Avtor: Urša Stankovič
Poletna preddopustniška nega kože naj se začne s pilingom. Lahko si ga pripravimo kar sami, lahko pa posežemo po že vnaprej pripravljenem, le sestavine pozorno preberimo. Po domačem pilingu telesa koža ne potrebuje posebne nege, če pa uporabimo že pripravljenega, se držimo navodil.
Piling obraza je še posebej pomemben pri mastni koži. Zaradi sonca in vročine se zgornja plast kože izsuši in lušči. Izvodila žlez lojnic se zamašijo, kar onemogoči normalno izločanje loja na površje kože. »Zamaške« napadejo bakterije in povzročijo vnetja, ki se kažejo kot mozolji. Nekaterim pomaga, če si na vsako akno posebej nanesejo malo zobne paste (vendar ne tiste v gelu) in pustijo čez noč, drugi si pomagajo z rdečimi jagodami, ki jih nanesejo neposredno na problematične mesta. Zaželeno je vodenje prehranskega dnevnika, ki razkrije živila, ki stanje kože poslabšajo.
Posebno pozornost zahteva tudi suha, občutljiva koža. Že sama po sebi je bolj ranljiva, zato jo moramo negovati s kremo, ki ji zagotovi dovolj vlage, vsebuje pa naj tudi lipide, proteine in antioksidante.
Lase pripravljamo na poletne »napore« preko celega leta tako, da jim dvakrat tedensko privoščimo vlažilno masko. Če za zadnje izpiranje las (ne lasišča) uporabimo mrzlo vodo, bodo lasje bolj čvrsti in sijoči.
Sonce, morje in veter izsušijo lase in pospešijo njihovo cepljenje. Pred odhodom na dopust naj nam frizer postriže konice. Neposredno sonce ne prija lasem, zato bodimo na plaži v senci, lase pa pred UV-žarki zaščitimo s posebnimi spreji. Bodimo pozorni na sestavine sprejev – če vsebujejo silikone, se jim raje izognimo. Sicer pa si pred odhodom na plažo lahko privoščimo »vitaminsko bombo«: masko iz avokada in olj. V vodni kopeli stopimo 30 g kokosovega in 30 g karitejevega masla, dodamo 30 g avokadovega olja, 30 g sezamovega olja in 10 kapljic eteričnega olja ylang ylang. Dobro premešamo in shranimo v posodico, ki tesni. Masko nanesemo na suhe lase. Maska lase obilno nahrani in zaščiti, vendar je za vsakodnevno uporabo premastna.
Če je mogoče, si lase izperimo pod tušem po vsakem kopanju v morju, obvezno pa si jih moramo umiti zvečer s sladko vodo. Tako odstranimo sol in pesek, pa tudi klor, če smo plavali v bazenu. Ko so lasje suhi, konice zaščitimo s kremo za nego konic.
Sončni žarki pustijo na koži številne posledice: prispevajo k nastanku gub in tanjšanju kože, pojavijo pa se lahko tudi manjše žilice, suhost kože ali sončne pege. Izpostavljanje soncu je tudi glavni vzrok za nastanek kožnega raka.
Nevarno je vsako pretirano izpostavljanje soncu, še posebej med 11. in 16. uro. Opoldansko sonce trajno poškoduje nezaščiteno kožo že po 10–30 minutah. UVA-žarki stimulirajo tvorjenje kožnega barvila melanin, s katerim se koža želi zaščititi pred sončnim sevanjem. Ne prodrejo globoko v kožo in so glavni krivci za staranje kože in nastanek kožnega raka. UVB-žarki pospešijo sintezo vitamina D v telesu in tudi spodbujajo nastanek melanina. Prodrejo v globlje plasti kože in povzročijo poškodbe epidermisa, najpogosteje opekline. Dobro sredstvo za zaščito pred soncem poleg primernega zaščitnega faktorja vsebuje tudi UVA- in UVB-filtre in je vodoodporno. Zaščitni faktor 15 blokira približno 95 odstotkov UV-žarkov, zaščitni faktor 30 pa 97 odstotkov. Uporaba višjega faktorja zaščite kože ne povečuje več omembe vredno. Prvi sloj zaščitnega sredstva nanesemo na kožo pol ure pred odhodom na sonce, zaščito pa obnovimo po vsakem kopanju. Kot predpripravo na sončenje lahko uživamo pripravke s kalcijem in z betakarotenom.
Po sončenju je koža kljub zaščiti utrujena in razdražena, zato moramo zanjo poskrbeti prav tako kot pred sončenjem. Oprhamo se z mlačno vodo in blagim milom, popivnamo ostanke vode in na kožo nanesemo negovalno sredstvo. Ker veliko »kemije« nanesemo na kožo že s sredstvom za zaščito pred soncem, izberimo za po sončenju sredstva proizvajalcev naravne kozmetike. Če izberemo olja, jih nanesimo na mokro kožo (po prhanju se ne obrišemo).
Odlično je šentjanževo olje (Pripravimo ga tako, da s cvetovi šentjanževk do polovice napolnimo kozarec za vlaganje, zalijemo z olivnim oljem, kozarec zapremo in pustimo tri tedne na soncu. Precedimo in shranimo v hladnem in temnem prostoru.), ki pa ga NE SMEMO uporabljati, ko gremo na sonce – hipericin, ki ga olje vsebuje, je fototoksičen.
2 rumenjaka, 2 jedilni žlici olivnega olja, 3 jedilne žlice arnikove tinkture (dobimo jo v lekarni) zmešamo v gladko zmes, ki jo vtremo v lasišče in porazdelimo po laseh. Glavo ovijemo s toplo brisačo in pustimo delovati 30 minut. Lase umijemo po običajnem postopku. Masko naredimo enkrat ali dvakrat na teden.
1 jedilno žlico ricinusovega olja (dobimo ga v lekarni), 1 jedilno žlico olivnega olja in 1 čajno žličko šampona za suhe lase zmešamo in vtremo v lasišče ter porazdelimo po laseh. Glavo ovijemo v toplo brisačo. Pustimo delovati dve uri, potem lase umijemo po običajnem postopku.
Zmešamo 1 čajno žličko medu, 1 čajno žličko limoninega soka in 1 čajno žličko soka aloje, nato pa stisnemo v zmes še 1 strok česna. Zmes porazdelimo po vlažnih laseh. Glavo pokrijemo s kapo za tuširanje in ovijemo s toplo brisačo. Po 30–40 minutah umijemo lase s toplo vodo. V zadnjo vodo za izpiranje dodamo nekaj suhe gorčice, da iz las preženemo vonj po česnu.
1 jedilno žlico zdrobljenih brezovih listov prelijemo s kozarcem vrele vode. Pustimo 2 uri, odcedimo in s tekočino izperemo lase po umivanju. Lasišče in lase med izpiranjem masiramo, da se zdravilne snovi vpijejo. Brezove liste lahko nadomestimo z listi koprive, lipe ali mete.
2 jedilni žlici smrekovih iglic, 2 jedilni žlici kamiličnih cvetov in 2 jedilni žlici hmeljnih storžkov prelijemo z 1 l vrele vode. Pustimo 1–2 uri, precedimo in si s tekočino izperemo lase po umivanju.
2 jedilni žlici smrekovih iglic, 2 jedilni žlici listov koprive in 2 jedilni žlici hrastove skorje prelijemo z 1 l vrele vode. Pustimo 1–2 uri, precedimo in si s tekočino izperemo lase po umivanju.
2 jedilni žlici zdrobljene hrastove skorje zalijemo z 1 l vode in na majhnem ognju kuhamo 15–20 minut. Ohladimo in odcedimo. Namesto hrastove skorje lahko uporabimo 3 jedilne žlice čebulnih olupkov. Lase izpiramo dvakrat na teden brez uporabe šamponov. Prvi rezultati se pokažejo čez nekaj mesecev.
Zmešamo 1 jedilno žlico narezanih regratovih cvetov in listov, 1 jedilno žlico narezanih listov žajblja in 1 jedilno žlico narezanih listov trpotca. Prelijemo s kozarcem vrele vode, pustimo stati 2 uri in precedimo. S tekočino izperemo lase po vsakem umivanju glave.
50 g čebeljega voska raztopimo v vodni kopeli, dodamo 0,2 dl olivnega olja in 0,5 dl čistega soka netreska (dobimo ga v lekarni). Sok netreska dodajamo počasi in sproti mešamo z ročnim mešalnikom ali metlico za stepanje. Ko se krema ohladi, z njo napolnimo lončke. Kremo hranimo v hladilniku.
50 g čebeljega voska raztopimo v vodni kopeli in dodamo 1 dl šentjanževega olja. Še vročo kremo pretočimo v lončke in ohladimo. Kremo, ki je lahko tudi odličen balzam za ustnice, hranimo v hladilniku.
Julij, 2009