Avtor: Damijana Škrlj
Mladi ljudje, ki se odločajo za gradnjo svojih bivališč, pogosto ne razmišljajo o tem, da bodo nekoč postali starejši in jih bodo določene arhitekturne posebnosti ovirale pri gibanju. Tak primer so stopnice do vhodnih vrat in spalnih prostorov v mansardi, ki so nadležne že nekomu, ki uporablja bergle, pri invalidskem vozišču pa predstavljajo težko premostljivo oviro. Za gibanje z vozički so moteči tudi pragovi pri notranjih vratih, ki se jih je včasih delalo zaradi boljšega tesnjenja vrat. Sodoben način gradnje pragove pogosto opušča, saj ni potrebe. Vse te in mnoge druge arhitekturne ovire so težava za osebe z omejenimi gibalnimi sposobnostmi, katere pa bi zase ob premostitvi ovir kljub telesnim pomanjkljivostim še vedno lahko v pretežni meri poskrbele same.
Verjetno ena težjih življenjskih odločitev je zamenjava dosedanjega bivališča, v katerega smo vložili svoje prihranke, ljubezen in trud za novo domovanje, ki bo osebi s telesnimi omejitvami omogočilo primerno življenje tudi v starosti. Ko ljudje ne morejo več živeti popolnoma samostojno in potrebujejo pomoč dodatne osebe, ki poskrbi za prehrano in nego, je čas, da oseba poišče rešitev, ki jo poleg domov za ostarele ponujajo oskrbovana – varovana stanovanja, katera se večinoma nahajajo v bližini teh domov. Tovrstna stanovanja ohranjajo prednosti lastnega doma, kot so zasebnost in avtonomnost, ter so arhitekturno prilagojena osebam, ki se težje gibajo, so na vozičkih in podobno. Varovana stanovanja omogočajo starejšim, ki ne morejo več v celoti poskrbeti zase, da vendarle živijo dokaj samostojno življenje ob ustrezni pomoči strokovnega osebja, kadar je le-ta potrebna, ob čemer imajo 24 ur na razpolago klicno napravo, s pomočjo katere prikličejo ustrezno pomoč.
Oskrbovana stanovanja nudijo določene usluge, ki si jih posameznik izbere glede na svoje zdravstveno stanje in obsegajo:
Marsikdo bo pomislil, da izvedbo oskrbovanih oziroma varovanih stanovanj določijo investitorji sami. Ni čisto tako, saj je gradnja tovrstnih stanovanj podrobneje opredeljena v Pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev oskrbovanih stanovanj za starejše ter o načinu zagotavljanja pogojev za njihovo obratovanje, ki je bil izdan s strani Ministrstva za okolje in prostor RS. S tem Pravilnikom so določene minimalne tehnične zahteve. Zaradi obveze po zagotovitvi zdravstvene in socialne oskrbe je večina oskrbovanih stanovanj grajena v bližini obstoječih domov za ostarele. Oskrbovana – varovana stanovanja je večinoma treba kupiti, nekaj, vendar v bistveno manjšem deležu, pa jih je možno najeti.
December, 2012