Pripravki proti klopom

default image

Klopi so nadloga, ki začne na nas prežati takoj, ko se vreme malo otopli. Ker so klopi prenašalci povzročitelja dveh nevarnih bolezni (borelioze in klopnega meningoencefalitisa), je dobro, da se pred njimi čim bolje zaščitimo. Da bo naš sprehod po gozdu ali travniku čim bolj brezskrben, oblecimo svetla oblačila iz gladkih materialov, ki pokrijejo čim več naše kože. Nadvse priporočljivo pa je uporabiti tudi pripravke za odganjanje mrčesa. Ko se vrnemo s sprehoda, oblačila dobro pretresimo ali preglejmo, najbolje jih je oprati in stopiti pod tuš, nato pa celotno telo pazljivo pregledati. Vse prisesane klope nemudoma odstranimo. Najboljša izbira je uporaba pincete, s katero klopa potegnemo naravnost navzgor in nato izvlečemo.

Avtor: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm.

 

Med repelenti, ki nudijo najbolj zanesljivo zaščito, so tisti, ki vsebujejo DEET (okrajšava za dietiltoluamid), čeprav moramo vedeti, da noben repelent nikoli ne more biti popolnoma zanesljiv. Je pa njegova zaščita tem višja, čim bolj v skladu z navodili ga uporabljamo. Repelentov z DEET-om nikoli ne uporabljajmo na poškodovani koži ali pod oblačili. Ko pridemo domov, jih čim prej sperimo, saj lahko povzročajo draženje ali druge neželene kožne reakcije. Najučinkovitejši in najbolj razširjeni pripravki, ki so na voljo pri nas, so npr. Ben’s 30, Off scudo in Autan active. Prva dva pripravka vsebujeta DEET (prvi 30 %, drugi 20–30 %), Autan active pa vsebuje 20–30 % picaridina, ki je novejša sintetična alternativa DEET-a. V ekvivalentnih koncentracijah naj bi bil picaridin enako učinkovit kot DEET. Izkušnje uporabnikov kažejo tudi, da sta DEET in picaridin bolj učinkovita od naravnih sestavin, kot npr. olje evkaliptusa ali limonske trave.

 

Repelenti s 30-odstotno vsebnostjo DEET-a zagotavljajo do 8-urno zaščito in so primerni za odrasle in otroke, starejše od dveh let. Če uporabljamo zaščito za sonce, repelent vedno nanesimo kot zadnjega. Ne uporabljajmo ga na oblačilih, saj lahko DEET raztopi dele sintetičnih vlaken, umetno svilo ali usnje. Repelent lahko nanesemo tudi na obraz, in sicer tako, da ga najprej popršimo v dlan in od tam nanesemo na kožo obraza. Nanosa ni treba prepogosto ponavljati, saj repelent zaradi tega ne bo bolj učinkovit. Višja je vsebnost DEET-a, boljša in dolgotrajnejša je zaščita pred klopi. Tovrstne repelente lahko uporabljajo tudi nosečnice, ki naj pripravek varčno nanesejo po izpostavljenih predelih kože. Nikakor pa teh pripravkov z 10- do 30-odstotno vsebnostjo DEET-a ne smemo uporabljati pri otrocih, mlajših od dveh mesecev. Ker repelenti z DEET-om in s picaridinom ne smejo priti v stik z ustnicami, okolico oči ali nosnicami, jih pri mlajših otrocih nasploh ni priporočljivo uporabljati, saj nikoli ne moremo izključiti tveganja, da si bo otrok pomel oči ali da bo sesal prst.

 

Izdelek proti klopom, namenjen pršenju po oblačilih, pa je na primer Forth. Na tkanini ne pušča madežev, vsebuje pa ekstrakt rastline, imenovane dalmatinski bolhač. Razpršilec je pod pritiskom, zato ga moramo zaščititi pred soncem in zelo visoko temperaturo. Zaradi naravnih sestavin je sicer manj učinkovit kot npr. repelenti z DEET-om in s picaridinom, a zato bolj primeren za tiste, ki prisegajo na pripravke iz narave.

 

Kot že rečeno, je klope najbolje odstranjevati s pinceto. Zelo uporaben je tudi pripomoček za odstranjevanje klopov, ki deluje tako, da klopa najprej zamrzne, nakar ga odstranimo s pomočjo posebnega vpenjalnega mehanizma. Metoda ni primerna za ljudi, katerih koža je preobčutljiva na led, in za otroke, mlajše od štirih let. Pripomočka ne smemo uporabljati v bližini plamenov, na primer tlečih cigaret. Ko klopa odstranimo, naslednje dni opazujmo mesto ugriza. Če pride do sprememb (npr. pojava rdečine), se takoj posvetujmo z zdravnikom.

 

Maj, 2009

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content