Avtor: Andreja Hergula
Gorenjska in osrednja Slovenija se ne moreta pohvaliti z verificiranimi naravnimi zdravilišči. Na Primorskem obstajata le dve naravni zdravilišči, Talaso Strunjan in Terme&Wellness Life Class Portorož, v jugovzhodni Sloveniji najdemo tri, Terme Čatež, Terme Šmarješke toplice in Terme Dolenjske toplice. Mati narava pa je največ ugodnih vplivov očitno položila na severovzhodni konec Slovenije, saj se tam lahko pohvalijo s kar desetimi naravnimi zdravilišči. Na ožjem štajerskem območju lahko obiščemo Zdravilišče Rogaška, Thermana Laško, Terme Dobrna, Terme Topolščica, Terme Zreče in Terme Olimia Podčetrtek ter Terme Ptuj. Na prekmurskem koncu ležijo tri zdravilišča: Terme 3000 Moravske toplice, Terme Lendava in Zdravilišče Radenci.
Termalna voda ima tri vrste učinkov: mehanične, termične in fiziološke. Pri mehaničnih gre za to, da je izvajanje gibov pri bolnikih zaradi Arhimedovega zakona (pri katerem se zmanjša teža potopljenega telesa) olajšano. Mehanični učinki vplivajo na izboljšanje cirkulacije v visceralnih organih (tistih v predelu trebuha), na izpraznitev perifernih ven in limfnih vodov.
Toplota, ki spada pod termično delovanje, je ena od najbolj pogostih terapijskih postopkov. Uporabljajo jo pred ostalimi fizikalnimi postopki, saj pospešuje učinkovitost le-teh.
Tretji izmed pozitivnih učinkov pa so fiziološki, ki povzročijo številne pozitivne učinke na telo in segajo od protibolečinskega delovanja, zmanjšanja mišične napetosti, stimulacije imunskega sistema, občutka sproščenosti do zvišane aktivnosti lokalnega metabolizma in še nekaterih drugih.
Načeloma je zahajanje v zdravilišča je za naše zdravje pozitivno. Vendarle pa morajo biti določene skupine ljudi pri uporabi termalnih vod previdne. To so ljudje s povišanim krvnim tlakom, s kardiovaskularnimi težavami, ljudje, ki trpijo za aterosklerozo, epileptični bolniki in nosečnice.
Če v prepovedi ne verjamete, naj dodamo še to, da lahko v primeru neposlušnosti zdravniškega priporočila pride do akutnih vnetnih stanj in srčnega popuščanja, poleg tega pa so možne krvavitve v možganih ali patološke reakcije srca. Vsekakor se pred odhodom v zdravilišče posvetujte s svojim zdravnikom.
Zdravilišča so nastala na podlagi naravne mineralne vode, ki priteka iz naravnih izvirov in umetnih vrtin. Temperatura vode ne sme biti nižja od 20 stopinj Celzija. Termomineralne vode imajo nad 1.000 mg raztopljenih trdnih mineralnih snovi v litru. Te najdemo v Termah Portorož, Zdravilišču Radenci in Zdravilišču Rogaška. Akratotermalne vode pa imajo mineralizacijo pod 1.000 mg/l.
Glede na temperaturo se termalne vode razlikujejo med seboj. Najhladnejše so hipotermalne, od 20 do 34 stopinj Celzija. Hipotermalne vode so v Termah Zreče, Šmarjeških toplicah in Termah Topolščica. Homeo- ali izotermalne vode imajo od 34 do 38 stopinj Celzija, imajo pa jih v Zdravilišču Laško, Atomskih toplicah Podčetrtek, Termah Ptuj in Toplicah Dorna. Najbolj vroče so hipertermalne vode, ki presegajo 38 stopinj Celzija, najdemo pa jih v Termah Čatež, Moravskih toplicah in Termah Lendava.
V slovenskih naravnih zdraviliščih je za bolnike glede zdravstvene oskrbe dobro poskrbljeno, saj je tam prisotnih kar 72 zdravnikov (to je več kot polovica slovenskih fiziatrov), ob tem pa še 30 honorarno zaposlenih zdravnikov.
Zdravilišča so posebej specializirana za določene bolezni, okvare in prizadetosti: revmatična, srčna, pljučna, kožna, ginekološka, nevrološka, urološka, gibalna, krvna, periferna, celo psihosomatska obolenja, stanja po poškodbah, osteoporozo, ponekod pa lajšajo tudi boreliozo in stres. V zdraviliščih uporabljajo pri terapiji različna naravna sredstva. Ponekod najdemo mineralne in termalne kopeli, pitne kure, fango obloge (obloge z istrsko ilovico, obogateno s slanico), slanice, kopeli CO2, zeliščne kopeli. Poleg naravnih dejavnikov pa svojo ponudbo obogatijo še z masažami, s sprostitvenimi, preventivnimi, kurativnimi, shujševalnimi, z antistresnimi ter drugimi programi.
Ko pogledamo ponudbo slovenskih zdravilišč, vidimo, da je ta vsekakor raznovrstna in pestra. Če se soočate z revmatičnimi obolenji različnih vrst, vam bodo težave olajšali v Čatežu, Dobrni, Termah 3000, v Laškem (ta je predvsem specializiran za obolenja hrbtenice), Radencih, Rogaški Slatini, Portorožu, Strunjanu, Olimiji, Dolenjskih toplicah, Lendavi, Topolščici, Zrečah in na Ptuju. Za stanje po poškodbah pa bodo poskrbeli skorajda v vseh zdraviliščih.
… Radence in Topolščico (ta se ukvarja z lažjimi srčnimi obolenji). V obeh zdraviliščih vam nudijo raznovrstne terapije. V Radencih pa so posebej za srčne bolnike uvedli mineralne kopeli CO2, ki zmanjšujejo krvni tlak in razbremenijo srce.
V Dobrni, Laškem, Dolenjskih toplicah in Termah Portorož pomagajo tudi pri ginekoloških obolenjih. V Dobrni imajo na tem področju dolgoletne izkušnje. Pri svojem delu ugotavljajo ne samo uspešno rehabilitacijo ginekoloških bolnic, temveč tudi zmanjšanje subjektivnih težav pri bolnicah.
Blagodejne so tudi obloge s solinskim blatom, ki jih uporabljajo v Portorožu pri rehabilitaciji teh bolnic.
Vsekakor je v primeru težav z dihali najbolje oditi na morje. Portorož in Strunjan sta kot nalašč za vas. V Portorožu vam pri dihalnih težavah pomagajo z ultrazvočnimi inhalatorji, kjer uporabljajo slanico v kombinaciji z eteričnimi olji mediteranskih rastlin.
Idealna za te težave pa je tudi bližina gozdov. Če vas mika s kisikom prežet gozdni zrak, obiščite Terme Topolščica ali pa Zreče.
Seveda lahko zdravilišča obiščete tudi, če nimate posebnih težav oziroma znakov bolezni. Če potrebujete sprostitev, odsotnost stresa, pozitivne misli, najdete vse to v vseh 15 naravnih zdravilišč in tudi drugih termah, tistih brez certifikata (ne pozabimo na prelepo zeleno okolje Term Snovik, na prijetno razvajanje v prleških Termah Banovci in na oddih v Biotermah Mala Nedelja ter še v nekaterih manjših termah). Poleg raznih kopeli, terapij in masaž so vam v zdraviliščih na voljo tudi rekreativni objekti in naravne danosti. Izkoristite vse, kar vam ponujajo, kajti čez psihofizično zdravje ga ni!
… so mineralne in termalne vode uporabljali že v predzgodovinski dobi? Že takrat so nekatere izvire imeli za sedež božanstev in nadnaravnih moči, zato so imeli kopanje v tej vodi in njeno pitje za religiozno dejanje. V znak zahvale za ozdravljenje pa so nosili darove.
Februar, 2010