Avtor: Patricija Goubar, dipl. fiziot., vel. svet., Marija Ocvirk, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, ICBLC, mednarodna svetovalka za dojenje, akupunkturolog
Poškodba, rana, opeklina, kirurški poseg ima za posledico proces celjenja, ki se konča z brazgotino. Le-ta nima enakih značilnosti v zgradbi kot naša koža, ampak je sestavljena iz vezivnih celic ter vlaken, katera so prekrita s kolagenom in prepletena v različnih smereh.
Ne glede na velikost in mesto, kjer se nahaja, lahko ljudem povzroča različne fizične in psihološke tegobe, nenazadnje tudi na samozavest posameznika.
Preden brazgotina pridobi svoj končni izgled, potuje skozi različne stopnje zorenja
Prične se takoj po poškodbi tkiva in traja 2–6 dni. Zaustavi krvavitev, prepreči nadaljnji vdor bakterij, prične se tvorba kolagena, ki s svojo mrežo obdrži brazgotino skupaj. Na tej stopnji opazimo, da je rana pordela, otekla, boleča in tudi toplejša.
Trajanje stopnje ocenjujemo v razponu 3–4 tednov. Na tej stopnji prihaja ves čas do nastajanja kolagena, ki poveča odpornost brazgotine proti zunanjim silam. V brazgotino se vrašča vse več novih kapilar, kar povzroči vidno odebelitev robov rane, pojavijo se rdečkasti vozliči, kar imenujemo granulacijsko tkivo. Le-to vsebuje veliko belih krvničk, ki se borijo proti bakterijam, zato je površina rane v tem času belkasta ali rumenkasta. Če opazimo, da iz rane izteka gost gnoj, pomeni, da je rana okužena.
Zorenje brazgotine je zadnja stopnja, ki traja več tednov ali let. Še vedno je prisotno nastajanje kolagena, ki se sčasoma razgrajuje. Proces celjenja rane je zaključen, ko se brazgotina spremeni v tanko, ploščato in belkasto brazgotino. Proces traja nekaj mesecev ali let in brazgotina se poravna s preostalo kožo. Ljudje, ki so svetle polti, imajo navadno bledične brazgotine, medtem ko imajo temnopolti ljudje brazgotine pigmentirane.
Videz brazgotine je navadno najslabši v prvem oziroma treh mesecih po poškodbi, ampak do neke mere lahko tudi sami vplivamo na videz brazgotine. V ta namen so nam na voljo različni postopki, kot so primerni pritiski na brazgotino ter ustvarjanje vlažnega in mehkega okolja, s čimer želimo spodbuditi rast in obnovo kožnih celic, koži pa vrniti njeno naravno elastičnost, napetost in gladkost.
Na splošno celjenje rane lahko vplivamo tudi z različnimi preprostimi dejavniki:
V nekaterih primerih lahko prihaja tudi do motenj pri zorenju brazgotine, kar lahko povzroči, da brazgotina postane hipertrofična (zadebeljena, dvignjena), ki je še vedno v mejah rane ali pa le-ta vzbrsti, meje preseže in tako postane večja od prvotne rane. V tem primeru govorimo o keloidni brazgotini, ki povzroči izredno neestetski videz rane. Brazgotine so lahko tudi atrofične, ki dajejo videz majhnih okroglih vdolbinic na koži. Te pogosto nastanejo kot posledica aken ali vodenih koz. Tovrstne primere zdravimo s posebnimi tretmaji in kombinacijami terapij. Če le-to ne zadošča za ustrezen videz, je treba rano kirurško ponovno oskrbeti.
Ponovno velja poudariti dejstvo, da nobene brazgotine ni mogoče popolnoma odpraviti in zagotoviti idealen končni uspeh zdravljenja – narediti brazgotino povsem
Za zmanjševanje razsežnosti brazgotine, občutljivosti, bolečine, za povečanje elastičnosti brazgotine in izboljšanje estetskega videza lahko uporabimo različne terapije in metode. V ta namen so pogosto uporabljene laserske terapije, krioterapije, radioterapije, kirurški posegi, kompresijske terapije, obliži in različne belilne kreme, ki zagotovijo večji ali manjši končni uspeh. Na tržišču so na voljo različni geli, ki obljubljajo možnosti izboljšanja končnega videza
V Sloveniji že obstajajo ustanove, kjer strokovno usposobljeni diplomirani delovni terapevti nudijo kakovostno obravnavo brazgotin. V tako obravnavo so vključene različne ročne tehnike, terapija z napravami kot so laserji in bioptron, ki pospešijo celjenje ran, uporaba določenih krem za brazgotine in seveda pogovor in svetovanje, kar je pri obravnavi brazgotin ključnega pomena. Zavedati se je treba tudi, da je različne postopke treba ponoviti velikokrat preko dneva tudi v domačem okolju, hkrati pa upoštevati tudi določena navodila, ki bodo zagotovila ustrezno spremljajočo terapijo, ki nas bo popeljala do želenega končnega uspeha.
Ne dovolimo, da nas brazgotina za vedno zaznamuje in manjša našo samozavest. Še pravočasno poiščimo strokovno pomoč in se izognimo tegobam, ki jih tovrstna težava lahko povzroči.
November, 2012