Avtor: Nataša Sinovec, koordinatorka akcije Zdrave dlesni
Parodontalna bolezen ali vnetje obzobnih tkiv je stanje, ko se iz nezdravljenega kroničnega vnetja dlesni med zobom in dlesnijo pojavijo obzobni žepi, slab zadah, zobje lahko postanejo daljši, občutljivi ali se začnejo majati. Parodontalna bolezen pomeni razgradnjo kosti in tkiv, ki držijo zob v čeljusti. Ko so te strukture prizadete, je tkiva nemogoče popolnoma obnoviti.
Izbor pravih pripomočkov za vzdrževanje ustne higiene – zobne in medzobne ščetke ter zobne nitke – in njihova redna in pravilna uporaba nas lahko reši hudih zdravstvenih zapletov. Možganska kap, srčni infarkt, prezgoden porod in nizka porodna teža novorojenčka, oslabljen imunski sistem so tveganja, katerim so ljudje z napredovalo obliko vnetja obzobnih tkiv izpostavljeni mnogo bolj kot ljudje z zdravimi obzobnimi tkivi. Za vzdrževanje dobrega ustnega zdravja je zato potrebno redno odstranjevanje povzročiteljev vnetja dlesni – mehkih zobnih oblog oziroma milijonov bakterij, ki so v njih.
Med dejavniki, ki poslabšujejo stanje obzobnih tkiv, je na prvem mestu kajenje, družbo pa mu delajo še stres, sladkorna bolezen in dedna dispozicija. Čeprav rezultati raziskav kažejo, da ženske za svojo ustno higieno skrbimo bolje od moških, pa so tudi hormonske spremembe, katerim smo kar naprej izpostavljene, dejavnik, ki poslabšuje stanje naših obzobnih tkiv.
Povečan nivo spolnih hormonov (progesterona in estrogena) med puberteto povzroči povečano prekrvavitev dlesni. Zaradi tega postanejo dlesni bolj občutljive, kar vodi do povečane reakcije pri kakršnemkoli draženju, vključno z draženjem, ki ga povzročajo koščki hrane in zobne obloge. V tem obdobju lahko dlesni postanejo občutljive na dotik, lahko otečejo in spremenijo barvo iz bledo rožnate v rdečo. Ko se med puberteto mlada ženska razvija in počasi prehaja to obdobje, tudi otekanje dlesni zaradi draženja upada. Kljub temu je zelo pomembno, da ženska med puberteto zelo dobro skrbi za ustno higieno – redno in temeljito čisti zobe z zobno ščetko, ki ima več tisoč tankih ščetin, medzobne prostore pa z zobno nitko in/ali medzobno ščetko primerne velikosti.
Redni pregledi pri zobozdravniku so obvezni. V nekaterih primerih lahko zobozdravnik predlaga tudi parodontalno zdravljenje, da bi preprečil napredovanje bolezni oziroma trajne poškodbe obzobnih tkiv in kosti.
Nekaterim ženskam se ob menstruaciji občasno vnamejo dlesni (menstruacijski gingivitis). Takrat jim dlesni krvavijo, pordijo in otečejo, na notranji strani lic pa lahko dobijo ranice. Za vnetje dlesni ob menstruaciji je tipično, da se zgodi tik pred začetkom perila in izzveni ob nastopu perila. Kadar pride do vnetja dlesni, moramo še posebej skrbno odstranjevati zobne obloge. Zmotno je razmišljanje, da bi morali vneto, boleče in krvaveče mesto nekaj časa pustiti pri miru. Ravno nasprotno! Ob vnetju moramo dlesni še posebej temeljito čistiti. Uporabimo mehko zobno ščetko, s čim več tankimi ščetinami, ki bo nežna do dlesni in učinkovita pri odstranjevanju bakterijskih oblog na skritih mestih.
Nova spoznanja o strukturi zobnih oblog (zobnega plaka) dajejo priporočilom za izbor zobne ščetke nove smernice. Nekdaj uveljavljeno pravilo, da mora biti zobna ščetka trda oziroma srednje trda, že dolgo ne velja več. Zobne obloge so biofilm, ki ga tvorijo milijarde med seboj sprijetih bakterij. V grudici zobnih oblog, velikosti bucikine glavice, je več kot 100 milijonov mikroorganizmov. Zobne obloge imajo mehko lepljivo strukturo, zato ne potrebujemo trdega in grobega orodja, da bi jih odstranili. Za primerljivo predstavo lahko vzamemo primer vaze, v kateri je nekaj dni stalo rezano cvetje. Tudi na stenah te vaze nastane plast biofilma. Če bi vazo želeli očistiti s sirkovo krtačo, bi jo zelo težko temeljito očistili, hkrati pa bi tvegali tudi možnost poškodb površine vaze. Če ima zobna ščetka veliko ščetin, so te tanjše. Tanjše kot so ščetine, mehkejša je ščetka, zato bomo lahko zobe in dlesni očistili bolj nežno in bolj temeljito.
Tudi nosečnost, kontracepcija in menopavza imajo svojo vlogo pri tveganju za razvoj parodontalne bolezni. Spomnili se bomo tudi na malenkosti, kot so rob dlesni in medzobni prostor, saj na njih kar prehitro pozabimo. Če želimo vzdrževati dobro ustno zdravje, ne smemo pozabiti niti na redne preventivne preglede pri zobozdravniku.
Oktober, 2009