Avtor: Prim. Valentin Sojar, dr. med., specialist kirurg, direktor MC Iatros
O kroničnem zaprtju govorimo, kadar sta prisotna vsaj dva od simptomov: odvajanje na tri in več dni, napenjanje ob odvajanju, odvajanje trdega blata, nepopolno izpraznjenje ob odvajanju, občutek zapore v predelu zadnjika ali pomoč s prsti med odvajanjem.
Točni vzroki kroničnega zaprtja niso vedno znani. Lahko gre za motnjo v hitrosti prehoda skozi črevo, lahko gre za posledice dolgega črevesa. Zaprtje se lahko pojavi pri motnjah v delovanju medeničnega dna, ki se večinoma kaže kot motnja izpraznjevanja. Vzrok so lahko tudi motnje v sproščanju in koordinaciji mišic trebuha in medeničnega dna. Zaprtje je lahko spremljajoč pojav ob nekaterih prirojenih stanjih, kroničnih boleznih in uporabi nekaterih zdravil. Zaprtje, ki nastane nenadoma, je lahko posledica črevesnih bolezni, kot je rak širokega črevesa in danke. Pojav postopnega slabšanja zaprtja pri starejših je lahko posledica spremenjenega načina hranjenja, gibanja in tudi številnih zdravil ter kroničnih bolezni.
Zaprtje je lahko posledica nekaterih stanj, bolezni in tudi zdravil. Druge vrste zaprtja so posledica motenj v delovanju črevesa in motenj v izločanju blata. Enostavni ukrepi, kot so uživanje prehrane, bogate z vlakninami, pitje veliko vode in drugih nesladkanih tekočin, veliko gibanja, lahko zmanjšajo simptome ali ga celo odpravijo. Kadar ti enostavni ukrepi ne zaležejo, je potrebna dodatna pozornost, diagnostika in usmerjena pomoč. Potrebno je preveriti vsa zdravila, ki jih oseba redno uživa, poiskati morebitna druga bolezenska stanja, bolj natančno pregledati način prehranjevanja posameznika in seveda izključiti morebitne nevarne bolezni, kot je rak črevesa.
Kronično zaprtje, ki se ne izboljša ob enostavnih ukrepih zahteva posvet z zdravnikom, morda tudi s strokovnjakom za prehrano. Po navadi je pri pojavu zaprtja potrebno uvesti nekatere spremembe v dnevno rutino. Če se znaki zaprtja ne umirijo, je priporočljiv posvet z zdravnikom/proktologom. Posebej pozorni moramo biti pri nenadnem pojavu zaprtja, ki predvsem pri starejših lahko pomeni pojav rakave bolezni.
Proktološki pregled je namenjen pregledu zaradi težav v predelu zadnjika in danke. Najpogostejše težave zaradi katerih bolniki pridejo v proktološko ambulanto so zaprtje, krvavitev na blato, bolečine v predelu zadnjika, vnetje, težave pri zadrževanju in odvajanju blata, izpadanje črevesa in podobno.
Zdravnik, kirurg proktolog, najprej opravi skrben pogovor s pacientom, s katerim skuša natančno opredeliti težave in postaviti okvirno diagnozo. Za postavitev dokončne diagnoze je potrebno opraviti pregled, ki vsebuje pregled trebuha, nato pregled zadnjika, presredka in medeničnega dna v mirovanju in gibanju (stisk in pritisk navzven). Proktolog opravi tudi pregled s prstom, s katerim otipa morebitne bolezenske spremembe v zadnjiku in končnem delu danke ter preizkusi moč mišice zapiralke.
Vedno je potrebno opraviti tudi pregled zadnjega dela črevesa in zadnjika s cevko, preiskavi se imenujeta rektoskopija in proktoskopija. Cevka ima vir svetlobe, ki omogoča dokaj natančen pregled sluznice in kože zadnjika. Pregled pri proktologu je lahko nekoliko neprijeten, saj posega v intimni del telesa, vendar je treba poudariti, da bolečine ob pregledu običajno ni. Prisotna je le takrat, ko je bolečina sama razlog za obisk proktologa.
Medicinski center Iatros že skoraj 30 let izvaja celostno oskrbo in podporo koloproktološkemu pacientu na enem mestu. Našo ekipo sestavljajo vrhunsko usposobljeni zdravniki specialisti, medicinske sestre ter drugo osebje, ki se vsi trudijo, da bi se bolniki pri nas počutili čim bolj prijetno. Osredotočamo se na potrebe pacienta. Naše bolnike zdravimo zaupno in prijazno, prostori so dovršeno opremljeni, z vsakoletno razstavo slik znanih umetnikov pa se trudimo, da bi se v njih počutili karseda sproščeno. Skrbimo, da bi našim pacientom v čim krajšem času omogočili ozdravitev (mogoče izboljšanje stanja) in ponovno vključevanje v kvalitetno življenje in delo.
Medicinski center Iatros ponuja celostno oskrbo in podporo koloproktološkemu bolniku na enem mestu. Izvajamo tudi druge posege in sodelujemo v programu SVIT. Opravljamo naslednje dejavnosti: proktologija, kolonoskopija in gastroskopija, splošna in abdominalna kirurgija, operacije kil, magnetni stol, ambulanta za klinično prehrano, rehabilitacija medeničnega dna, ambulanta za (uro)ginekologijo in urinsko inkontinenco, meritev nuhalne svetline zgodnjo morfologijo ploda, endoanalni/3D-ultrazvok, laserska kirurgija.
Več o pregledih si lahko preberete na www.iatros.si