Iščite po prispevkih
Avtor: Andreja Hergula
Reciklirano pomeni, da je ponovno uporabljeno. Pri tem so lahko vlakna pridobljena iz uporabljenih izdelkov (npr. iz rabljenih plastenk) ali iz prej uporabljenih vlaken (npr. izolacijski materiali ali polnila za pohištvo iz rabljenih in predelanih tekstilij). Možno pa je tudi iz starega nemodernega oblačila s preoblikovanjem narediti moderno oblačilo.
Organske surovine so v bistvu napačno prevedena oznaka za ekološke surovine, saj v angleščini organic product označuje ekološke izdelke. Strogo strokovno so skoraj vsa vlakna organska (tudi sintetična), razen nekaterih anorganskih, kot so steklena, azbestna vlakna ipd.
Kot ekološke surovine pa lahko označimo ekološko pridelana naravna vlakna, med katerimi na tržišču prevladuje bombaž, ki nosi oznako organic cotton. Tak bombaž pridelujejo brez pesticidov, herbicidov (snov, ki uničuje nezaželeno rastlinje in v višjih koncentracijah povzroča raka) in umetnih gnojil, belijo in barvajo ga pod strogo definiranimi pogoji, z minimalno uporabo kemikalij, vode in energije. Pogoji pridelave oz. predelave so predpisani in nadzorovani. Izdelki iz takšnega bombaža imajo minimalen vpliv na okolje.
Eko obleke naj bi bile enake ali boljše kakovosti kot ostale. Za verodostojen odgovor na vaše vprašanje pa bi morali narediti nekaj analiz. Izmerili bi lahko obstojnost obarvanj na pranje in svetlobo, obstojnost izdelka na različne mehanske obremenitve, npr. na trganje in drgnjenje. Izmerimo pa lahko tudi, če so na izdelkih prisotne nezaželene (strupene) primesi. Pričakovala pa bi, da se izdelki iz recikliranih materialov hitreje ponosijo, saj ima vsak material določeno življenjsko dobo, pri recikliranju se namreč kopičijo nepravilnosti in različne primesi v materialih.
Nimam podatkov. Tukaj bi lahko omenila le eko torbice oz. vrečke, ki jih delajo iz odpadnih materialov, npr. trgovinskih vrečk.
Novi tekstilni izdelki lahko vsebujejo nekatere kemikalije ali ostanke kemikalij, ki izvirajo iz njihove kemijske predelave, npr. iz barvanja, tiskanja ali končnih apretur (dokončna obdelava tkanin, usnja, papirja zaradi boljšega videza, kakovosti, površine, leska preko pare, toplote in kemičnih sredstev). Takšna spojina je npr. formaldehid, ki pa se s pranjem v veliki meri odstrani. Možno je tudi, da bi zdravju škodili neizprani nevezani ostanki barvil, ki lahko povzročijo alergijske reakcije pri občutljivih ljudeh. Evropska zakonodaja že vrsto let prepoveduje uporabo barvil, ki bi lahko škodila zdravju. Včasih lahko alergijske reakcije povzročijo tudi netekstilni deli oblačil, kot so gumbi, zadrge, … Kakovostno izdelana oblačila niso strupena, posebej takšna ne, ki nosijo katero od ekoloških oznak, med takšne pa spadajo seveda eko oblačila.
Tekstilna oblačila in drugi izdelki (posteljnina, krpe, zavese) lahko pridobijo različne ekološke oznake. Teh je mnogo. Nekatere oznake so nacionalne, druge mednarodne, nekatere zasebne, druge državne. Vsaka tovrstna oznaka predpisuje določene lastnosti tekstilij in način proizvodnje. Obstajajo različni kriteriji. Pri nas sta najbolj znani oznaki Eko-tex 100 in Evropska ekološka marjetica. Izdelki lahko pridobijo ekološko oznako oz. certifikat, če ustrezajo predpisanim kriterijem glede surovinske sestave, kakovosti, prisotnih kemikalij, postopka pridobivanja in predelave. Vendar pa ta certifikat še ne pomeni, da izdelek nima vpliva na okolje, temveč je ta vpliv znan in nadzorovan.
Glede na to, da prav vsaka človekova dejavnost, še posebej proizvodnja, vpliva na okolje, tudi če se trudi biti okolju prijazna, se mi zdi takšna trditev smiselna. Seveda glede vpliva na okolje in ne glede vpliva na človekovo zdravje. Ni narobe, če si kupimo oblačilo, ki ga potrebujemo, še posebej ne, če je kakovostno in ga lahko nosimo dolgo časa. Narobe je, da si kupujemo stvari, ki jih ne rabimo, ali nekakovostne stvari, ki jih oblečemo le enkrat ali celo nikoli.
Za izdelavo eko majice se je porabilo manj kemikalij, vode in energije in zato smo z nakupom takšne majice manj obremenili okolje. (Če pa majice ne potrebujemo, smo škodili okolju, saj ima tudi pridelava ekološkega bombaža vpliv na okolje.)
Trditev govori sama zase in sploh ni izzivalna, temveč odraža stanje na naši Zemlji.
Kot sem nakazala že v prejšnjih odgovorih, tudi ekološka pridelava ni brez posledic za okolje.
Ekoloških oznak je veliko in nekatere med njimi imajo manjšo težo kot druge. Izdelek lahko nosi neko eko oznako, čeprav je njegov ogljični odtis (seštevek emisij CO2) visok. Kriterije za ekološke oznake bi morali poenotiti in predstaviti javnosti!
April, 2011