Iščite po prispevkih
Avtorica: Adrijana Gaber
Vendar pa se preventivni pregledi od leta 2016 izvajajo tudi v ambulantah javnega zdravstva in v referenčnih ambulantah – tu sicer v ožjem obsegu, vsekakor pa je to pravico smotrno izrabiti. Pravico do tega pregleda ima vsak od 30. leta starosti dalje.
Preventivni zdravstveni pregled (menedžerski pregled) je posebno priporočljiv pri vseh, ki imajo družinsko obremenitev (kadar je za določenim obolenjem že zbolel ožji član družine). V takšnih primerih ga je dobro opraviti že pred 40. letom.
Preventivne zdravstvene preglede sestavljajo priporočljive preiskave, ki jih opravijo zdravniki specialisti. S temi preiskavami želijo odkriti morebitna začetna obolenja, ki jih sami ne moremo opaziti, saj simptomi še niso občutni. Nekatera obolenja se lahko razvijajo tudi deset let, preden se pojavijo prvi očitni simptomi bolezni. Ko simptomi nastopijo, je za preventivo prepozno, zdravljenje pa je težje in manj uspešno. Le s preventivnimi zdravstvenimi pregledi se lahko dovolj zgodaj prepreči razvoj določenih bolezni ali pa se bolezen pravočasno začne zdraviti.
Preventivne zdravstvene preglede (menedžerske) izvajajo različne zasebne ambulante in se pri tem prilagajajo potrebam (in željam) posameznika. Običajno sami ne vemo, kaj vse bi bilo dobro pregledati, zato imajo izvajalci teh pregledov že vnaprej pripravljene pakete glede na slog življenja in dela, starost, spol in tudi druge dejavnike tveganja za zdravje. Preglede izvajajo specialisti medicine dela in športa pa tudi zdravniki drugih specializacij.
Delovno aktivne osebe, ki so posebej izpostavljene stresu, se lahko soočajo z vsemi boleznimi, ki so značilne za ostalo populacijo podobne starosti. Še posebej pa lahko izpostavimo zgodnja obolenja srčno-žilnega sistema, bolezni prebavil in bolezni presnove ter različne vrste rakavih bolezni.
Osnovni menedžerski pregled običajno obsega uvodni posvet pri specialistu medicine dela, prometa in športa, temeljite laboratorijske preiskave krvi in urina, preiskave vida, preiskave srca, s katerimi se ugotovita tako zdravstveno stanje kot telesna zmogljivost, in določanje tveganja za srčno-žilna obolenja.
Najprej se pregledajo osnovne značilnosti osebe (spol, starost, življenjski slog, morebitne bolezni), s pomočjo tega se nato predlagajo preiskave. Sledi uvodni pregled pri zdravniku, ki poda predlog nadaljnjih preiskav. V tej fazi zdravnik – specialist medicine dela, prometa in športa – ugotovi, kakšnim obremenitvam, škodljivostim in tveganjem je bolnik izpostavljen ter kakšni so dejavniki tveganja za njegovo zdravje.
Nato se opravijo pregledi pri specialistih. Običajno potem zdravnik specialist medicine dela analizira izvide ter pregled zaključi s posvetom, na katerem poda oceno zdravstvenega stanja in predloge za izboljšanje zdravja.
Preventivni menedžerski zdravstveni pregled v osnovi običajno obsega pregled pri specialistu medicine dela, prometa in športa (pooblaščeni zdravnik, ki je tudi opravil oceno tveganja), kjer je poudarek na delovni anamnezi. Opravi se antropometrija in izračuna indeks prehranjenosti.
Nato se naredi celovita laboratorijska diagnostika – usmerja se v ugotavljanje dejavnikov tveganja obolenj srčnožilnega sistema, ki vključuje tudi tipizacijo lipidov. V laboratoriju se tako naredi:
Določijo se lahko tudi tumorski markerji. Pri ženskah so to tumorski marker CEA, ki je pokazatelj sprememb na črevesju, tumorski marker CA 15-3, ki je pokazatelj sprememb v dojkah, tumorski marker CA 125, ki je pokazatelj sprememb na jajčnikih. Pri moških pa se določijo tumorski marker CEA, ki je pokazatelj sprememb na črevesju, tumorski marker CA 19-9, ki je pokazatelj sprememb na želodcu, pankreasu in žolčevodih.
Opravijo se EKG (preiskava srca), spirometrija (izmera pljučne kapacitete), izvede se obremenitveno testiranje srčnožilnega sistema. Nadalje se naredi poglobljena preiskava vidnih funkcij, ki je pomembna predvsem pri tistih, ki poklicno veliko vozijo. Po potrebi se opravi še preiskava sluha ter posvet s psihologom ali psihiatrom.
Če je treba, se pregled razširi še z drugimi specialističnimi preiskavami. Zdravje prebavil se ugotavlja z gastroenterološkimi preiskavami (kolonoskopija, gastroskopija), zdravje srca in ožilja podrobneje pregleda kardiolog. Oseba se lahko napoti tudi k dermatologu, ki pregleda stanje kože, ali urologu, ki pregleda zdravje sečil. Opravi se lahko ultrazvok trebuha: pregleda se vratno ožilje, srce, trebuh, ščitnica, testis, vensko ožilje nog, ultrazvok mišic in mehkega tkiva ter ultrazvok sklepov. Poseben pregled se opravi pri tirologu, ki je pozoren na zdravje ščitnice.
Pregled se v primeru indikacij lahko nadaljuje tudi pri ortopedu (zdravje in poškodbe kosti in mišic), oftalmologu (zdravje oči), nutricionistu, v določenih primerih se opravi tudi merjenje kostne gostote. Posebni pregledi so lahko za moške – pregled pri specialistu urologu z ultrazvokom prostate in meritvijo PSA, specifični antigen prostate po 45. letu. Pri ženskah se lahko opravijo pregled dojk pri specialistu ginekologu, pregled pri specialistu ginekologu – pregled dojk in mikrodozna digitalna mamografija, za starejše od 40 let, ultrazvok dojk, ginekološki pregled z odvzemom brisa ter vaginalni ultrazvok.
Z resolucijo Ministrstva za zdravje o nacionalnem načrtu zdravstvenega varstva 2016–2025, ki so jo poimenovali Skupaj za družbo zdravja, je v javnem zdravstvu dan še večji pomen preventivnemu delovanju. To pomeni, da so bile na področju preventive uvedene nekatere novosti, dopolnili pa so tudi že obstoječe preventivne dejavnosti. Med novosti spada program integrirane preventive kroničnih bolezni in zmanjševanja neenakosti v zdravstvu Skupaj za zdravje.
Ta program daje pravico do preventivnega zdravstvenega pregleda na vsakih pet let odraslim osebam, ki so obvezno zdravstveno zavarovane (dopolnilno zdravstveno zavarovanje do zdaj v tem primeru ni bilo potrebno). Strošek pregleda v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje. V referenčnih ambulantah družinske medicine takšen pregled lahko opravijo vsi starejši od 30 let z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. V ambulantah družinske medicine, ki niso referenčne, pa na takšen pregled lahko pridejo moški od 35. do 65. leta ter ženske od 45. do 70. leta. Na preventivni zdravstveni pregled se lahko naročijo enkrat na pet let, tisti z visokim tveganjem za razvoj kroničnih bolezni in kronični bolniki pa tudi pogosteje.
Do tega pregleda so upravičeni tudi vsi (ne glede na starost), ki imajo sladkorno bolezen, pri njih obstaja družinska obremenjenost z boleznimi srca in ožilja ali s hiperholesterolemijo/z dislipidemijo (zvišanimi vrednostmi maščob v krvi).
V referenčnih ambulantah družinske medicine deluje razširjeni tim zdravstvenega osebja. Ob zdravniku družinske medicine in medicinske sestre oziroma tehnika zdravstvene nege je v tem timu tudi diplomirana medicinska sestra, ki prevzema aktivnosti na področju preventive. Seznam referenčnih ambulant najdemo na spletnem naslovu: http://www.referencna-ambulanta.si.
Pregled običajno izvede diplomirana medicinska sestra (v referenčni ambulanti) ali osebni zdravnik (v ambulanti, ki ni referenčna). Če oseba zaradi svojega zdravstvenega stanja ne more priti na pregled, ga lahko izvede tudi diplomirana patronažna sestra na domu.
Kaj obsega ta pregled? Medicinska sestra se z osebo pogovori o življenjskih navadah, povezanih z zdravjem, opravi meritve krvnega tlaka, EKG, meritev telesne višine, teže in obsega pasu, napoti na laboratorijske meritve (npr. laboratorijsko določitev skupnega holesterola in krvnega sladkorja) ter svetuje o spreminjanju nezdravih življenjskih navad ter krepitvi duševnega zdravja.
A Preventivne (plačljive) preglede sestavljajo preiskave, ki jih opravijo zdravniki specialisti.
B Želijo odkriti morebitna začetna obolenja, ki jih sami ne moremo opaziti, saj simptomi še niso vidni.
C Pravico do preventivnega zdravstvenega pregleda v javnem zdravstvu na vsakih pet let imajo vse odrasle osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane.