Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović
Poleti je koža izpostavljena soncu, morju, potenju, vročini, zato moramo pri negi kože poleti upoštevati te dejavnike. Predvsem je zelo pomembna zaščita pred soncem in vlaženje kože. Prav tako velja, da se poleti izogibamo premočnemu ličenju in preveč mastnim kremam. Jesen pa prinaša drugačne vremenske pogoje. Predvsem je vreme bolj spremenljivo, temperature bolj nihajo, kar lahko hitro poškoduje povrhnjico kože. Ravno nihanje temperatur ter izpostavljenost vetru in dežju lahko kožo vzdražijo ter ta postane bolj občutljiva
Hkrati se začnemo bolj zadrževati v zaprtih prostorih, kjer pa, odvisno od višine temperatur, že pričnemo s centralnim ogrevanjem, ki prav tako pospeši izločanje vode skozi kožo, zaradi česar slednja postane bolj suha.
Zaradi vsega naštetega je priporočljivo, da našemu največjemu organu namenimo posebno pozornost.
Ne glede na letni čas moramo najprej izvedeti, kakšen tip kože sploh imamo. Različni izdelki za nego kože namreč ustrezajo tudi različnim tipom kože. Lahko imamo suho, mastno, mešano ali normalno kožo. Če nismo prepričani, kakšen tip kože imamo, nam bodo pri tem lahko pomagali v kozmetičnem salonu, saj šele po vrsti kože izbiramo kremo, čistilno mleko, tonik, maske ipd., ki nam najbolj ustrezajo.
Ko bomo ugotovili tip kože, bo naš izbor prave negovalne kozmetike bistveno lažji. Naj bo kozmetika čim bolj naravna. Nega kože se začne s čiščenjem, saj še tako kakovostne kreme ne bodo učinkovale, če ne bomo kože predhodno očistili umazanije, saj so na njej ostanki znoja, loja, odmrlih celic in umazanije iz zraka. Prav tako velja omeniti, da ni priporočljivo umivati obraza več kot trikrat na dan, saj s prekomernim umivanjem lahko poškodujemo zunanjo plast kože in njeno naravno zaščito. Čiščenju kože sledi toniranje in nato nanos primerne kreme,. Že po 25. letu je priporočljivo, da imamo dnevno kremo, ki je lažja, in nočno, ki je običajno nekoliko bolj hranljiva.
Enkrat do dvakrat tedensko je priporočljivo globlje čiščenje s pilingom, s čimer kožo še temeljiteje očistimo, le-ta pa dobi več kisika in se tudi hitreje obnavlja. S pilingom odstranimo poroženelo oz. odmrlo plast kože. Koža postane bolj gladka, sveža in mehka ter bolj vpija negovalne kreme in maske.
Če dnevne kreme ne vsebujejo zaščitnega faktorja, moramo dodatno poskrbeti za to, saj škodljivim žarkom nismo izpostavljeni samo poleti, ampak tudi jeseni. Enkrat do dvakrat tedensko si privoščimo tudi masko, ki naj bo prilagojena tipu naše kože. Maska bo dodatno nahranila kožo, rezultati pa bodo kmalu vidni. Za bolj globinsko čiščenje in v primeru morebitnih težav s kožo pa se občasno odločimo za nego obraza v kozmetičnem salonu.
Jeseni ne zahteva posebne nege samo obraz. Ne smemo pozabiti na nego vratu in dekolteja, posebno pozornost pa moramo nameniti tudi rokam. Mila za roke naj bodo nežna in naj ne izsušujejo kože, nego pa zaključimo s kremo za roke. Tudi ustnice potrebujejo več maščobe in vlage, oblizovanje izsušenih ustnic pa stanje samo poslabša.
Negujemo pa tudi kožo po celotnem telesu, in sicer po vsakem tuširanju. Strokovnjaki svetujejo, da se tuširajmo enkrat na dan, in sicer z mlačno vodo,. Z brisačo nato kožo popivnamo in ne drgnemo ter na še vlažno kožo nanesemo hranilno kremo. Prav tako se odločimo za občasen obisk savne, da telo izloči strupene snovi.
Hidratacija je zelo pomembna za zdravo kožo. Poleti ponavadi poskrbimo za zadostno pitje tekočin, jeseni pa kar nekako pozabimo, še posebno med delovnim časom. Nega kože ne zajema samo zunanje hidratacije z izborom najprimernejših kozmetičnih izdelkov, ampak tudi zadosten vnos tekočin v telo. Prav tako poskrbimo, da je prostor, v katerem se zadržujemo večino časa, čim bolj zračen in ravno prav vlažen. Pri lepem videzu kože pa pomembno vlogo igra tudi uravnotežena prehrana, posebno ugodno na kožo pa vplivajo vitamini C in E ter esencialne maščobne kisline.
Vso zadevo bomo zaokrožili s telesno aktivnostjo. Nekoliko bolj muhasto vreme naj nas ne odvrne od preživljanja časa zunaj, le kožo moramo primerno zaščititi. Prav tako pa se izogibajmo stresu oz. se lažje spopadamo z njim ravno s telesno aktivnostjo, saj ta blagodejno vpliva na njegove posledice. Znano je namreč, da se izpostavljanje stresu pokaže tudi na koži.
Oktober, 2012