Iščite po prispevkih
Avtorica: Aleksandra V.
Še tako velika hiša, ki je opremljena po najnovejših tehnoloških standardih in modnih zapovedih, ne zagotavlja vedno prijetnega bivanja. Današnji trendi potekajo v smeri tako imenovanih inteligentnih ali »pametnih« hiš ter pasivne gradnje. To so bivališča, ki nudijo optimalno izrabo naravnih virov in omogočajo uporabniku čim manjše stroške in čim manj škodljivih bivalnih elementov.
Pomembna kriterija za udobno počutje sta temperatura in relativna zračna vlažnost. Zračna vlažnost naj bi bila v idealnih pogojih 40- do 60-odstotna, temperatura zraka pa 19–21 °C. Pomembna pa je tudi temperatura na površini sten. Višja kot je, bolj udobno se v prostoru počutimo. Temperaturna razlika med steno in zrakom naj ne bi bila večja kot 2–3 °C. Pri višji temperaturi na površini stene je lahko temperatura zraka celo nekaj nižja, da se v prostoru dobro počutimo.
Kakovosti življenja oziroma dobrega življenjskega standarda že dolgo ne enačimo več z visoko porabo energije. Za ugodno bivanje je optimalna temperatura v prostoru takšna, kjer nas niti ne zebe niti nam ni vroče. Inteligentno zasnovan prostor omogoča, da je temperatura čim bolj stabilna ob hkratni minimalni porabi energije. Za dosego tega cilja je treba poznati toplotne razmere v zgradbi, ki si izmenjuje toplotno energijo z okolico. Zavedati se moramo, da večja učinkovitost porabe energije še ne pomeni samodejno tudi manjših potreb po energiji. Stavba, ki jo sicer odlikuje nizka poraba energije, ne zagotavlja tudi nujno najboljših bivalnih ter delovnih razmer. Če se ravno odločate o svojem novem bivališču in se nagibate v tovrstno smer, priporočamo, da se obrnete na strokovnjake, ki vam bodo z veseljem pomagali, ali pa pobrskate po spletnih naslovih, kjer boste našli koristne informacije, ki jih morate poznati za začetek: www.evip.si, www.slonep.net/dom-in-oprema-pohistvo/zanimivosti-dom,
www.comfortclick.com. Za kakovostno izvedbo pa vsekakor priporočamo strokovno pomoč.
Marsikdo bi pomislil, da so v plesnivih prostorih živeli naši dedki in babice, danes pa tega pojava ne srečamo več. Vendar sta žal tudi danes, ko je gradbena tehnologija na tako visokem nivoju, vlaga in plesen v prostoru pogost pojav. Pred njima niso odporne niti obnovljene hiše, ravno tako pa tudi ne popolnoma nove.
Nove hiše so ponavadi še polne gradbene vode, ki iz zidovja izpareva v zrak. Ker so zaradi kakovostnih oken popolnoma zatesnjene, vsa voda, ki se v zrak sprošča s kuhanjem, sušenjem perila, kopanjem, obiski in z drugimi dejavniki, ostaja ujeta v hiši. Največ vlage iz zraka se kondenzira na hladnih površinah. Če je v hiši na primer 80-odstotna relativna vlaga pri temperaturi zraka 20 °C, se vlaga na zidovih izloča že, če ima stena 15,5 °C. To pa se zelo hitro zgodi pri tako imenovanih toplotnih mostovih (neizolirani balkoni, slaba izolacija itd.) ali za omarami.
Prostor naj »diha«. To pomeni, da naj bo prijetno in ravno prav opremljen. Ne zapolnite vseh sten in kotov z omarami. Držite se načela »manj je več«. Ni pomembno, da je pohištvo drago in moderno, pomembno je, da je vam všeč. Podedovane omare, stoli in mize so lahko prav prijetni kosi, če jih prenovite po svojih željah in z malo navdiha.
Barve imajo na človeka pomemben učinek in vsakemu ne odgovarja vsaka barva. Izberite tisto barvo, ki jo imate radi. Če so vam všeč močne barve, pazite, da z njimi ne pretiravate. Namenite jim steno ali del nje, nikakor pa ne prebarvajte cele sobe npr. v rdečo. Bivanje v takšnem prostoru je lahko zelo utrujajoče. Pri izbiri barv raje bodite previdni. Na trgu obstaja veliko barv na vodni osnovi, ki niso tako škodljive za nas in okolje, zato jih le uporabite. Če se vam zdi, da te navidez enostavne naloge ne obvladate, nič zato, poiščite nasvet strokovnjaka.
V svoji pretirani skrbi za čistočo dobro podpiramo industrijo. Žal ta industrija škodi zdravju tistih, ki čistijo, in tudi zdravju tistih, ki v teh prostorih živijo. Odplake močno škodijo okolju ter podtalnici in pitni vodi. Med običajna čistila spadajo pralna sredstva za čiščenje oblačil in čistila za dom, ki se na veliko oglašujejo in so na voljo v trgovinah v velikih količinah. Sicer res očistijo še tako trdovraten madež, vendar so za nas in okolje zelo obremenjujoča. Majhno etiketo na steklenički ali plastenki ste zagotovo že kdaj opazili. Ali ste jo tudi že prebrali? Snovi, iz katerih so izdelana, so sintetične in kot taka so zelo škodljiva za kožo, nohte in za vdihavanje.
Ne nasedajmo reklamam, ki zagotavljajo globinsko čistočo in ne pretiravajmo s pretirano uporabo kemikalij. S tem ne koristimo sebi, še manj pa našim zanamcem. Dovolj je že minimalna količina čistila v veliki količini vode. Za običajno čiščenje domov pa tako ali tako ne potrebujemo ostrih kemikalij. Če ste pristaš naravnih čistil, potem se zagotovo spomnite, da je babica hvalila sposobnosti kisa kot čistila. Ali pa mineralne vode, soli in sode bikarbone. Za prijetno osvežitev prostorov lahko uporabite naravno eterično olje. Morda boste res imeli malo več dela s pripravo teh čistil, vendar bo izkupiček na dolgi rok večji.
Sami smo najboljši ustvarjalec višje kulture bivanja. Poskrbimo, da bodo prostori čisti, prezračeni, s čim manj navlake. Ko opremljamo, si vzemimo čas, ni potrebe, da bi hiteli in opremili vse naenkrat, do zadnjega prostorčka. Opazujmo svoj bivalni prostor in ga opremimo življenjskemu slogu primerno. Uredimo ga po svojih željah, vanj namestimo stvari, ki so nam posebej drage in nas razveseljujejo.
Vsak od nas si želi prijetno bivališče. Želje po vrsti domov so različne, večinoma pa jih moramo podrediti možnostim, ki jih imamo na voljo. V ospredju je gotovo globina naše denarnice. Kljub temu pa si še tako majhno bivališče lahko uredimo tako, da bomo v njem živeli z veseljem in se dobro počutili. Veliko lahko naredimo sami, začnemo pa pri majhnih stvareh. Navsezadnje dom ustvarjamo ljudje in odnosi med nami.
November, 2009