Barbara Čibej Žagar je članica Društva psihologov Slovenije in Združenja psihoterapevtov Slovenije ter članica ekspertnega tima za motnje hranjenja. Delo s klienti opravlja v Centru za psihološke storitve in psihoterapijo, ki je partner Varuha zdravja.
Spočit in naspan človek je veliko bolj zadovoljen in učinkovit, izpostavlja naša sogovornica.
»Neprespan človek težje razmišlja, slabše so njegove spominske funkcije, okrnjeno je zaznavanje dražljajev iz okolja, pozornost je zožena. Hitreje postanemo razdražljivi, zniža se frustracijska toleranca, kar lahko vodi v konflikte z drugimi.«
Poznamo tri skupine dejavnikov, ki vodijo v nespečnost, pojasnjuje mag. Barbara Čibej Žagar. Prvo skupino predstavljajo dejavniki nagnjenosti. Mednje sodijo osebnostne poteze, nagnjenost k tesnobnim občutjem in pretirani zaskrbljenosti, nepravilno delovanje notranje biološke ure, ki je povezano z dednimi dejavniki, in podobno.
V drugo skupino sodijo sprožilni dejavniki, med katerimi pomembno mesto zavzemajo stres, spremembe biološkega ritma in okolja, različne bolezni, stopnjevanje duševnih težav in tudi nekatera zdravila.
V tretjo skupino dejavnikov, ki povzročajo nespečnost, sodijo različne slabe navade, kot je prekomerno uživanje poživil, pogost popoldanski spanec, gledanje televizije pozno v noč in, nenazadnje, strah pred samo nespečnostjo.
Koristno je, če se pred spanjem umirimo in pripravimo na spanje. Lahko si omislimo nekakšen ritual, ki ga redno izvajamo pred spanjem. Nima smisla misliti, da ne bomo mogli zaspati, temveč skušamo misli preusmeriti in jim ne dajati prevelike teže. Spanec namreč pride takrat, ko se sprostimo in spustimo zavestno kontrolo.
Za fizično okolje, v katerem spimo, moramo dobro poskrbeti. Spimo v temni in ne pretopli sobi. Razne naprave, kot so televizija, računalnik itd., odstranimo iz prostora, v katerem spimo. Če odstranitev ni možna, jih vsaj dosledno izklapljajmo.
Če vaša nespečnost kljub zgornjim ukrepom in nasvetom vztraja dlje časa, se posvetujte s svojim izbranim zdravnikom, ki vas bo usmeril naprej. Zavarovancem Varuha zdravja, ki imajo sklenjeno zavarovanje Zdravstvena polica, pa je na voljo tudi strokovna pomoč v mreži zasebnih izvajalcev – brez doplačila.
Izvedite več o zavarovanju Zdravstvena polica.