Briti ali ne briti?

default image

Tako kot modni trendi se spreminjajo tudi lepotni. Depilacija se je v zadnjih letih močno usidrala v našo družbo, gladka in obrita koža pa je z medijsko podporo postala ideal sodobnega sveta. V poletnih mesecih, ko pokažemo nekoliko več gole kože, je tako polemika britja še nekoliko izrazitejša, ob dekletih, ki prisegajo na ‘popolno goloto’ pa je nekaj tudi takšnih, ki se pobrigajo za sodobne trende.

Avtorica: Nika Arsovski

Tangice kot ‘glavni krivec’

V starem Egiptu so sramne dlake veljale za necivilizirane in Egipčani so si jih odstranjevali kar z britvicami, narejenimi iz kremena. Tudi Grki so povzdigovali gladkost ženskega telesa, tako so bile ženske višjega razreda v večini obrite, prav tako so Rimljanke manično odstranjevale kocine s telesa. Med vladanjem francoske kraljice Katarine Medičejske so dvornim damam prepovedali odstranjevati sramne dlake, medtem ko so zunaj meja kraljevega dvora ženske v veliki meri dlake še vedno odstranjevale. V viktorijanskih časih so ženske ohranjale poraščenost, kljub temu pa so si nekatere sramne dlake obrile zaradi sramnih uši, goloto pa prikrile kar z lasuljami, ki so skrile tudi spolno prenosljive bolezni. V tistem času so sramne dlake uporabljali tudi kot spominke, predvsem zgornji sloj prebivalstva je z velikim veseljem zbiral sramne dlake ljubic.

Veliki pesnik Lord Byron je bil pravi ljubitelj ženskih sramnih dlačic, česar so se dobro zavedale tudi njegove številčne prijateljice, ki so mu svoje dlačice pošiljale kar v pismih. V začetku 20. stoletja je priljubljena revija objavila fotografijo z manekenko, ki je razkazovala obriti pazduhi, proizvajalci britvic pa so tako začeli pohod proti zaraščenim ženskim telesom. Trdili so, da so dlake pod pazduho in tudi v mednožju nehigienske ter neženstvene.

K velikemu razmahu britja so prispevali tudi novi modni trendi, med drugim sloviti bikini in tangice. »Sprva so se ženske odločale le za depilacijo nog, od kolena navzdol, potem je prešlo tudi na odstranjevanje dlak po stegnih vse tja do kopalk. Do razmaha brazilske depilacije je prišlo šele v zadnjih letih, priljubljena je postala šele s pojavom tangic, pred približno 15 leti,« pojasnjuje kozmetičarka Renata Razinger. Leta 1987 so na Manhattnu odprli prvi salon za brazilsko depilacijo, k velikemu razmahu trenda pa je pripomogla tudi legendarna serija Seks v mestu.

»Modna muha, ki prinaša več škode kot koristi«

Kljub temu da sramne dlake že tisočletja burijo duhove, si strokovnjaki na tem področju še vedno niso enotni. Medtem ko so nekateri mnenja, da sramne dlačice preprečujejo razvoj spolno prenosljivih bolezni, so drugi mnenja, da so prav legla bakterij, ki spodbujajo okužbe in vnetja. »Britje oz. depilacija intimnih predelov se je uveljavila v zadnjih dveh desetletjih. Ta modna muha prinaša več škode kot koristi. Dlake v intimnem predelu imajo svojo funkcijo. Naredijo razdaljo med kožo in spodnjimi hlačami oz. vložkom. Zmanjšajo možnost za prenos spolno prenosljivih bolezni. Možnost za prenos je največja prve dni po depilaciji, ko pogosto nastanejo majhne ranice.

Ob rednem umivanju je higiena tudi brez britja lahko zadosti dobra,« je prepričana Milena Igličar, dr. med., spec. gin. in porod., ki je zaradi narave poklica vsak dan priča najrazličnejši urejenosti grmička ženskih intimnih predelov. Po njenem mnenju je lahko prav britje eden izmed razlogov za nastanek vnetja: »Predvsem želim poudariti, da pred ginekološkim pregledom ni potrebno odstranjevati dlak, ker pregleda ne motijo. Ob pregledu tej temi ne posvečam nobene pozornosti, če ženska nima težav. Tistim, ki se jim ponavlja vnetje nožnice ali zunanjega spolovila in se depilirajo v intimnem predelu, pa svetujem, da poleg ostalih ukrepov prenehajo z depilacijo. Marsikatera kasneje pove, da so se težave nehale ali zmanjšale.«

Intimna frizura odvisna od želja partnerja

Mnenja o tem so deljena tudi med predstavnicami nežnejšega spola, čeprav število tistih, ki prisegajo na ‘brazilko’, narašča. Depilacija intimnih predelov je še vedno najbolj priljubljena med mladimi, vendar pa starostnih omejitev ni. »Mladi so še vedno bolj odprti za tovrstne odločitve, vendar se starostna meja vedno bolj premika. Za depilacijo se odloča vedno več žensk v srednjih letih, pa tudi starejše,« pove Renata Razinger, kozmetičarka, ki že vrsto let skrbi za urejenost svojih strank v gorenjski prestolnici. Kot pove, se veliko deklet odloči odstraniti prav vso poraščenost na spolovilu, še dosti več pa je takšnih, ki puščajo zgolj črtico, majhno linijo dlačic. Izbira je pogosto odvisna od želja partnerja, številni moški pa so veliki ljubitelji golote v intimnih predelih.

Preseneča tudi dejstvo, da se stranke skozi vse leto odločajo za depilacijo, ne le pred poletjem, ko večina pokaže nekoliko več gole kože. »Nekatera dekleta se tako navadijo, da se ne brijejo, temveč prisegajo na odstranjevanje dlak z voskom,« pojasnjuje kozmetičarka. Dekleta se zaradi neporaščenosti v času menstruacije počutijo bolj čiste, saj to olajša še izrazitejšo higieno v času mesečnega perila. Številne čutijo potrebo po britju tudi pred ginekološkim pregledom. »Številne ženske za nič na svetu ne bodo obiskale ginekologa , ne da bi pred tem obiskale kozmetičarko. Predvsem zaradi lastnega počutja, ne česarkoli drugega,« pojasni sogovornica. Številne obiščejo kozmetičarko tudi pred zdravniškimi in kirurškimi posegi. Na njeni mizi so se znašle tudi že nosečnice, ki ne želijo, da bi jih ‘očistili’ v porodnišnici, temveč zaupajo le svoji kozmetičarki.

Kaj pa bolečina?

Prvi obisk pri kozmetičarki brez dvoma ni prijeten. Številne poseg opisujejo kot zelo boleč, spet druge so prepričane, da se ob pogostih obiskih na bolečino privadiš, nekatere nikoli. »Intenzivnost bolečine je v veliki meri odvisna tudi od dneva in počutja. Pred menstruacijo je predel bolj občutljiv, zato ne priporočam depilacije v tistem obdobju. Tudi pri čiščenju kože je tako. Bolečina je pred menstruacijo občutno hujša,« pove Razingarjeva. Kljub temu pa se v vsem tem času še ni zgodilo, da se zaradi bolečine katera izmed strank ne bi vrnila nazaj, saj z velikim zadovoljstvom zapuščajo salon.

In če v zahodni kulturi vse več žensk posega po goloti intimnih predelov, se odnos do sramnih dlak v različnih kulturah spreminja. Sramne dlačice so v nekaterih afriških kulturah še vedno simbol plodnosti, na Japonskem pa znak izjemne ženstvenosti. Severnoameriški Indijanci so verjeli, da vsaka najmanjša dlaka na telesu predstavlja napako, zato so jih neumorno odstranjevali. Indijanci nekaterih plemen so tako sramne dlačice uporabljali za zastraševanje sovražnikov, z dlakami svojih sester in soprog pa so si krasili bojne oprave.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content