Zobne in druge bolezni

default image

Bakterijsko floro ustne votline sestavljajo tudi strukture biofilma, mikroorganizmov v zobnih oblogah, ki našemu zdravju lahko predstavljajo resnično grožnjo, saj te bakterije niso povezane le z nastankom bolezni, kot je karies ali parodontalna bolezen, temveč lahko vplivajo tudi na splošno zdravstveno stanje človeka in na razvoj drugih bolezni. Z ustreznimi pripomočki lahko bakterije ohranjamo pod nadzorom in tako varujemo zdravje ustne votline in tudi celotnega organizma.

 

 

Kaj je biofilm?

Biofilm lahko opredelimo kot skupek mikroorganizmov, ki nastaja s kompleksnim združevanjem različnih vrst bakterij, ki se nato lepijo na različne površine. S takšnim združevanjem mikroorganizmov se srečujemo vsakodnevno, saj je to eden izmed najosnovnejših načinov vzdrževanja ekosistema, v katerem živimo.

 

Kako nastajajo zobne obloge?

Na enak način nastajajo tudi zobne obloge v ustni votlini. Biofilm v tem primeru lahko opredelimo kot obloge iz velikega števila bakterij, ki se v ustni votlini neprestano tvorijo in predstavljajo glavnega krivca za težave pri ustnem in splošnem zdravju. Če jih ne odstranimo, se kopičijo v plasteh in tako postanejo nevarne zobem in dlesnim. V 48 ur se te mehke zobne obloge zaradi mineralov v slini začnejo spreminjati v trde zobne obloge – zobni kamen, na katerem se mehke zobne obloge še hitreje nabirajo. Bolezni ustne votline lahko vplivajo tudi na poslabšanje celostnega zdravja, saj lahko vplivajo na razvoj srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni in kroničnih dihalnih bolezni.

 

Ščetkanje je pomembno

Biofilm je zaradi svoje izjemno zapletene sestave odporen na antimikrobna sredstva in antibiotike, zato ga je mogoče nadzorovati le s fizičnim poseganjem v njegove strukture – s temeljitim ščetkanjem zob. Biofilm pa lahko z zobnih površin odstranimo tudi s pomočjo intenzivnega pretoka in vrtinčenja tekočin.

 

 

December, 2012

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content