Mnogokrat se ne zavedamo, v kolikšni meri odvečna vlaga vpliva na dihala, še posebej pri otrocih in starejših, ki imajo šibkejši imunski sistem, ter pri ljudeh s kroničnimi okužbami dihal (npr. pri astmatikih). Kondenzacija, plesen in pršice so glavne posledice prekomerne vlage in vplivajo na nastanek ali poslabšanje številnih zdravstvenih težav.
Stopnja relativne vlage igra pomembno vlogo pri našem počutju. Študije kažejo, da visoka vlažnost predstavlja ugodno okolje za razvoj pršic in gliv, kar pa sta glavna dejavnika nastanka alergij. V pogojih z visoko vlažnostjo se namreč mikroorganizmi nenadzorovano razvijajo in vstopajo v dihalne poti, kar lahko vodi do alergijskih reakcij. Takšnim zdravstvenim težavam se lahko izognemo, če relativno vlažnost vzdržujemo pod 60%. Odvečna vlaga ugodno vpliva tudi na razvoj plesni, ki je mnogo več, kot le estetska težava. Simptomi kot so bolečine v mišicah, težave z dihanjem, občutljive oči in glavoboli so lahko pokazatelj, da se spopadate z boleznijo plesni.
Že z majhnimi, preprostimi aktivnostmi v vašem vsakdanjiku lahko pripomorete k zmanjšanju količine presežne vlage v vašem domu.
- Redno prezračujte, še posebej v prostorih kot sta kuhinja in kopalnica.
- Zmanjšajte vročino in dolžino prhanja.
- Uporabite odstranjevalec vlage (Ceresit STOP Vlaga).
- Perilo sušite zunaj.
- Pokrijte posodo med kuhanjem.
- Odmaknite pohištvo od zunanjih sten.
- Predele prekrite s plesnijo, očistite z odstranjevalcem plesni (Ceresit STOP Plesen).
Več na: www.stopvlaga.si