Laserska operacija prostate ThuFLEP

Pogovarjali smo se z dr. Milošem Petrovićem, dr. med., spec. urologije, genitalnim kirurgom in implantologom z mednarodnimi izkušnjami s področja urologije, rekonstruktivne urogenitalne kirurgije, implantologije in endourologije z uporabo laserja v urologiji. Petrović kirurške posege laserske enukleacije prostate ThuFLEP izvaja v Kliniki Fabjan v Šenčurju.

Predstavil je kirurško zdravljenje povečane prostate pri benigni hiperplaziji prostate s thuliumfiber laserjem (ThuFLEP). Opisal je kirurški postopek ThuFLEP ter predstavil prednosti in rezultate zdravljenja. Na začetku pa je namenil nekaj besed temu, kaj pomeni povečana prostata in kakšne težave povzroča.

Kaj je benigna hiperplazija prostate?

Kar več kot tretjina moških, ki so starejši od 65 let, ima težave z odvajanjem urina. Te težave se lahko kažejo kot šibak curek, prekinjanje curka, kapljanje, urgentno odvajanje urina, nezmožnost popolne izpraznitve sečnega mehurja do popolne zapore odvajanja urina, ponavljajoči se uroinfekti, krvi v urinu in podobno. Navedene težave so pogosto povezane s povečano prostato ali benigno hiperplazijo prostate (BHP).

Kot je povedal Petrović, gre za benigni pojav, pri katerem povečano tkivo prostate ovira praznjenje mehurja in lahko privede do številnih težav, ki pomembno vplivajo na kakovost vsakdanjega življenja in lahko privedejo do kroničnih sprememb v anatomiji in delovanju sečnega mehurja.

Ob pomembnem povečanju prostate in prevelikem uporu pri odvajanju urina sečni mehur dekompenzira. »Pojavi se težavno praznjenje sečnega mehurja in nepopolno izpraznjenje sečnega mehurja. Sčasoma tako lahko pride do nezmožnosti praznjenja sečnega mehurja in popolne zapore odvajanja urina (retenca urina). V takem primeru je treba vstaviti trajni urinski kateter.«

Načini zdravljenja

Obstajajo različni načini zdravljenja: od sprememb življenjskega sloga, zdravljenja z zdravili in kirurško zdravljenje; vrsta zdravljenja se izbere glede na resnost simptomov. »Če so simptomi blagi, lahko bolnika le opazujemo oziroma ga aktivno sledimo. V primeru zmernih simptomov izberemo zdravljenje z zdravili. Ko so simptomi uriniranja hudi in zdravila ne učinkujejo, pride v poštev operativno zdravljenje povečane prostate,« opisuje urolog.

Metoda ThuFLEP

Laserska tehnologija v urologiji je odprla nova vrata za učinkovitejše in varnejše urološke postopke. »V uroloških postopkih so prednosti predvsem natančnost izvajanja posegov, minimalna invazivnost, hitrejše okrevanje ter manjše tveganje za zaplete,« odgovarja Petrović in v nadaljevanju opiše potek operacije z metodo ThuFLEP.

»ThuFLEP – laserska enukleacija prostate s thulium fiberlaserjem je laserska operacija prostate, ki jo izvajamo pri benigni hiperplaziji prostate in težavnem uriniranju. Uporablja se že dlje kot 20 let in predstavlja pravi preobrat v kirurškem zdravljenju povečane prostate in kakovosti življenja bolnikov. Laser namreč omogoča natančno odstranjevanje presežnega tkiva prostate, ki predstavlja zaporo pri odvajanju urina. Z operacijo tako odpravimo zaporo sečnice in simptome, povezane z BHP.«

Petrović še pove, da je ThuFLEP minimalno invazivna operacija, ki se v celoti opravi skozi sečni kanal. Poseg običajno traja 60 do 180 minut in trajanje je odvisno od velikosti prostate. Operacijo lahko opravijo v splošni ali spinalni anesteziji in je zato neboleča.

Potek operacije in okrevanje

Kako poteka operacija laserske enukleacije prostate s ThuFLEP? »Do prostate pristopimo skozi sečnico z endoskopom. Izvor svetlobe nam omogoča dober vpogled s pomočjo kamere visoke ločljivosti in vidimo anatomske odnose med sfinktrom (mišico zapiralko), prostato, izvodili sečevodov in mehurjem. Laserski žarek, s katerim izvajamo operacijo, potuje po optičnem kablu. Z laserjem izluščimo adenom (povečano tkivo prostate) in ga potisnemo v mehur. Tam z morcelatorjem (posebnim inštrumentom) adenom zmeljemo v manjše koščke in jih odstranimo skozi endoskop. Sledi izpiranje mehurja in prostatične lože ter zaustavitev krvavitve. Na koncu v mehur vstavimo urinski kateter, prek katerega se urin iz sečnega mehurja prazni in se preprečuje zastajanje krvnih strdkov v njem. Urinski kateter najpogosteje odstranimo v enem do dveh dneh. Bolnik je običajno hospitaliziran eno do dve noči.«

Gre za varno in zelo učinkovito metodo operacije prostate. »Z njo adenom prostate v večji meri odstranimo in učinek operacije je dolgoročen. Po operaciji je okrevanje običajno hitro in bolnik se lahko vrne k normalnim vsakodnevnim dejavnostim v roku nekaj tednov,« še zagotovi zdravnik.

operacija prostate ThuFLEP
ThuFLEP tehniko odlikujejo dobri rezultati in nizka pojavnost zapletov.

Prednosti operacije ThuFLEP

Petrović navede prednosti operacije ThuFLEP. »Nizka globina penetracije energije laserja pomeni nižjo stopnjo tveganja za poškodbe zunanjega urinarnega sfinktra (mišice zapiralke) in živčevja, odgovornega za erekcijo. To je izjemnega pomena za ohranitev kontinence (kontrole nad praznjenjem mehurja) in erektilne funkcije. Manj tkiva je termično poškodovanega, kar pripomore k hitrejšemu celjenju ran. Z lasersko enukleacijo prostate ThuFLEP je mogoče učinkovito in varno operirati prostate, ki so tudi večje od 200 gramov, ki bi jih sicer bilo mogoče operirati le s klasično odprto kirurško tehniko skozi trebušno steno,« opisuje naš sogovornik in dodaja, da je ThuFLEP varen kirurški postopek tudi pri bolnikih, ki prejemajo antikoagulantno zdravljenje, saj je hemostaza med to operacijo zelo učinkovita in izguba krvi minimalna.

Petrović izpostavi še to, da je ThuFLEP varna operacija tudi pri bolnikih po predhodni operaciji prostate in potrebujejo ponovno zdravljenje zaradi ponovne rasti adenoma. »V primerjavi s transuretralno resekcijo prostate – TURP je pri zdravljenju benigne hiperplazije prostate s ThuFLEP čas hospitalizacije krajši, krajši je tudi čas katetrizacije mehurja, izguba krvi je manjša in učinek operacije dolgotrajnejši, saj z laserjem lahko odstranimo neprimerljivo več odvečnega tkiva prostate kakor s TURP.«

Dobri rezultati in nizka pojavnost zapletov

ThuFLEP tehniko endoskopske enukleacije prostate odlikujejo dobri rezultati in nizka pojavnost zapletov.
Med pomembnejše zaplete štejemo stresno urinsko inkontinenco, zožitev sečnice, zožitev vratu mehurja in poslabšanje erekcije, vendar se po operaciji ThuFLEP redko pojavijo. Postoperativna stresna urinska inkontinenca je pogostejša pri bolnikih z večjo prostato in pri bolnikih z zaporo urina in trajnim urinskim katetrom pred operacijo.

Po laserski enukleaciji prostate se lahko zgodi, da se ejakulacija spremeni ali preneha. To je zato, ker postopek lahko vpliva na anatomijo in delovanje tega mehanizma. Nekateri moški lahko opazijo zmanjšano količino izbrizganega semena, medtem ko drugi doživijo suho ejakulacijo. Večina operiranih moških bo najverjetneje doživela popolno izgubo ejakulacije (anejakulacija). Gre za pričakovano posledico operacije in ne za zaplet.

Kdo je primeren kandidat?

Za katere bolnike je torej ta operacija primerna? »Priporočamo jo moškim z zmerno do hudo BHP, ki se niso odzvali na konservativne strategije zdravljenja, kot je zdravljenje z zdravili ali drugi minimalno invazivni postopki. Operacija je primerna tudi za moške s ponavljajočimi se vnetji sečil z zastajanjem urina in okvaro ledvic zaradi BHP. Operacija pa ni primerna za zdravljenje raka prostate, saj med lasersko enukleacijo prostato odstranimo le delno, medtem ko je za zdravljenje raka prostate treba odstraniti prostato v celoti. Zdravljenje raka prostate izvajamo z drugimi kirurškimi in nekirurškimi postopki.«

Pregled bolnika in priprava na operacijo

Pred operativnim zdravljenjem bolnika povabijo v urološko ambulanto, kjer ga sprejme specialist urolog in opravi temeljit urološki pregled. Na pregled pridete pripravljeni s polnim mehurjem za ultrazvok in uroflow (meritev pretoka urina) ter izvidom PSA in vso dosedanjo medicinsko dokumentacijo. Pred operacijo opravijo uroflow, cistoskopijo, določijo vrednosti PSA in naredijo še urino kulturo.
Uroflow je meritev pretoka urina, s katero pridobijo pomembne informacije o delovanju mehurja in praznjenju. Cistoskopija je endoskopski pregled sečne poti s kamero. S cistoskopijo pridobijo vpogled v anatomske odnose prostate do sosednjih struktur (sfinkter, mehur in sečevod). Določitev vrednosti PSA v krvi je bistvenega pomena, saj višja vrednost opozarja na prisotnost raka prostate. Pred operacijo je nujno treba opraviti urino kulturo, saj morebitna okužba urina med ali po operaciji lahko privede do resnih zapletov.

Naključno ugotovljen rak prostate po laserski enukleaciji prostate ThuFLEP

Laserska enukleacija prostate je kirurški postopek, ki vedno vključuje pridobitev tkiva za patohistološko preiskavo in tako lahko patohistološki pregled vzorca razkrije obolenje z rakom prostate.
Aktivni nadzor, radikalna prostatektomija in radioterapija so dalje terapevtske možnosti za moške z diagnosticiranim rakom prostate po laserski enukleaciji prostate.

ThuFLEP – dragocena terapevtska možnost

Kot zagotavlja Petrović, se je laserska enukleacija prostate s thulium fiber laserjem izkazala kot dragocena terapevtska možnost za moške, ki se spopadajo s težavami, povezanimi z BHP, in želijo dolgoročno rešitev. »Naši bolniki poročajo o pomembnem izboljšanju simptomov težavnega uriniranja in o pomembnem izboljšanju kakovosti življenja.« Naš sogovornik še poudari pomen pogovora bolnika o težavah z osebnim zdravnikom in specialistom urologom, ki lahko svetuje glede različnih možnosti zdravljenja in je tako odločitev o zdravljenju lažja. »Z operacijo ThuFLEP je lahko vsakodnevna težava odpravljena v zelo kratkem času. Operacija ThuFLEP je varna, čas hospitalizacije kratek in okrevanje hitro. Laserska enukleacija prostate je zlati standard kirurškega zdravljenja benigne hiperplazije prostate.«

Indikacije za lasersko enukleacijo prostate ThuFLEP ob ugotovljeni benigni hiperplaziji prostate (BHP) in težavah z uriniranjem

Relativne indikacije za operacijo ThuFLEP

  • zmerni do hudi simptomi praznjenja sečnega mehurja
  • zastajanje urina
  • neučinkovito zdravljenje z zdravili (alfa blokatorji ali zaviralci 5 alfa reduktaze)
  • zdravljenje z zdravili ni zaželeno ali je kontraindicirano

Absolutne indikacije za operacijo ThuFLEP

  • popolna zapora odvajanja urina z vstavljenim urinskim katetrom
  • okvara ledvične funkcije
  • krvavitev
  • ponavljajoča se ali hujša bakterijska vnetja sečil
  • kamni v sečnem mehurju

Klinika Dr. Fabjan – Šenčur pri Kranju
Poslovna cona A 32
4208 Šenčur
Tel: 051 357 200
www.fabjan.com
www.urogenital.eu

Skip to content