Iščite po prispevkih
Avtorica: Nika Arsovski
Enega izmed nadzornih sistemov zraka že uporablja francoski muzej Louvre, saj se v vsakem prostoru nahaja pet senzorjev, ki beležijo parametre vlažnosti, temperature, koncentracije ogljikovega dioksida in monoksida ter količino žarčenja. Slednji so zelo pomembni prav zaradi velike količine časa, ki ga ljudje preživimo za štirimi stenami pisarn in stanovanj. Pa vendar se bliža poletje, čas visokih temperatur in s tem tudi množične uporabe klimatskih naprav. Prav o slednjih nekako prevladuje mišljenje, da s svojim delovanjem škodujejo našemu zdravju. Po besedah dr. Fležarja je to prepričanje povsem napačno, saj je lahko nadvse koristna, če jo posameznik zna uporabljati in vzdrževati. Klimatizacija se mora prilagajati delovnemu okolju, če torej klima deluje le v enem prostoru, v ostalih pa ne, s tem lahko škodujemo zdravju zaposlenih, ki se v teh prostorih gibajo. Marsikdo se prehladi na morju, za kar največkrat krivimo avtomobilsko klimo, vendar pa se ne zavedamo, da smo si zato krivi povsem sami. »Zunanja temperatura dosega 35 ˚C, termometer v našem avtu pa kaže 22 ˚C, saj smo si zaradi vročega poletja zaželeli prijetne klime v jeklenem konjičku. Ne zavedamo pa se, da smo se v avto usedli prepoteni, zdaj pa nam mrzel zrak piha naravnost v obraz. Kadar je koža prepotena, se ob stiku z mrzlim zrakom močno ohladi, kar sledi, sta vnetje sinusov in zamašen nos,« pojasni dr. Fležar. Zaradi nezmerne uporabe klime lahko uporaba le-te vodi v prehlad.
Klinika Golnik je vodilna bolnišnica na svojem področju v Sloveniji, zato se srečujejo tudi s težavami, povezanimi z alergijami, ki jih lahko povzroča nepravilno vzdrževana klimatska naprava. V primeru, da je prostor, v katerem smo odkrili plesen, klimatiziran, lahko nastanejo resne težave. Zrak v klimatski napravi namreč spore plesni vsrka v sistem in s tem ustvari idealne pogoje za razrast. V slabo vzdrževanih klimatskih napravah se lahko naseli tudi plesen, ki je eden najpogostejših razlogov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Največkrat jo najdemo v glinenih loncih za rože, lesenih talnih oblogah … zato se uporaba klimatskih naprav priporoča predvsem v poslovnem okolju. Naseli se lahko v našem telesu in povzroči nastanek alergij, infekcij, poškodbe kože in številne druge bolezni. Poleg tega marsikdo ne ve, kako pravilno skrbeti za klimatske naprave, zato so tu strokovnjaki. Klima je sistem, v katerem se dogajajo žive stvari, zato jo moramo redno vzdrževati. Ljudje vse prevečkrat na klimatsko napravo pozabimo in zanjo ne skrbimo primerno, vendar ob tem pozabljamo, da gre za naše lastno zdravje. Kupujemo poceni stvari, menimo da je vzdrževanje predrago, s tem pa ogrožamo naše lastno zdravstveno stanje.
Bodimo previdni pri nastavljanju temperature zraka. Priporočljivo je, da ne povzročamo prevelikih razlik med temperaturo notranjih in zunanjih prostorov. Poskrbeti pa je potrebno tudi za ustrezno vlažnost zraka. Potrebno je redno menjavanje filtrov in vzdrževanje sistemov za klimatizacijo ter prezračevanje.
Za zagotavljanje neprekinjenega delovanja je obvezno tudi njihovo redno servisiranje in vzdrževanje. Servis je priporočljivo opraviti enkrat letno, še pred začetkom obratovalne sezone. Med sestavnimi deli klimatske naprave pomembno vlogo igra filter, saj le-ta prestreže marsikatere delce v zraku, ki škodujejo našemu zdravju. Prav ta je zaslužen, da v klimatiziranih zaprtih prostorih lahko dihamo bolj kakovosten zrak. Umazan filter slabo očisti zrak, poleg tega pa se začnejo na njem kopičiti škodljive snovi, ki jih nato zrak potiska skozi prezračevalni kanal naravnost v prostor. Največji problem predstavljajo filtri, v katerih se istočasno nabirata vodna para in prah, saj lahko postanejo leglo bakterij in drugih škodljivih snovi, ki povzročajo alergije in druge težave z zdravjem. Poleg tega je neredno menjavanje filtra tudi bistveno dražje, saj je potrebno po dolgoletni uporabi ob zamenjavi filtra opraviti še čiščenje prezračevalnih kanalov.
Tudi strošek energije za samo delovanje naprave se poveča, saj umazan filter onemogoča normalen pretok zraka. In kako pogosto je potrebno menjavati filter? To je odvisno od tipa in namena prostora, onesnaženosti okolja in časa ter pogostosti uporabe. Po večini imajo dandanes klimatsko-prezračevalne naprave vgrajene merilnike padca zračnega tlaka, ki opozorijo na potrebo po menjavi filtra. Problem seveda nastane, če uporabnik opozorila ne upošteva in ga ignorira. Prepozno zamenjani filter ne ogroža le zdravja posameznika. Ogrozi lahko tudi požarno varnost ali povzroči požar, predvsem v prezračevalnih sistemih, v katerih se nabirajo vnetljive oljne pare, pri katerih lahko pride do samovžiga. Pričakovana življenjska dobra klimatskih naprav, ob upoštevani pravilni vgraditvi in vzdrževanju, je 10 do 15 let, vendar je odvisna tudi od številka vklopov kompresorja in pregrevanja posameznih delov.
Poskrbite torej za vašo klimatsko napravo, saj boste s tem podaljšali njeno življenjsko dobo, znižali hrupnost, preprečili širjenje neprijetnega vonja in zdravstvene težave ter prihranili pri porabi električne energije.
Junij 2015