Iščite po prispevkih
Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović
Šola zdravega hujšanja ponuja nov in inovativen pristop k zmanjševanju telesne teže in bolj kakovostnemu življenju. Program je pripravila ekipa izkušenih strokovnjakov s področja zdrave prehrane, gibanja, reševanja odvisnosti in osebne rasti. »Program je edinstven, ker gradi na osebnem pristopu in komunikaciji z vsakim udeležencem posebej. Spremljamo napredek vsakega udeleženca ter ga v njegovih prizadevanjih spodbujamo,« je poudarila koordinatorica in vodja programa Urška Cvahte.
Tokrat se je na pot hujšanja odpravilo 11 udeleženk, starih od 27 do 60 let. Udeleženke so že na uvodnem srečanju dobile pripomoček za individualno telesno vadbo, in sicer uro, ki meri srčni utrip in izračuna med športno aktivnostjo porabljene kalorije, ter tako spoznale, da je redna telesna vadba poleg uravnotežene prehrane pogoj za uspeh.
Udeleženke so dnevno sporočale porabljene kalorije, na skupinskih srečanjih pa so se dobile enkrat tedensko, kjer so na zdravniškem predavanju spoznale, katera zdravstvena tveganja so povezana s prekomerno težo, kako si pomagati z zdravili, kdaj so primerni medicinski posegi ipd. Ne samo v teoriji, ampak tudi v praksi so hitro spoznale, kako jim redna telesna vadba, prilagojena njihovim željam, sposobnostim in zdravstvenimi možnostim, koristi. Ker je najtežji ravno začetek, so na enem izmed začetnih srečanj pripravile realen akcijski načrt ter spoznale, kakšno moč ima motivacija in volja. Na koncu programa so pregledale, ali so bile pri doseganju ciljev uspešne ter si zadale nove, kajti spremeniti so morale marsikatero nezdravo navado.
Udeleženke so se na delavnicah dotaknile tudi pomena podpore družinskih članov pri hujšanju, kako ravnati v primeru krize, gradile so na pozitivnejšem odnosu do sebe, spoznavale ozadje skritih dejavnikov, ki so pripeljali v preveliko telesno težo itd. Dotaknile so se tudi pomena pravilnega prehranjevanja ter rednih in raznolikih obrokov.
»Poleg našega spodbujanja pa so udeleženke predvsem pohvalile medsebojno pomoč in podporo, kajti v skupini s podobnimi težavami se je lažje podati na pot hujšanja, ki nikakor ni lahka. Spoznale so, da se postopno in z vztrajnostjo da priti do dolgotrajnih rezultatov in da sprememba ne pride čez noč, ampak da je za rezultat potrebna tudi določena mera samodiscipline. Večina med njimi je prevzela nov, bolj zdrav način življenja in zanj navdušila tudi družinske člane, hkrati pa so postale tudi samozavestnejše,« je še povedala Urška Cvahte.