Iščite po prispevkih
Nočno-dnevni ritem sinteze in izločanja melatonina pomaga uravnavati naš 24-urni dnevno-nočni bioritem oz. cirkadiani ritem, ki je ključnega pomena za prilagajanje našega organizma na okolje.
Več kot sto bioloških procesov v našem telesu poteka v tem ritmu, med drugim tudi cikel budnosti in spanja, telesna temperatura, srčni utrip, krvni tlak ter izločanje hormonov.
Cirkadiani ritem prav tako vpliva na kognitivne funkcije, čustva, vedenje in imunski odziv.
Melatonin torej igra ključno vlogo pri številnih procesih v telesu, prav tako pa je melatonin tudi močan antioksidant ter lovilec prostih radikalov.
Izločanje melatonina je torej odvisno od odsotnosti svetlobe. V kolikor je telo preveč izpostavljeno umetni svetlobi (zasloni, javna razsvetljava), to zavira proizvodnjo melatonina.
Prav tako pa je količina proizvedenega melatonina odvisna tudi od starosti, in sicer se proizvodnja s starostjo zmanjšuje. Najvišje vrednosti melatonina so zaznane pri otrocih in se nato po 20. letu postopoma zmanjšujejo, po 80. letu pa melatonin skorajda ni več prisoten v telesu.
Pomanjkanje melatonina ter s tem povezane motnje v cirkadianem ritmu lahko negativno vplivajo na naše počutje, kar postaja vedno bolj prepoznano v sodobni družbi – utrujenost, razdražljivost, nespečnost, težave s koncentracijo, so le nekateri znaki motnje cirkadianega ritma.
Neusklajenost med notranjim ritmom in zunanjimi dejavniki zahteva nenehno prilagajanje telesa novim okoliščinam, kar lahko vodi v neravnovesje in motnje v delovanju organizma.
Tudi poklici, ki se opravljajo v več izmenah, pa tudi potovanja skozi več časovnih pasov (»jet-lag«), lahko povzročijo motnje notranje ure oziroma cirkadianega ritma telesa.
Vsebino omogoča: Vitabalans d.o.o.