Avtor: Damijana Škrlj
S čim bi lahko enačili muhavost? Je to mogoče depresija, spomladanska utrujenost, slaba samopodoba ali drug dejavnik? Dovolj spimo ali se zjutraj zbujamo pobiti in utrujeni? Se zadržujemo pretežno v zaprtih prostorih in večino dneva presedimo in preležimo? Smo zadovoljni s sabo in z okoljem okrog nas? Ta in druga vprašanja odstirajo tančico okrog naše »muhavosti«, ki se na koncu lahko izkaže zgolj kot nezadovoljstvo zaradi nezdravega in napačnega načina življenja. To pa še ne pomeni, da smo bolni. Mogoče le osamljeni in utrujeni …
Govorimo skoraj o trendu, da pod izrazom depresija opisujemo periode žalosti, ki na vsake toliko časa »obiščejo« vsakogar od nas. Večinoma ne znamo postaviti razmejitve med navadno žalostjo in klinično depresijo in vse mečemo v en koš.. Depresivno razpoloženje lahko preide v bolezen. Če imate težave s spanjem, ne glede na to, ali ste depresivni ali pa zgolj utrujeni, upoštevajte naslednje nasvete, ki vam bodo prinesli mirnejši spanec, le-ta pa večjo spočitost, več energije, več veselja do novega dne in dela, boljšo koncentracijo ter druge prednosti, ki jih prinašata spočit um in naspano telo.
Brezvoljnost lahko preženemo s čajem iz šentjanževke, ki ga pijemo zjutraj in zvečer. Pripravimo ga tako, da prelijemo 2 žlički šentjanževke z 2,5 dl vrele vode. Pustimo 8–10 minut ter odcedimo. Mlačen čaj osladimo z žličko medu. Odlično zdravilo je tudi matični mleček, ki nam pomaga obnoviti naše zaloge energije, krepi imunski sistem ter pomaga premagovati slabše psihofizično počutje, brezvoljnost in telesno ter duševno izčrpanost.
Včasih smo muhavi kar tako in ne samo zaradi meseca aprila. Običajno je muhavost (pa tudi nepotrpežljivost in spremenljivo obnašanje) povezana s psihično in fizično kondicijo. Nihanja v razpoloženju lahko povežemo s pomanjkanjem vitaminov ali spomladansko utrujenostjo. Pomanjkanje energije, slabša odpornost, motnje koncentracije, manjša fizična zmogljivost, brezvoljnost, slabo spanje, pa tudi nespečnost in s tem povezana neprespanost, ta pojav zelo lepo opisujejo. Upad delovne učinkovitosti, ki je povezana z nezadovoljstvom, pa mnogokrat pripelje celo do lažje oblike depresije. Na nas je torej, da se spopademo z muhavo pomladjo in ji stopimo nasproti z več vitamini in minerali ter se odzovemo vabilu narave in izkoristimo lepe dneve za gibanje na svežem zraku, saj so nam v muhastih mesecih manj naklonjeni kot sicer. Oskrbimo svoje telo z vitaminom C, uživajmo dovolj vitamina B3, ki v veliki meri pripomore k naši zbranosti in hitrejši odzivnosti (nahaja se v ribah, kvasu, mleku, stročnicah, koščičastem sadju in tudi jabolkih). Spomladanski utrujenosti se postavimo po robu tudi z železom, ki ga najdemo v polnovrednih živilih, stročnicah, mesu, temni listnati zelenjavi in sadju, npr. figah, brusnicah, rozinah in koščičastem sadju.. Pomanjkanje železa se kaže v obliki kronične utrujenosti, slabokrvnosti, izčrpanosti in nagnjenosti k okužbam. Človek najbolje izkoristi železo iz mesa, pri uživanju živil iz rastlinskih virov pa je treba poskrbeti za zadostno uživanje vitamina C, da ga naš organizem izkoristi v kar največji meri.
Prebudimo svoje telo s hladnimi polivi preko nog in rok ter ga zmasirajmo s ščetko. Ko zaključimo tuširanje z vročo vodo, spustimo na koncu še adrenalinski hladni curek ter zaključimo z malo bolj grobim brisanjem z brisačo, s čimer pospešimo cirkulacijo. Naša muhavost je lahko tudi posledica nezadovoljivega in nezadovoljnega življenja. V življenju si moramo postaviti prioritete in načrtovati svoje dneve, da ne izgorimo zaradi preobremenjenosti. Naučimo se sprostitvene tehnike, privoščimo si prijeten sprehod v dvoje, glejmo pozitivno in kmalu bomo mi druge »vlekli« iz začaranega kroga nezadovoljstva. Za našo vedenjsko stabilnost poskrbimo z dobrimi in zdravimi medčloveškimi odnosi, pozitivno duševno naravnanostjo in veseljem do življenja. Pomislimo, koliko energije lahko prihranimo s pravilno organiziranim delovnim časom, z druženjem s pravimi ljudmi, ki nam ne bodo zgolj jemali energije temveč nas bodo s svojo pozitivno energijo tudi dvignili nad sive in dolgočasne aprilske dneve, ki pa so le znamenje, da za njimi prihaja dolgi sončni dnevi. Predihajmo se z zmernimi vajami, za katere je najbolje, da jih izvajamo na svežem zraku.
Smo utrujeni, brezvoljni in spremenljivega razpoloženja zaradi nizkega krvnega tlaka ter megle, ki kar sili v naše domove in nas dela malodušne in brezvoljne? Deževni dnevi podaljšujejo agonijo kratkih zimskih dni in počutimo se kot medvedi, ki nekje na robu gozda še vedno spijo zimsko spanje. Če se zavedamo, da je utrujenost le opozorilo narave, da nekaj delamo narobe, potem tudi lažje ukrepamo, še preden nas naše slabe navade pahnejo v bolezen in prehudo izčrpanost, saj ima vsaka utrujenost vzrok. Poskusimo torej premagati to spomladansko brezvoljnost s sprehodom v neznano ali pa se odpeljimo v kraje, kjer je že toplo in prijazno. Pomislite na morje in sprehod ob obali. Vam dvigne razpoloženje?
Tudi za pozitivno vedenje se je treba odločiti. Recimo brezvoljnosti stop!
Mogoče pa smo v letih enih in istih opravil postali naveličani, tečni, siti svojega načina življenja. Pa se odločimo, da ne želimo več igrati vloge tečnih, naveličanih ljudi, ki se izgovarjajo na vreme in kar naprej iščejo opravičila in razloge za svoje spremenljivo in muhasto vedenje. Postanimo »sončni« ljudje, ki sejejo luč okrog sebe. Poglejte naokrog in našli jih boste za zgled: pozitivne osebe z mnogo energije, ki je imajo dovolj zase in za druge.
To lahko postanemo tudi sami, kajti recept je zelo preprost:
Aprilski dež mrtvo seje.
Če češminje brhko cvete, rž rado bogato daje.
Če je april deževen, kmet ne bo reven.
Če je moker april, bo kmet veliko pridelkov dobil.
Če malega travna toplo dežuje, rodovitno leto oznanjuje.
Če se aprila vreme smeje, se bo kisalo kasneje.
Slana v aprilu je bolj nevarna kot poletna toča in suša soparna.
Sončen je april in suh, bo maj za lepo vreme gluh.
Čeprav je vsak izgovor dober, se ne izgovarjajmo, da smo utrujeni in poskrbimo za zadostno količino spanja, gibanja in pravilno prehrano ter spremenimo odnos do sebe in drugih iz muhasto aprilskega v sončno pozitivnega in to ne samo spomladi, ko nas posledice zimske »lenobe« še z zadnjimi močmi udarijo po zadnji plati. Za zdravje, telesno in duševno kondicijo se je treba truditi ves čas. Ne kažimo s prstom na mesec april, da smo muhasti, ker je muhasto tudi vreme, zaradi česar nam niha tudi razpoloženje. Vreme ni krivo. Za stanje svojega telesa in duha smo odgovorni sami.
April, 2010