nekirurške možnosti pomlajevanja se postavlja vprašanje, kdaj se potemtakem odločiti za kirurški poseg, npr. lifting zgornjih in spodnjih vek itd. Specialist plastične kirurgije Marjan Fabjan odgovarja: »Odvisno je od volje in poguma, strahu in želje po spremembi ter stanja oziroma izgleda pacienta. Vzemimo na primer 60-letno pacientko, ki bi potrebovala kirurški obrazni lifting, pa se izrazito boji kakršnegakoli kirurškega posega. Pri taki pacientki bomo sprva poskusili z nekirurškimi metodami, s kombinacijo več postopkov, da dosežemo večji rezultat, vendar je treba povedati, da rezultat ne bo enak, kot bi ga dosegli s kirurškim liftingom. Mnogokrat pa so starostne spremembe tako hude, da je treba napraviti kombinacijo liftinga in nekirurških pomlajevalnih metod.«

 

Nekirurški postopki pomlajevanja kože

Različne dermoabrazije oz. pilingi

Dermoabrazija je brušenje stare povrhnjice, ki jo nato organizem nadomesti z mlajšo kožo. Brušenje je lahko kemično, z mikrokristali, diamantnim brusom ali z laserjem.

Kemično luščenje kože za izboljšanje izgleda kože je v uporabi že desetletja. »Kemična raztopina, ki jo med posegom nanesemo na kožo, odstrani odmrle kožne celice in spodbudi nastajanje novih. Po takšnem postopku je koža mehkejša in ima zdrav, mladosten izgled. Takoj po posegu je koža pordela, lahko je prisotna tudi oteklina, kar pa je odvisno od vrste in koncentracije uporabljene kisline. V naslednjih dneh sledi bolj ali manj opazno luščenje kože. V drugem tednu po posegu se luščenje zaključi. Pri površinskih pilingih je prepovedano izpostavljanje ultravijoličnim žarkom vsaj 4 tedne po posegu, po luščenju s koncentriranimi kislinami (TCA) pa je lahko rdečina prisotna še 2–3 mesece po posegu. V teh primerih je sončenje v naslednjih 6 mesecih prepovedano.« (vir: Dermatološki center Parmova, www.dcp.si)

Globoki (laserski) pilingi niso primerni za poletni čas, ker se lahko pojavi hiperpigmentacija, zato jih izvajajo v hladni polovici leta. »Ta poseg napravimo enkrat. Rdečina traja do dva meseca in jo je treba pokrivati s pudrom. Poseg se izvaja v lokalni anesteziji. Najbolj primerne za laserski piling so gube na zgornji ustnici,« pove nekaj besed o laserskem pilingu Fabjan.

Mikrodermoabrazijo (luščenje povrhnjih plasti kože s pomočjo drobnih kapljic tekočine, zraka ali kristalov pod pritiskom) in diamantni piling pa je treba izvajati večkrat (najmanj 15 tretmajev, enkrat tedensko). Ker ta dva postopka ne puščata vidnih sledi, se pacient lahko takoj vrne k vsakodnevnim aktivnostim.

 

Stimulacija kolagena v koži

Stimulacijo kolagena v koži se izvaja na različne načine. Tudi pilingi spodbujajo nastanek kolagena, poznamo pa še lasersko stimulacijo kolagena oz. fotopomlajevanje ter mehansko stimulacijo kolagena oz. LPG endermologijo.

»Fototerapija je sodobna svetlobna terapija proti staranju, aknam, za hitrejše in učinkovitejše celjenje ran in proti določenim vrstam kožnega raka. Pri postopku pomlajevanja kože takšna svetloba spodbuja celice, ki izdelujejo kolagenska vlakna, kar vodi v nastajanje novih kolagenskih vlaken in medceličnih beljakovin, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju mladostnega videza kože. Obenem pa svetloba zavira delovanje nekaterih encimov, ki povzročajo razgradnjo kolagena (kolagenaze) in s tem pospešujejo staranje kože. Končni učinek takšnega delovanja se kaže z izboljšanjem sestave in izgleda kože.« (vir: www.dcp.si)

 

Mezoterapija

Mezoterapija je kombinacija stimulacije kolagena in dodajanja različnih zdravilnih snovi, kot so hialuronska kislina, vitamini, minerali ali aminokisline z namenom zdravljenja ali izboljšanja različnih motenj kože. »To izvajamo skozi številne vbode z majhno iglo v lokalni anesteziji. Postopek je treba večkrat ponoviti (na pol leta). Po posegu je prisotna rdečina in oteklina. Najprimernejše gube za postopek mezoterapije so na zgornji ustnici ter ob nosu proti ustom,« pojasni Fabjan.

 

Polnitev gub s filerji

Posameznik se lahko odloči tudi za polnitev gub s filerji, ki so lahko začasni (hialuronska kislina) ali dolgotrajni (bioalcamid, aquamid ali subQ).

»Povrhnje gube običajno korigiramo z injekcijami hialuronske kisline, ki trajajo do pol leta, nato je treba postopek ponoviti. Če so gube globlje ali če pacient želi trajnejši rezultat, pa lahko uporabljamo trajne preparate, ki trajajo nekaj let, vendar obstaja pri teh tudi možnosti večjih zapletov, na primer vnetij, granulomov, rdečin, bolečin, … Pri nas zelo redko vbrizgavamo trajnejše preparate. Sicer pa sta po posegu rdečina in oteklina prisotni zgolj dan do dva,« še pove Fabjan.

 

Pomlajevanje z botulinskim toksinom (botoks)

»Botoks deluje na mimične mišice, ki gubajo kožo, in s tem zmanjšuje gube. Rezultat traja pol leta, nato ga je treba ponoviti, okrevanje ni potrebno. Najprimernejše področje so gube na čelu ter okrog oči,« pove o pomlajevanju z botulinskim toksinom Marjan Fabjan.

Postopek pomlajevanja pa je na spletni strani Dermatološkega centra Parmova obrazložen tako: »S posegom povzročimo prehodno omrtvičenje mišic. Izraz na obrazu je sproščen in mladosten. Po posegu gubice v večini primerov izginejo oziroma postanejo manj izrazite. Botulinski toksin A je edino sredstvo, ki omogoča dramatično izboljšanje in ima minimalne možne stranske učinke. Poseg je enostaven, brez skalpela. Postopek traja nekaj minut, ob tem občutite neznatno bolečino, zlasti ob vbodu injekcijske igle. Vbrizgamo minimalno količino strupa v natančno določena mesta. Pri tem pride tudi do želenih dolgotrajnejših učinkov – prerazporeditve kolagenskih vlaken in trajnega zmanjšanja gub.«

 

Citat 1

»Če pomislimo, da se koža v celoti zamenja v nekaj mesecih, si lahko predstavljamo, kolikokrat v življenju se morajo celice kopirati in koliko je pri tem možnosti za nastanek napak.«

 

Citat 2

»Staranje kože je pod vplivom genetskih faktorjev, na katere ne moremo vplivati. Seveda pa lahko s pravilnim načinom življenja sami vplivamo na staranje kože negenetskega vzroka.«

 

 

Oktober, 2009

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content