Iščite po prispevkih
Avtor: Katja Mohorič
Ker človek počasi izgublja občutek v prstih, stopalih in nazadnje po vseh nogah, kmalu ne čuti več, ali je njegovo stopalo poškodovano in okuženo. Prav slednje je najbolj nevarno za noge. Če pride namreč do hude okužbe, lahko izgubi del stopala ali noge. Te težave lahko bolniki preprečijo z redno oskrbo stopal in pregledovanjem. Ko bolnik opazi kakršnokoli neugodno spremembo, mora takoj poiskati pomoč. V Ljubljani se lahko obrnete na posebno ambulanto za diabetično stopalo, ki deluje v okviru oddelka za diabetes na Kliničnem centru, v vseh ambulantah za diabetike v Sloveniji ter tudi pri pedikerjih, ki so dodatno strokovno usposobljeni. Zdravnik običajno predpiše zdravila, ki jih potrebujete, da se vam vnetje ne širi naprej, oceni stanje živčevja in pomaga pri urejanju krvnega sladkorja.
Možnost za nastanek diabetičnega stopala se lahko zmanjša z nekaterimi ukrepi:
O kakršnihkoli spremembah je potrebno obvestiti zdravnika, enkrat na leto pa je dobro, da stopala pregleda zdravnik.
Če je že nastopila okvaro živcev ali žil, je potrebno stopala pregledovati vsak dan, najlaže po tuširanju ali umivanju nog in s pomočjo zrcala, če ste sami, ali pa preden obujete čevlje in nogavice. Pri tem je potrebno biti še posebej pozoren na predele med prsti, ker je tam koža bolj občutljiva.
Pri pregledu je potrebno biti pozoren na
Tisti, ki imajo težave z diabetičnim stopalom, ali tisti, ki bi se jim to utegnilo pripetiti, morate vsak dan še bolj kot ostali skrbeti za varnost stopal. Z ustreznimi ukrepi se lahko prepreči zastrupitev in morebitno amputacijo.
Stopala naj bodo čista. Umivati jih je potrebno s tekočo mlačno vodo in blagim milom. Vselej naj bodo suha. Po umivanju jih je potrebno dobro otreti. Da bo koža voljna, jih namažite z vlažilno kremo, med prsti pa natrite s pudrom.
Stopala je potrebno dobro zavarovati z obutvijo, zato nosite udobne čevlje in čiste nogavice. Notranji del čevlja naj bo gladek, usnje mehko, velikost takšna, da bo stopalo v njem sproščeno, čevlji udobni (na vezalke ali ježka). Pred obuvanjem se prepričajte, da v čevljih ni ničesar. Vedno nosite čevlje in nogavice.
Nogavice ne smejo imeti izrazitih šivov, tesne elastike, tudi krpati jih ne smete. Zamenjajte jih vsaj enkrat dnevno. Najboljše so bombažne in volnene. Stopala naj bodo topla, zato nosite nogavice tudi ponoči, če je potrebno.
Ne smete si privoščiti kakšne poškodbe, zato oblikujte nohte tako, da bodo segali do konca prstov.
Izogibajte se različnim grelcem in termoforjem, umivanju nog v lavorju, sedenju s prekrižanimi nogami, nogavicam na tesno elastiko, preveč stisnjenim robom in tesni obutvi.