Avtor: Vid Vičič, mag. inž. preh. Vodja razvoja dietetike v programu Enemon
Na koži se najprej pokažejo pomanjkanja hranil, saj se kožne celice hitro delijo, pri laseh pa se zaradi počasne delitve izrazijo dalj časa trajajoča pomanjkanja.
Pomanjkanja vitaminov in mineralov se izrazijo kot spremembe na koži (vitamin A, vitamin C, biotin, baker, cink, jod riboflavin, niacin), laseh (biotin, baker, selen, cink) in nohtih (selen, cink). Običajno ne gre za pomanjkanje enega hranila, ampak gre za prepletajoče sočasno blago pomanjkanje večih, zato znaki pomanjkanja niso jasni in jih je težko odkriti. Vzemimo primer vitamina C, blago pomanjkanje je prisotno pri kar 20-40 % Evropejcev. Znaki niso tako značilni, kot pri popolni odsotnosti vnosa vitamina C (skorbut), ker pa vitamin C med drugim vpliva na nastajanje kolagena se pomanjkanje kaže s spremembami na koži, slabim celjenjem in prezgodnjim staranjem kože. Manj znano dejstvo je tudi, da je za največ primerov izpadanja las pri ženskah pred 50 letom vzrok pomanjkanje železa.
Na intrinzično, notranje staranje, ki je odvisno od genetike in hormonskega stanja v različnih obdobjih življenja ne moremo vplivati. Vplivamo pa lahko na ekstrinzično – zunanje staranje, ki ga povzročajo zunanji dejavniki, kot so prehrana, pomanjkanje spanja, vremenski pogoji, sončenje, kajenje, alkohol in nekatera zdravila. UV žarki povzročajo nastanek radikalov, ki poškodujejo strukture kože, veter in tudi pretirano umivanje kože pa povzročijo izgubo vlage in s tem čvrstosti kože.
Najboljše rezultate boste dosegli z ustrezno prehrano, ki lahko vključuje tudi prehranska dopolnila. Kadar organizem ne trpi nobenega prehranskega deficita ima dodajanja vitaminov in mineralov na kožo, lase in nohte omejen učinek. Ko pa so prisotna mejna pomanjkanja v populaciji, lahko s ciljnim dodajanjem hranil zelo ugodno vplivamo na funkcijo in izgled kože, las in nohtov.