Iščite po prispevkih
Temni kolobarji pod očmi so predvsem povezani s podedovanimi konstitucijskimi lastnostmi – s kostnimi strukturami in pigmentom. Vzrok pa je lahko tudi tanka, prosojna koža, in vse, kar to kožo tanjša, na primer hujšanje. V redkejših primerih so lahko tudi spremljevalni simptom kakšne resnejše bolezni.
Podočnjaki običajno niso razlog, da bi ljudje obiskovali zdravnika, če že nakazujejo na zdravstvene težave, so največkrat v ospredju drugi simptomi in težave določene bolezni. V nasprotju s splošnim prepričanjem so največkrat bolj estetski kot pa zdravstveni problem.
Vzroki se medsebojno lahko kombinirajo, najpogostejši pa so naslednji. Podočnjaki (zlasti tisti, ki se kažejo kot oteklina pod očmi) so lahko posledica alergij ali astme. Povzročijo jih lahko zdravila, ki širijo žile. Temni kolobarji včasih kažejo na težave s prekrvavljenostjo, na ledvične težave ali celo jetrna obolenja. Pogosto se pojavijo pri motnjah hranjenja ali če nam primanjkuje vitamina K ali pa pri nezadostni hidriranosti telesa. Naš način življenja močno vpliva tudi na pojav podočnjakov.
Če kadimo, uživamo alkoholne pijače in gazirane pijače, se podočnjaki lahko poglobijo. Ob nahodu oziroma zamašenem nosu se lahko razširijo žilice, po katerih potuje kri od oči do nosu, in postanejo temno obarvane.
Tudi pretirano izpostavljanje kože soncu lahko povzroči nastanek temnih kolobarjev, tvori se kožni pigment in potemni spodnje veke. Z leti, s staranjem torej, prihaja do tega, da se koža tanjša, maščevje pod njo izginja, kolagenska in elastična vlakna pa propadajo oziroma se ne tvorijo v tolikšni meri. Zaradi tega skozi kožo prosevajo modrikaste žilice in dajejo videz temnih kolobarjev. Pod očmi nastanejo temne vdrtine, ki nas delajo utrujene, tudi kadar se ne počutimo tako.
Koža spodnjih vek je zelo tanka in pod njo ni podkožnega maščevja. Pri nekaterih ljudeh so vijoličasto sivkasto obarvani »podočnjaki« posledica presevanja mišice skozi tanko kožo. Marsikdaj so podočnjaki posledica razširjenih žilic okrog oči, ki celotnemu delu dajejo temnejši odtenek. Posamezne žilice so najbolje vidne, če kožo napnemo. Žilice lahko odstranimo z laserjem in tako izboljšamo videz.
Pri nekaterih ljudeh so podočnjaki posledica izbočenja maščobe pod očesnimi zrkli. Okrog oči, tako na spodnjih kot zgornjih vekah, je lahko spremenjena samo barva kože, zlasti pri ljudeh s temnejšo poltjo in z alergijami.
Običajno so podočnjaki kar trdovratni. Pri podočnjakih je mogoče videz začasno in trajno izboljšati z različnimi ukrepi, pomembno pa je, da se najprej poišče vzrok in šele nato usmerjeno ukrepa. Podočnjake iz različnih vzrokov namreč zdravijo na zelo različne načine. Praviloma pa se da vedno vsaj nekaj narediti za boljši in bolj spočit videz.
Zdravnik lahko glede na vzrok predpiše določeno zdravljenje s kremami na recept ali predlaga določeni postopek zdravljenja. Kakšno zdravljenje obstaja? V določenih primerih se stanje lahko izboljša z laserskimi posegi (če so vzroki v žilicah ali v pigmentni obarvanosti).
Tkivo se lahko spodbuja k večji tvorbi kolagena, pomagajo pa tudi kemični pilingi, ki pospešujejo obnovo kože. V primeru močnejše pigmentacije se lahko uporabijo kreme z belilnimi sredstvi. V določenih primerih lahko pomaga tudi vbrizganje polnil (hialuronske kisline) ali lastne maščobe, sence tako postanejo manj vidne. Pri zabuhlosti vek pomagajo tudi kirurški posegi.
Pomembna je vsakodnevna nega s sredstvi za nego kože okoli oči. S tem ta predel kože navlažimo in ga tudi zaščitimo pred ultravijoličnimi žarki. Veliko lahko bolj zdravem videzu oči in njihove okolice prispeva zdrava in bogata prehrana, ne smemo pozabiti niti na zadostno uživanje tekočin. V naši prehrani naj bo dovolj železa in vitamina K.
Preberite tudi prispevek: Kateri vitamini so pomembni za kakovostno delovanje našega telesa?
V primeru razširjenih in temno obarvanih žilic si lahko pomagamo s hladnimi kamiličnimi obkladki ali pa na predel pod očmi prek gaze namestimo vrečko z ledom. Podobno delujejo tudi različni hladilni geli, ki popravijo razširjene in temno obarvane žilice. Če gre za zadrževanje tekočin v telesu in tudi pod očmi oziroma za otekanje, je dobro, da dvignemo vzglavje med spanjem. Če smo preutrujeni, si privoščimo dodaten spanec in počitek.
Predel pod očmi lahko zaščitimo pred sončnimi žarki tudi s temnimi očali. Porjavelost sicer prehodno nekoliko prikrije temne podočnjake, vendar pa povečanje pigmenta dolgoročno podočnjake napravi še bolj vidne. Kadar je vzrok za podočnjake zamašenost nosu, pa seveda uporabimo kapljice za nos in pršila s fiziološko raztopino, s katerimi spiramo sinuse.
Kozmetična industrija obljublja čudežne učinke na našo kožo. Kreme naj bi učvrstile kožo, jo nekoliko odebelile ter pospešile odplavljanje razgradnih produktov. Nekatere študije so potrdile ugodno učinkovanje na kožo naslednjih učinkovin: vitaminov K, E in C ter retinola.
Pomagali naj bi tudi rastni faktor in citokini ter hialuronska kislina. Podočnjake zaradi staranja lahko uspešno odpravimo z vbrizganjem hialuronskega polnila. Izogibati pa se je treba produktom, ki vsebujejo salicilno kislino ali glikolno kislino, ki lahko dražita občutljiva tkiva na vekah, poslabšata rdečino in otekanje.
Preberite tudi prispevek: Podočnjaki – zdravstvena ali estetska težava?
Ali si pri odpravljanju podočnjakov lahko pomagamo tudi s tradicionalnimi načini zdravljenja? Kaj o podočnjakih meni ajurveda? Pogovarjali smo se z Aleksandro Komasz iz Ljubljane, ki se pri svojem delu srečuje z najrazličnejšimi težavami ljudi. Kot je povedala, je ajurveda starodavna, 5000 let stara veda in vključuje celotno znanje o zdravju, torej vse vidike našega življenja, tudi energijskega (čustvenega), umskega in duhovnega, ter tako kurativni kot tudi preventivni del.
»Preventivni del pomeni pravilno prehrano in dovolj gibanja v vsakdanjem življenju, mir uma in duhovnost. Kurativni del se začne, ko se pojavijo začetki neke bolezni. Pri tem nekoliko prehiteva uradno medicino, saj ta išče končno diagnozo in začne zdraviti takrat, ko je ta postavljena, ajurveda pa bolezen ugotovi, še preden se ta manifestira v značilnih simptomih,« je povedala Komaszeva.
»Zdravimo s prehrano, s spremembo načina življenja, s spremembo razmišljanja in vnosom duhovnosti v naše življenje, pri zdravljenju pa se uporabljajo tudi zelišča,« je na kratko predstavila naša sogovornica.
»Podočnjaki imajo več vrst vzrokov. Ajurveda se ukvarja s tremi došami: vata, pita, kapa.« Kaj je doša? Doše so izjemno fini energijsko-kvantnomehanski principi. Te tri sile nadzorujejo vse telesne, duševne in čustvene funkcije človeka. Razdelitev teh treh doš v posamezniku označuje različne značilnosti osebnosti, naših radosti in naših žalosti, našo moč ter našo šibkost.
Kot pove sogovornica, pri zdravljenju z ajurvedo opazujejo gibanje teh treh doš. Vsaka doša ima svoj sedež v telesu. Če se doša poveča ali premakne na drugo mesto v telesu, potem nastane neravnovesje in posledično tudi bolezen. Temne podočnjake v ajurvedi pripisujemo povečani vati, ki zapusti svoj sedež v črevesju in začne delovati v predelu glave.
»Vzroke ajurveda išče v nepravilnem načinu življenja, v dnevni rutini, slabi prehrani, dnevnem in nočnem režimu, v stresnem načinu življenja. Vključuje tudi karmični vidik, saj se ta težava prenaša iz roda v rod.
Zahodna medicina to poimenuje genetski vzrok, v ajurvedi pa govorimo o prenosu iz roda v rod ali transgeneracijskemu prenosu. Vata je sestavljena iz elementov zraka in etra in v kombinaciji s pito, ki je sestavljena iz elementov vode in ognja, se koža pod očmi stanjša, postane suha in skozi njo prosevajo temne kapilare.«
»Najprej ugotovimo vzrok težav, ki so običajno povezane z nadledvično žlezo in čezmernim izločanjem kortizola. Do tega pride takrat, ko je oseba v velikem stresu, ima nerešene duševne zadeve, prehiter ritem življenja. Osebo takrat poskušamo umiriti z masažami glave in stopal, zato da se nadledvična žleza umiri.
Dodajamo tudi določena zelišča, kot je na primer ašvaganda, osebo usmerimo k meditaciji, dihalnim vajam, uredimo prehrano, poskušamo stranko spodbuditi, da poveča število ur spanja. Pomagamo pa si tudi s kopeljo iz masla ghee, kar pripomore k temu, da se iz tega predela izločijo toksini in nahrani tkivo okoli oči.
K odpravi podočnjakov pripomore tudi kopel tega predela z rožno vodo (hidrolat iz vrtnic). S tem seveda ne odpravljamo vzrokov, ampak le ‘popravljamo’ videz tkiva v tem predelu,« je pojasnila Komaszeva.
A Podočnjaki običajno niso razlog za obisk zdravnika.
B Vzrokov za nastanek podočnjakov je veliko.
C Podočnjake lahko poskusimo odpraviti tudi z alternativnimi metodami.