Iščite po prispevkih
Avtorica: Vesna Vilčnik
Več desetletij. Liposukcijo so v Sloveniji izvajali že naši učitelji v času dr. Marka Godine in še prej.
Liposukcijo izvajamo v lokalni ali splošni anesteziji in s tumescentno tehniko. Dele telesa, kjer bomo izvedli liposukcijo, prepojimo z raztopino snovi, ki tkivo omrtvijo, preprečujejo krvavitev in ščitijo tkiva pred nepotrebno poškodbo. Skozi nekaj majhnih rezov nato z votlimi iglami, ki imajo na koncu strgala, odstranimo odvečno maščevno tkivo iz podkožja, s pomočjo podtlaka. Z odvzemom maščevja oblikujemo del telesa. Dodatno preoblikovanje se dogaja še nekaj mesecev po posegu, ko se vezivno tkivo in koža na operiranem predelu krčita. Pri klasični liposukciji kirurg sam opravlja vse gibe z iglo. Obstaja pa tudi več sistemov mehaničnih ali električnih ročk, ki iglo premikajo in vibrirajo tako, da delo olajšajo.
Liposukcijo lahko naredimo, kjer koli je v podkožju preveč maščevja. Najprimernejša je za omejene naslage maščevja, kjer se ta kopiči bolj kot v okoliškem tkivu. Na primer za blazinice na bokih, trebuhu, podbradku … Največ liposukcij izvedemo v predelu trebuha, pasu, bokov zadnjice in stegen. Sledijo nadlahti, kolena, podbradki in prsi.
Tudi. Pri moških je liposukcija pogostejša v predelu trebuha, podbradka in prsi.
Pri laserski ali lipolizi za razbijanje maščevnega tkiva uporabljamo močno koherentno svetlobo, ki tkivo pogreje do te mere, da razpade, in ga nato izsesamo. Podobno deluje ultrazvočna liposukcija, kjer tkivo razbijamo z ultrazvokom. Pri mehanični liposukciji maščevno tkivo samo postrgamo in posesamo.
Pri posegu odstranimo veliko število maščevnih celic z določenega dela telesa. Preostale celice se seveda lahko redijo, vendar jih je bistveno manj kot prej, zato se v ta del telesa ne bomo redili tako kot drugje. Drugi deli telesa pa se obnašajo ob rejenju in hujšanju kot prej.
Videz celulita omilimo, saj zmanjšamo nabuhle maščevne blazinice pod kožo. Zaradi stimulacije ob liposukciji pa se tudi koža na operiranem predelu nekoliko odebeli – postane bolj mladostna in napeta.
Okrevanje traja dva do tri mesece, kot pri vsaki poškodbi tkiva. Prvih nekaj tednov je potrebno nositi steznike – kompresijska oblačila. Ustrezen steznik pomaga oblikovati tkivo, nudi koži podporo, omogoča boljše, hitrejše celjenje, zmanjšuje podplutbe in zmanjša bolečino.
Možnih zapletov je veliko, vendar so resni zapleti redki. Vsakdo, ki gre na operativni poseg, je izpostavljen vsem možnim zapletom anestezije in kirurškega posega. Neenakomeren videz, možnost brazgotin, obscene podplutbe, nepopoln rezultat, vse to so možni zapleti, vendar so pri izkušenih kirurginjah in kirurgih redkejši. Ob uporabi pravilne tehnike: tumscenca, lokalna anestezija s sedacijo, omejeni količini tkiva, ki ga ob enem posegu odvzamemo, preventivi GVT z zdravili in kompresijo, zgodnji mobilizaciji, so smrtno nevarni zapleti izjemno redki.
Oktober 2015