Tatjana Puc Kous, dr. med., spec. gastroenterolog
Pri prehrani se prične zapletati že s pojmom zdrava prehrana. Kaj je zdrava prehrana? Kaj je zdrava prehrana za otroka, kaj za starostnika in kaj za bolnika s kroničnimi obolenji in kaj za športnika. Pod tem pojmom se vse preveč izrabljajo razne reklame za prehranska dopolnila. Za posameznika je zdrava prehrana tista, ki pokrije njegove potrebe po energiji in zahteve po mikroelementih glede na njegov ustroj organizma in njegovo telesno dejavnost. Hrana mu ne sme povzročati težav s prebavili. Vse več se srečujemo s funkcionalnimi motnjami prebavil, kjer ne najdemo sprememb na prebavilih, bolnik pa ima vseeno težave. Način hranjenja in način življenja, razvade s kavo, alkoholom, neustrezna hrana z veliko neprebavljivimi vlakninami povzročajo pri ljudeh bolečine, napenjanje, krče, zgago, vračanje vsebine ali kisline iz želodca nazaj proti grlu, pogoste so tudi težave z odvajanjem ter številni drugi znaki.
Hitri način življenja in pretirana informiranost z internetnimi nestrokovnimi forumi dodatno povzročajo strah, ki še poglablja stres in njegov vpliv na prebavila. Prebavila odgovorijo s pretirano občutljivostjo in s številnimi težavami. Telo vedno odgovori celovito in ni mogoče ločiti med težavami, ki jih povzročajo rakava obolenja, in katere težave so samo funkcionalne motnje. Zato so potrebne preiskave prebavil, kjer se z endoskopi preišče notranjost prebavil in opazuje sluznico. Omogočajo jemanje vzorcev sluznice ali sprememb za pregled pod mikroskopom in če so manjše spremembe, se jih lahko tudi odstrani. Zelo pomembno je, da svoje telo opazujemo. Kadar novonastale spremembe trajajo več kot 14 dni, je treba obiskati osebnega zdravnika, ki bo predpisal terapijo in dodatne preiskave, če bodo potrebne. Enako velja pri spremembi vsakodnevnih težav, ki se po 14-dnevni dieti in terapiji ne umirijo.
Pri obolenju prebavil lahko s preiskavami z ultrazvokom trebuha potrdimo žolčne kamne ali kamne v ledvičnih poteh ter večje spremembe na organih trebušne votline. Z endoskopskimi preiskavami preiskujemo sluznice prebavil in ugotavljamo vnetja, razjede, polipe ter tumorske spremembe. Z gastroskopijo preiskujemo požiralnik, želodec in dvanajstnik. Črevesje preiskujemo s kolonoskopijo.
Pri bolečinah in krčih v trebuhu priporočamo ultrazvok trebuha in gastroskopijo. Pri zgagi in refluksu priporočamo gastroskopijo. Pregled črevesja s kolonoskopijo priporočamo pri dolgotrajnih driskah, zaprtju, krvavem blatu, nepojasnjenem hujšanju, nepojasnjenih bolečinah v trebuhu, predvsem v spodnjem delu, in preventivno po 50. letu, da se izključi prisotnost polipov, ki se jih lahko odstrani. Preventivna kolonoskopija je priporočena tudi pri vseh svojcih, kjer je eden od staršev zbolel za rakom na debelem črevesju, ne glede na starost, in sicer vsaj 10 let pred starostjo, ko je bolezen nastopila pri svojcu prvega reda (starši, bratje in sestre).
Debelost je najbolj razširjena kronična bolezen današnjega časa, ki je kriva, da imajo ljudje s prekomerno telesno težo krajšo življenjsko dobo, mnogo več pridruženih obolenj, kot so sladkorna bolezen, visok krvni tlak, več srčno-žilnih obolenj in tudi več rakavih obolenj. Na debelost vpliva dednost v 50 %, ostalo pa način hranjenja, način življenja in hormonski vplivi. Za zdravljenje debelosti še ni zdravil. Poskuša se z operacijami, katere pa imajo dolgoročne posledice. Diete so nujne za hujšanje, ob tem pa je treba spremeniti tudi način življenja. Z vstavljanjem silikonskega BIB balona v želodec omogočamo, da so diete uspešnejše. Z gastroskopom vstavimo balon, ki je napolnjen s tekočino. Balon je ovira. V želodcu ostane 6 mesecev. V tem času se mora oseba naučiti novega načina hranjenja in novega načina življenja. Poseg je ambulanten. Balon ambulantno vstavimo in odstranimo. Metoda dosega kar lepe uspehe. V pol leta je mogoče shujšati tudi do 37 kg, v povprečju 17 kg. Po potrebi se lahko balon ponovno vstavi. Priporočamo ga bolnikom s povečano telesno težo in pridruženimi obolenji, še posebej osebam s previsokim indeksom telesne mase (ITM nad 30) in pred kirurškim posegom debelosti.
Januar, 2012