Če koža ni pravilno oskrbljena, se začne luščiti, pojavi se srbečica, lahko tudi rdečica in izpuščaji. Če sredstva, ki jih kupite v lekarni ali specializirani trgovini, ne pomagajo, obiščite dermatologa. Ta bo ovrgel dvome o dermatoloških obolenjih in vam bo potrdil, da je stanje res nastalo zaradi nepravilne nege. Če ste v dvomih, kako negovati kožo, potem obiščite strokovnjaka na področju nege kože. Kozmetični saloni naj bodo preverjeni in s pozitivnimi referencami, da vam bodo znali pravilno svetovati.
Ne glede na letni čas morate najprej ugotoviti, kakšen tip kože sploh imate. Različni izdelki za nego kože ustrezajo tudi različnim tipom kože. Koža je lahko suha, mastna, mešana ali normalna. Če niste prepričani, kakšen tip kože imate, vam bodo pri tem lahko pomagali v kozmetičnem salonu. Na podlagi tega boste lažje izbrali kremo, čistilno mleko, tonik, maske ipd.
Načeloma da. »Zimska« krema naj ima več maščob, ker te nudijo boljšo zaščito pred mrazom. Poleti uporabljamo lažjo kremo, ki zagotovi več vlage, ki nam jo vzame poletna vročina. Če ste veliko na soncu, uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem v vseh letnih časih. Naj vas ne opeče!
Police se šibijo pod različnimi izdelki. Bolj kot lepa embalaža naj vas prepriča vsebina kreme. Uporabljajte kreme iz naravnih sestavin. Preberite deklaracije, poglejte, ali ima krema eko certifikat. Če ste v dvomih, se posvetujte s strokovnjaki.
Nego začnite s čiščenjem oz. s pilingom. Najbolj kakovostne kreme ne bodo učinkovale, če bodo na koži ostanki znoja, odmrlih celic in umazanije iz zraka. Domači pripravki so vedno pri roki in kar je dobro za želodec, je primerno tudi za kožo.
Za obraz zmešajte koruzni zdrob, oljčno olje in malce limoninega soka in mešanico nežno vtrite v kožo.
Dodatno priporočilo: obraza ne umivajte več kot 3-krat dnevno, saj lahko poškodujete povrhnjico kože in njeno naravno zaščito.
Za telo: Mešanica grobe soli in oljčnega olja ter nekaj kapljic limoninega soka bo koži povrnilo sijaj.
Po pilingu postane koža bolj gladka, sveža in mehka ter bolj vpija negovalne kreme in maske.
Tonik povrne koži naraven pH in koža je tako pripravljena na sprejem kreme. Naravni tonik si pripravite iz 1/3 destilirane vode, 1/3 hamamelisa, ki napenja kožo, in 1/3 rožne vode.
Sledi nanašanje primerne kreme, ki ste jo izbrali glede na svoj tip kože. Dnevna krema naj bo nekoliko lažja, nočna pa bolj hranilna.
Je izjemnega pomena za regeneracijo kože. Zaradi sonca in vročine postane koža poleti suha in tudi uvela. Z masko boste kožo nahranili. Maske, ki se na obrazu posušijo, lokalno zajezijo toploto in s tem pospešijo prekrvavitev. Ta učinek je skrivnost napenjanja kože. Izpiranje, ki sledi, učinkuje kot piling in blaga masaža. Maske, ki se na koži ne posušijo, s svojo visoko vsebnostjo vlage napnejo površino kože. Maska naj ostane na obrazu vsaj 15–20 minut, nato jo sperete z ohlajenim kamiličnim čajem ali s toplo vodo. Najbolj primerno je, da masko nanesete na obraz zvečer, ko koža miruje. Celice se bodo čez noč regenerirale.
Maske iz domačih logov
Normalni koži zadošča maska iz medu in skute. Maska ima pomirjujoč in negovalen učinek. Vsakega uporabite 2 žlici. Tekočemu medu dodajte skuto, obložite obraz, izpustite predele oči in ust in pustite delovati vsaj 15 minut.
Če je vaša koža mastna in nečista, umešajte:
3 žlice gline,
1 žlico žajbljevega čaja,
1 malo žlico limoninega soka,
2 žlici vode.
V segreto vodo vmešajte glino, olje in limonin sok. Še toplo zmes nanesite na obraz in pustite učinkovati 15 minut. Izperite z vodo. Maska deluje tudi kot rahel piling.
Občutljiva koža potrebuje masko iz:
2 žlic olivnega olja, lahko tudi sezamovega,
½ male žlice medu,
1 rumenjaka,
nekaj kapljic limoninega soka.
Olje previdno segrejte na 30 stopinj Celzija. S paličnim mešalnikom vmešajte rumenjak, med in limonin sok. Pustite delovati do 20 minut.
Mešani koži pomaga bananina maska
Pripravite jo tako, da z mešalnikom zmeljete 1 banano (brez olupka), jo nanesete na obraz in pustite delovati približno 30 minut.
Ustnice so brez oljnih žlez in sistema za uravnavanje temperature. Njihova poroženela plast je izredno tanka, zato so idealno »parkirišče« za učinke mraza, vetra in suhega, pregretega zraka. Posledično to prinese izgubo vlage in razpoke. Dodatno oblizovanje ustnic stanje še poslabša, zato se izognite tej navadi.
Strokovni nasvet: Razpokanost ustnic lahko povzroči tudi pomanjkanje vitaminov skupine B, zato je priporočljivo pogostejše uživanje jajc, polnovrednih žit, leče, jeter, ledvic, mastnih rib in mlečnih izdelkov. Tudi pšenični kalčki so dobrodošli.
Karkoli dovolj mastnega: balzam, maščoba, sredstva za celjenje. Vse to celi rane in razpoke in ustnicam povrne mehkobo. Nanosi naj bodo čim pogostejši, zvečer pred spanjem pa dodatno obilno namažite ustnice, lahko tudi čez rob. Tudi med je odlično domače preventivno in zdravilno sredstvo za ustnice!
Koža na rokah je tanjša od kože na večini telesa, zato potrebuje več nege. Če ste občutljivi na mraz, vedno nosite tople rokavice. Roke umivajte z mili, ki kože ne izsušujejo. Nego zaključite s kremami za roke ali oljčnim oljem ter naravno kremo za roke brez konzervansov.
… si kupimo nov vazelin in ga uporabljajmo samo za nego kože okoli nosu. V lekarni nam bodo olajšali težavo s primerno kremo na naravni osnovi.
Negujte kožo po celem telesu, še posebej vrat in dekolte.
Tuširanje naj bo enkrat dnevno z mlačno vodo, telo osušite oziroma popivnajte z brisačo, ne drgnite ga.
Na vlažno kožo nanesite hranilno kremo.
Koža bo lepša, če boste dovolj pili.
Tudi prostor, v katerem smo, naj bo dovolj vlažen in zračen.
Vitamina C in E in esencialne maščobne kisline še posebno ugodno vplivajo na kožo.
Redna telesna aktivnost bo dodala piko na i.
Oktober 2013