Avtor: Polona Trop
Eterična olja, ki jih uporabljamo pri aromaterapiji so zelo koncentrirana in lahko hlapljiva, zato jih hranimo v majhnih temnih stekleničkah, topijo se le v alkoholu in maščobnih oljih.
Za pripravke največkrat uporabljamo nosilno mandljevo olje, ki mu dodamo mešanico eteričnih olj, ki jo pripravimo glede na potrebe aromaterapije.
Pravilna izbira eteričnih olj in njihova pravilna uporaba lahko pripomore k mladostnemu videzu, odpravi celulita, pomagajo pa tudi pri hujšanju in razstrupljanju telesa. V zadnjem času številne kozmetične hiše izvajajo holističen način nege obraza in telesa (kar pomeni, da uporabljajo naravna eterična olja) ter aromaterapijo telesa in obraza in svetujejo glede pitja tekočine, gibanja in pravilne izbire hrane.
Prijetne vonjave, ki jih lahko izvabijo eterična olja v parnih izparilnikih, posebnih vlažilcih ali steklenih posodicah za olja, vplivajo na naša čustva zaradi dvojnega delovanja. Če nam je vonj eterične mešanice všeč, nas notranje pomirja. Ko pa sprejmemo eterično olje v telo z vdihavanjem, učinkujejo tudi fiziološko na naše telo. Eterična olja praviloma ne zavirajo oziroma ne pospešujejo dogajanj v našem telesu, ampak vplivajo nanje tako, da jih skušajo normalizirati ali uravnovesiti.
Pri izkoriščanju aromaterapije v zdravstvene namene je pristop izjemno natančen, zato je dovoljen le izkušenemu aromaterapevtu. Eterične pripravke lahko uporabljamo za obkladke, razkužilne tekočine in kopeli, za inhalacije, pri glavobolih, težavah s kožo (akne, prhljaj), različnih vnetjih (sinusi, zobobol, vnetje grla in žrela), zvinih, izpahih, pikih, menstrualnih krčih itd. Zelo uspešna je aromaterapija pri postenju in razstrupljanju telesa, kjer vplivamo na telo v fizičnem in duševnem vidiku.
Metode aromaterapije so različne: aromaterapevtska masaža, aromapripravki za izparilnike, obkladki, pripravljeni po posebnih aromaterapevtskih načelih, aromaterapevtske maske in obloge.